Jak indikátoy načítají ?

Vložil Helča (bez ověření), 15. Listopad 2014 - 11:46 ::

Dovolte mi asi naivní dotaz (ženská, no): jsou dva radiátory, jeden 10 článků, druhý dvacet, oba jsou natopeny na stejnou teplotu. Kolik dílků za stejnou dobu indikátory načtou ? Oba stejně nebo ten druhý dvakrát tolik ? P.S. Indikátory nemáme.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Doc. Ing.Josef Patočka, CSc. (bez ověření), 16. Listopad 2014 - 11:40

    Dotaz na to, jak načítají indikátory tepla, považuji za jeden z nejlepších a nejrozumnějších dotazů v oblasti poměrového měření. Je na jednotlivých rozúčtovacích firmách, jak dokážou věrohodně zdůvodnit, co vlastně měří,s jakým rozsahem měří (indikují) a co se dále s náměry děje, aby rozúčtování bylo spravedlivé, důvěryhodné a jednoduše kontrolovatelné. Pokud se týká modifikované denostupňové metody, vyvinuté na Technické univerzitě v Liberci a aplikovaná pod patentově chráněnou ochrannou známkou VIPA, představuje náměr časový integrál teploty vratného potrubí každého otopného tělesa, který se násobí podlahovou plochou každé vytápěné místnosti. Tím se získá spotřební hodnota místnosti,bez zavádění „nějakých konstant, které zahrnují všelijaké další parametry“. Jedinou podmínkou je soulad mezi jmenovitými tepelnými ztrátami místnosti a jmenovitým výkonem otopného tělesa. Předpokládáme, že jednotlivými rozúčtovatelskými firmami bude dána uspokojivá odpověď, bez pokusu otázku načítání indikátorů všelijakými komplikacemi zpochybnit.

    Vložil Ing. (bez ověření), 17. Listopad 2014 - 17:58

    „časový integrál teploty“

    Integrál je plocha mezi dvěma křivkami. Prosím o upřesnění, co je druhou křivkou, když jednou křivkou je teplota. Děkuji. Pro některá použití to může být podstatné, pro jiná nikoliv, nyní nelze soudit, neuvádíte, jaký výpočet následuje.

    Vložil ik (bez ověření), 16. Listopad 2014 - 20:23

    Pane Patočka, jsem taky ženská, technické otázky nejsou mojí silnou parketou. Můžete mě prosím poradit jak by asi měl být formulován dotaz na rozúčtovací firmu, aby bylo z jejich strany pochopeno co se chci dozvědět? A pak bych měla na Vás ještě jeden dotaz jako na odborníka z oblasti vytápění, a to, zda lze v prostorách vlastníka nebytového prostoru (obchod), který již dva roky neplatí za služby, tzn. i za topení, nastavit na jednotlivé radiátory (máme již měřáky) teplotu např na 18 st.celsia (odpojit jej nelze a on se nám vesele vysmívá a soudní řízení se táhne). Děkuji za případnou odpověď.

    Vložil Doc. Ing.Josef Patočka, CSc. (bez ověření), 17. Listopad 2014 - 17:35

    K upřesnění odpovědi pro dva radiátory různé velikosti se stejnou teplotou, je potřeba upřesnit otázku „oba jsou natopeny na stejnou teplotu“. Na radiátoru je teplota na vstupu, teplota na výstupu a teplota někde v intervalu mezi tím. Indikátory VIPA načítají teplotu na výstupu z radiátoru. Pokud je teplota v obou případech stejná, bude i stejný náměr, bez ohledu na velikost radiátoru. Musí platit dříve uvedená podmínka rovnosti tepelných ztrát místnosti a jmenovitého výkonu radiátoru.

    Vložil lake, 15. Listopad 2014 - 16:17

    Ptáte se: „Kolik dílků za stejnou dobu indikátory načtou ?“

    Váš dotaz je pouze teoretický, bez jakéhokoliv praktického smyslu. Termostatické ventily totiž neregulují povrchovou teplotu radiátorů a neudržují její konstantní výši. Takže Váš počáteční předpoklad „stejných teplot radiátorů“ je nesplnitelný. Neexistuje žádný běžný přístroj, který by udržoval vodu v jednotlivém radiátoru na konstantní teplotě. Ostatně takový přístroj by byl v praxi úplně zbytečný. Na Váš teoretický dotaz tedy nelze vůbec odpovědět.

    Termoventily reagují na teplotu vzduchu v místě termohlavice. Podle toho propouštějí do radiátoru více či méně topné vody. Dva indikátory ve dvou různých místnostech zobrazí nejspíše různé počty dílků, protože náměry se počítají z teplot dvou čidel: jedno pro teplotu povrchu radiátoru a druhé pro teplotu vzduchu v okolí radiátoru. A teploty v místnostech se dosahuje na základě doplňování tepelných ztrát obálkou místnosti. Místnost rohová pod střechou na severovýchod může mít tepelné ztráty trojnásobné v porovnání s místností obklopenou vytápěnými místnostmi, s orientací jih.

    Teoreticky by (při správně domenzovaných radiátorech a správně stanovených všech korekčních činitelích) mohly být korigované náměry indikátorů shodné či podobné:

    • je-li v místnostech udržována stejná teplota vzduchu,
    • jsou-li obě místnosti v téže poloze,
    • mají-li shodnou tepelnou izolaci,
    • je-li shodná je i teplota v místnostech s nimi sousedících,
    • za předpokladu stejné orientace a stejného oslunění,
    • za předpokladu stejného vlivu ochlazování větrem,
    • při stejné intenzitě větrání,
    • při stejném topném efektu spotřebičů v místnosti,
    • při stejném efektu vytápění místnosti stoupacím potrubím ÚT.

    Není tedy v praxi pravděpodobné,že by náměry dvou reálně existujících obývaných místností měly být naprosto shodné.

    lake

    Vložil P_V (bez ověření), 15. Listopad 2014 - 12:31

    Indikátor načítá dílky podle teploty. Přepočet na výkon radiátoru se dělá až při vyúčtování. Nicméně některé typy indikátorů se dají při montáži naprogramovat tak, že se v dílkách zohledňuje i výkon radiátoru.

    Vložil Helča (bez ověření), 15. Listopad 2014 - 15:40

    Takže oba indikátory ukáží stejnou hodnotu !?

    Vložil P_V (bez ověření), 15. Listopad 2014 - 17:03

    Pokud oba radiátory měly stejnou teplotu v místě kde je indikátor namontován, a v obou místnostech je také stejná teplota vzduchu, tak oba indikátory napočítají stejný počet dílků. (Pokud to není ten typ, který má v sobě nastavené parametry radiátoru.) Při vyúčtování se pak ty dílky vynásobí nějakými konstantami, které zahrnují všelijaké další parametry.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".