Izolace podlahy v bytové jednotce

Vložil Iveta (bez ověření), 6. Duben 2021 - 9:59 ::

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli úhrada za izolaci v bytové jednotce by mohla jít z bytového fondu. Paní v přízemí má po obvodu všech zdi 1m mokré stěny, samozřejmě jsou zasazený takhle i vnější příčky ve společných prostorech. V okresním archivu jsem našla, že v 67 byla dělaná rekonstrukce přízemí a všude krom bytu c. 3 (zasazený být) je lepenka a dvě vrstvy nátěrů jako izolace. Nikde v přízemí ten problém není jenom v uvedeném bytu, paní si izolaci podlah že svyho nezaplatí a mám strach aby časem nedošlo k narušení statiky baráku, je patrový. Děkuji za odpoved

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vyřešeno v našem SVJ takto... (bez ověření), 7. Duben 2021 - 21:58

    Neznáme technické detaily konkrétního případu paní tazatelky. Proto v zásadě souhlas s panem: „Vložil Petr, 7. Duben 2021 – 9:50“

    XX let zpět… Majitel podpodlažního bytu (dříve sklep) si stěžoval na vlhkost někde v podlaze a také na svislých zdech uvnitř jeho bytu. Dvě z vlhkých zdí dané místnosti tvoří tzv. společné prostory domu. Následovaly velké dohady o tom jestli bude oprava zaplacena z peněz SVJ. Nejdříve jsem si provedl návrty a odběry vzorků obvodového zdiva zvenku. Vzorky ještě v normě… Kromě podezření na neschopnost dobře majitele větrat byt…Co by to mohlo být?

    Mrknul jsem se na stavební úřad a co nevidím…V projektu k danému bytu bylo požadováno vytvoření technických úprav i proti průniku vlhka. Například předstěny, speciální izolace podlahy a další. Majiteli bylo oznámeno, že do doby než si provede úpravy dle projektu, má smůlu, od SVJ na boj s vlhkostí v jeho bytě do té doby nedostane nic.

    Vložil Justitianus, 7. Duben 2021 - 3:39

    No to dá rozum, že paní si ze svýho izolaci podlah nezaplatí. Proč by to dělala? Závada je ve společných částech domu, chybějící izolace základů stavby. Odstranění závady zajistí SVJ, a zaplatí se to samozřejmě z příspěvků na správu.

    Paní ovšem nesmí být líná. Neměla by čekat až jí na stěnách vykvete plíseň a byt se stane neobyvatelný pro hygienickou závadu. Měla by prokazatelně oznámit jaký je stav. Dokud to neudělá, SVJ se tím nebude zabývat. Počítám, že statutáři nejsou jasnovidci.

    Justitianus

    Vložil Petr, 7. Duben 2021 - 9:50

    „jestli úhrada za izolaci v bytové jednotce by mohla jít z bytového fondu“

    „V okresním archivu jsem našla, že v 67 … rekonstrukce přízemí a …(zasazený být)“

    Paní Iveta je pravděpodobně statutár takže by nebyla pravda že o tom neví. Jinak nevím, proč se na to ptá. Další možnost je že se ptá jako hodná sousedka.

    Opakuji, že nevíme, zda nedostatečná izolace byla zohledněna v odhadu ceny „baráku“ (pojem Ivety) a „vsazeného bytu“. A doplňuji, že odhad ceny domu byl stanoven (dle mne) na základě posudku stavu domu. Tak tomu bylo např. v případě našeho domu ze 20. let min. století. My máme nedostatečné nebo zdevastované izolace sklepa. Tazatelka nesděluje nic o historii vlastnictví domu a „prodeje“ domu, a co je „vsazený byt“. Buď úmyslně nebo z neschopnosti se vyjádřit. Ať je to tak nebo tak, úplné informace k tomu udělat si obrázek o záležitosti nemáme.

    Víte pane Justitiane, co je dle Ivety „vsazený byt“ ?

    A pokud jsem kdy slyšel o „bytovém fondu“, tak to znamenalo byty, které jsou k dispozici. Iveta tím asi označuje už tak oblíbený „fond oprav“.

    Vložil Justitianus, 7. Duben 2021 - 10:05

    Pane Petře, odhadní cenu bytu do toho nepleťte. Je naprosto bezvýznamné jaká byla kdysi odhadní cena kteréhokoliv bytu v domě.

    Závada je na společné části. Proto se na jejím odstranění budou finančně podílet všichni vlastníci jednotek. A zařídí to povinně SVJ, které ze zákona zajišťuje správu společných částí domu.

    Justitianus

    Poznámka: Pokud Vás trápí co znamená označení „zasazený byt“: vezměte na vědomí, že pro odpověď tazatelce je to naprosto bevýznamné. Je totiž nepochybné na co se nás ptá. (Nejspíš mínila „zasažený byt“, to jest zasažený vzlínající vlhkostí.) Právní úkon není neplatný pro chyby v psaní a počtech, je-li jeho význam nepochybný (§ 578 zákona č. 89/2012 Sb.). 

    Vložil Petr, 6. Duben 2021 - 19:10

    „mám strach aby časem nedošlo k narušení statiky baráku, je patrový“

    Postarat se musí majitel domu. Pokud SVJ, tak nejvyšším orgánem je shromáždění. Problém „narušení statiky“ a „co dál“ tak na to povolat odborníka (soudního znalce). Pokud byste měla mít obavy ze statiky domu, tak tu by museli mít (spolu)vlastníci všech domů s nedostatečně udělanou izolací sklepů. Problém úhrad oprav, je věc další. Popotahovat původního vlastníka (asi obec) tak na to je už pozdě. Otázka je zda nedostatečná izolace byla zohledněna v odhadu ceny domu a bytu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".