GDPR a zvonky

Vložil Petr Vejsada, 6. Květen 2018 - 10:39 ::

Zdravím,

zaregistroval jsem zde několik názorů, že některá SVJ nebudou vůbec řešit souhlas se zpracováním osobních údajů. Nikde jsem neviděl problematiku zvonků, respektive zvonkového tabla.

Obvykle se o zvonky stará SVJ, či alespoň vyrobí jmenovky do začátku. Nenalézám žádný zákon, který by ukládal SVJ povinnost zveřejňovat jména osob bydlících v domě a tedy si myslím, že souhlas se zveřejněním jména je nutný. Možná ne v případě uvedení rodinného jména, např. Novákovi. V tom případě slovo Novákovi neidentifikuje konkrétní fyzickou osobu.

Co myslíte?

  • GDPR

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil janica, 6. Květen 2018 - 19:55

Na zvonky se nedá jméno vlastníka, tak na poštovní schránku by taky nemělo patřit, pokud nedá souhlas. Zvonky a schránky jsou mnohdy v tablu. Když nedá souhlas, jak se dozvoní kontroloři nemocných, sociální služba, hygienická služba, ošetřovatelská služba, doktoři, policie, hasiči?

Vložil Knoflík Karel (bez ověření), 6. Květen 2018 - 21:07

„Když nedá souhlas, jak se dozvoní kontroloři nemocných, sociální služba, hygienická služba, ošetřovatelská služba, doktoři, policie, hasiči?“

Už jsem psal: Pro všechny tyto účely je možné sdělit druhé straně označení zvonku. Označení zvonku určuje vlastník bytu.

Vložil Petr Vejsada, 6. Květen 2018 - 16:44

Díky všem za názory. Tablo, rozvody po domě, napájení je společné, k jednotce patří vlastní zvonek a telefon v bytě. Také si myslím, že pro tento účel je to jedno.

Tablo je staré, ale na zámek – odemčené by vydrželo cca několik desítek minut až jednotek hodin.

Vlastník jednotky tedy z technických důvodů nemůže sám zvonek označit (kromě ošklivého nalepovacího papírku).

Ano, obvykle je v zájmu vlastníka mít na zvonku jmenovku (označení), ale neplatí to vždy. Máme tu vlastníka, co mít jmenovku na zvonku nechce (není problém), pak je několik bytů pronajímaných. Někde je označení vlastníka, někde nájemce, někde obou. To vše se dá domluvit. Nakonec vždy zůstane pár bytů, ke kterým se nikdo nevyjádří a tam můžu akorát tipovat, opsat jméno z nálepky atd (tablo je teď v dost nepěkném stavu a chystám se ho pořádně umýt, vyměnit skla a dát nové jmenovky).

Je velmi nepravděpodobné, že by si někdo stěžoval na úřadě, nicméně úřad může být proaktivní.

Asi udělám návrh jmenovek a nechám si ho odsouhlasit či upravit od vlastníků, v případě pronajatých bytů i od nájemníků.

Kloním se spíš k názoru, že se o zpracování os. údajů jedná a také si myslím, že i nájemník by měl souhlasit, a to nejraději písemně.

-- Zdraví Petr

Vložil Pavel, 6. Květen 2018 - 22:19

Petře,

pokud by snad umožnění označení znonku ze strany SVJ, protože je tablo zamčené nebo elektronické, mělo podléhat GDPR, tak jediným důvodem ke zpracování je čl. 6/1/a GDPR. Ostatní důvody uvedené v čl. 6/1/b až 6/1/f nepřipadají v úvahu.

Potom musíte mj.:

  • doložit, že subjekt údajů udělil souhlas, který musí být srozumitelný, snadno přístupný za použití jasných a jednoduchých jazykových prostředků atd. Podrobnosti v čl. 7 GDPR
  • poskytnout informaci podle čl. 13 GDPR
  • možná vést záznamy o činnostech zpracování podle čl. 30

Dále odpovídáte jako správce OÚ za přesnost podle čl. 5/1/d.

Já označení zvonku nepovažuji za zpracování OÚ a pokud někdo chce v našem SVJ změnu na zvonku, tak to výbor zařídí jako obyčejný údržbář a nikoliv správce OÚ.

Ale každý má jistě právo volby.

Hezký den!

Pavel

Vložil kroutím hlavou (bez ověření), 9. Květen 2018 - 8:17

Přesně jak píše Pavel. Cítím se v pozici údržbáře. Ať si tam lidi dají co chtějí, já jim to maximálně vyměním v tablu.

Vložil Misme, 6. Květen 2018 - 18:40

Petře, podle mne jste to vymyslel dobře. Oni např. policajti radí: Na dveřích je vhodné mít na jmenovce mužské jméno, nebo příjmení v množném čísle. Což by nějaký aktivista SVJ mohl k nelibosti těch, kteří by to tak rádi měli, opomenout.

:-D No a jak taková iniciativa v případě poštovních schránek (ke zvonkům to daleko nemá) dopadá v české realitě si můžete přečíst na http://skutecnosti.cz/…ni-schrance/

Vložil Knoflík Karel (bez ověření), 6. Květen 2018 - 16:12

Zda vůbec a jak vlastník bytu označí (nechá označit) zvonek a schránku záleží výhradně na něm. Zde je několik možností, byt č. 26 vlastní plk. Ing. Bc. Jaromíra Nováková, CSc., a má v něm poradenskou firmu BOJI ZDAR!:

  1. bez označení,
  2. byt č. 26,
  3. BOJI ZDAR!,
  4. poradenství,
  5. v případě nepřítomnosti volejte 752 619 346,
  6. klíč je pod rohožkou,
  7. příjem stran 10–15,
  8. zvoňte jen po objednání,
  9. Nováková,
  10. Novák,
  11. plk. Ing. Bc. Jaromíra Nováková, CSc.,
  12. pplk. Mgr. Josef Vosáhlo,
  13. a mnoho mnoho dalších možností.
Vložil TN. (bez ověření), 6. Květen 2018 - 16:38

Také můj byt nemá na zvonku jméno, ale většina lidí na zvonku jméno chce. Zajímavé by bylo posouzení, pokud by SVJ umístilo jméno na zvonek proti vůli, resp. proti přímému zákazu vlastníka. Já to mám jednoduché, protože jsem ve výboru a můžu ovlivnit, aby se výbor choval demokraticky (tj. akceptujeme, co si kdo chce na zvonky dát, v mém případě jsme napsali číslo bytu, pokud by někdo chtěl na zvonek dát berušku jako ve školce, dáme mu berušku). Ale jsou diktátoské výbory, které prostě rozhodnou, že na zvoncích budou jména vlastníků, popř. ohlášených nájemníků, a vlastník má pak možnost obrany buď stížnosti k ÚOOÚ nebo podáním žaloby k soudu o zdržení se jednání, resp. uložení povinnosti odstranit jméno ze zvonku.

Vložil Pavel, 6. Květen 2018 - 11:45

Petře,

zvonková tabla jsou často na zámek či jsou elektronická. Správu tabla potom uskutečňuje SVJ.

Mít jméno na zvonku je zájem vlastníka/nájemníka např. pro kontrolu léčebného režimu, doručovatele, opraváře, návštěvu atd.

Nedomnívám se, že v případě správy zvonkového tabla vystupuje SVJ jako správce OÚ.

Klíčem pro rozlišení, kdy se o zpracování OÚ jedná a kdy už nikoliv, je účel dané činnosti.

Pokud SVJ pouze technicky umožní zveřejnění jména a příjmení na zvonku, tak se tato činnost vůbec nedá podle mého názor podřadit pod GDPR.

Hezký den!

Pavel

Vložil Knoflík Karel (bez ověření), 6. Květen 2018 - 16:13

„Mít jméno na zvonku je zájem vlastníka/nájemníka např. pro kontrolu léčebného režimu, doručovatele, opraváře, návštěvu atd.“

Pro všechny tyto účely je možné sdělit druhé straně označení zvonku. Označení zvonku určuje vlastník bytu.

Vložil TN. (bez ověření), 6. Květen 2018 - 12:08

Pavle, myslíte, že bude mít na posouzení vliv, zda je dle prohlášení vlastníka zvonek výlučným vlastnictvím vlastníka, či společnou částí?

Vložil Pavel, 6. Květen 2018 - 12:41

TN.,

já chápu SVJ při správě zvonkového tabla na klíč nebo v elektronické podobě jako opraváře, nikoliv jako správce OÚ.

Proto by podle mého názoru nemělo mít žádný vliv „vlastnictví“ zvonku.

Hezký den!

Pavel

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".