Fotovoltaická elektrárna

Vložil Dalibor Štěpán, 15. Srpen 2022 - 10:12 ::

Naše SVJ uvažuje o instalaci FVE na střeše bytového domu. Při shromáždění proběhla celkem bouřlivá diskuze a lze tedy předpokládat, že při hlasování o realizaci záměru nebude vyjádřen 100 % souhlas všech členů. Stačí v tomto případě souhlas nadpoloviční většiny přítomných vlastníků? Stanovy problematiku FVE neupravují a těžko tak záměr napasovat do kolonek „změna užívání“ či „stavební úprava“, protože instalace FVE takovým krokem není. Jak tedy postupovat?

  • FVE

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil 32812, 15. Září 2022 - 18:01

Zase plno blabolu a dojmu …

Za prve FVE do 20 kW nevyzaduje stavebni povoleni, viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-183… Na 1 m2 dostanete maximalne tak 200 W, tak si to spocitejte.

Za druhe Vase predstava, ze budete elektrinu uzivat pro vlastni spotrebu je partne utopie. To by slo jedine v pripade, ze by cely dum / vsechny byty mely jedno spolecne fakturacni mereni (coz hadam nejspis nemate).

Vložil P_V (bez ověření), 15. Srpen 2022 - 13:48

Máte vymyšleno, co s tou elektřinou budete dělat?

Vložil Dalibor Štěpán, 16. Srpen 2022 - 8:09

Vyrobenou elektřinu bychom v prvé řadě využívali pro vlastní potřebu, přebytky v dobrých měsících by byly ukládány do akumulačních baterií a v případě, že i ty budou naplněny, tak prodej do sítě. Uvažovaný systém počítá s tzv. JOM (Jednotné Odběrné Místo), tedy s jedním fakturačním elektroměrem a smlouvou s některým z dodavatelů el.energie, kterou by jako smluvní partner uzavíralo naše SVJ. Byty by měly pouze odpočtové elektroměry, tedy bez zatížení jakýmikoliv stálými platbami. Problém ale vidím v tom, že v případě, že nebude vyjádřen souhlas všech vlastníků, což je více než jasné, mohou při realizaci nastat komplikace s technickým řešením. Navíc aktivita a vůbec zájem většiny členů SVJ je minimální a tak se trochu obávám, že se v tom budu plácat sám a v případě nezdaru si to pěkně schytám. A tak si říkám, jestli to mám zapotřebí!

Vložil Skřivánek (bez ověření), 15. Srpen 2022 - 10:53

Neodpovím na Váš dotaz, jen přidám zkušenost z našeho SVJ.

Každý rok se snažíme vyvolat debatu o FVE. Ucho, který u nás dělá předsedu výboru tuto debatu vždy típne s tím, že střecha (panelák 12 pater) by FVE neunesla. Předseda má vzdělání SOU. Ovce zatleskají a jde se domů.

Držím Vám palce a doufám, že existuje více podobných výborů.

Vložil franos, 15. Srpen 2022 - 10:42

Jde o stavební úpravu vyžadující u bytového domu vydání stavebního povolení, podobně jako třeba zateplení střechy nebo fasády. Nejde o změnu užívání ani nástavbu – střecha zůstává střechou, jen se na ni osadí technologické zařízení a připojí do domovní elektroinstalace. Předpokládám, že (stejně jako u toho zateplení) bude stačit souhlas nadpoloviční většiny přítomných, nemáte-li to ve stanovách jinak.

Vložil Justitianus, 15. Srpen 2022 - 17:13

Nemusí se jednat o stavební úpravu. Je to pouze instalace technického zařízení, stejně jako instalace např. plynového kotle, klimatizační jednotky či satelitní antény.

Podle § 103 odst. 1 písm. d) stavebního zákona se nevyžaduje stavební povolení ani ohláška stavby, pokud se provedenými stavebními úpravami:

  • nezasahuje do nosných konstrukcí budovy
  • nemění se vzhled stavby
  • nemění se způsob užívání stavby
  • nevyžaduje se posouzení vlivů na životní prostředí
  • není negativně ovlivněna požární bezpečnost stavby
  • nejedná se o kulturní památku

Podle toho se zjistí zda je či není třeba pro FVE ohlášení stavby.


Jiná věc je, že jde o zařízení neuvedené v prohlášení. Bude tedy nutná změna prohlášení. Jinak by se vlastníci jednotek nestali vlastníky FVE a nebyli by povinni nic hradit na její pořízení, ani na provoz, údržbu či opravy. Šlo by o cizí zařízení umístěné na domě.

Justitianus

Vložil M_SVJ (bez ověření), 15. Září 2022 - 2:22

Zde bych si dovolila nesouhlasit. Istalace FVE na střechu domu by měla být na ohlášení. Vzhled se nepochybně mění (např. na červené bobrovce si černých panelů všimne asi i krtek v poledne), dále jde o statické zatížení střešní konstrukce a v neposlední řadě se jedná i o požární hledisko (nelze hasit vodou). V praxi, ale vzhledem k absenci příslušné metodiky ze strany MMR vůči SÚ, si jednotlivé SÚ dělají cochcárnu. Zatímco na jednom SÚ za stejných podmínek ohlášku vydají na vedlejším se tím ani nezabývají.

Vložil Stavěl (bez ověření), 15. Září 2022 - 11:38

„si jednotlivé SÚ dělají cochcárnu“ (Vložil M_SVJ (bez ověření), 15. Září 2022 – 2:22)

Potvrzuji. SÚ se neřídí ani názorem soudu, ani názorem ministerstva, a to ani když je jim předložen, tím méně, aby si je samy vyhledávaly. Zato se ohánějí správním uvážením a dobrou správou, což je patně jiné označení pro Vámi označené.

Vložil )) (bez ověření), 15. Srpen 2022 - 10:25

Jen si na.erte do hnízda, když máte málo starostí.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".