Fond oprav a rozvodná skříň

Vložil Tomáš Fála (bez ověření), 8. Květen 2018 - 21:22 ::

Dobrý den,

má SVJ právo čerpat z „fondu oprav“ peníze na opravu rozvodné elektrické skříně, která však neslouží všem členům společenství? Byt mám jako půdní vestavbu a vznikl dlouho po vzniku ostatních bytů, má tedy svou (novou) rozvodnou skříň, ostatní vlastníci jsou napojeni na druhou (starou) rozvodnou skříň. Společenství chce stávající starou vyměnit za peníze všech vlastníků, s čímž nesouhlasím. Je má dedukce správná, že SVJ nemůže takto „modernizovat“ rozvodnou skříň jen pro několik vlastníků?

Děkuji, Tomáš Fála

  • máš smůlu

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil JaVa, 9. Květen 2018 - 15:49

Vy máte do toho „vašeho rozváděče“ samostatný přívod elektrické energie,který není veden společnými částmi domu,popř.pozemku ve vlastnictví všech vlastníků jednotek v domě?Nebo se ve Vašem případě jedná pouze o jeden z těch podružných rozváděčů se samostatným měřením,jak bývají u prádelen,DPS,ra­diotelekomuni­kačních služeb aj.?

Děkuji za upřesnění.JaVa

Vložil Anonymouk (bez ověření), 9. Květen 2018 - 9:50

Nemáte-li s ní nic společného, braňte se.

Vložil abcd (bez ověření), 8. Květen 2018 - 21:31

Pokud je rozvodná skříň součástí spol. rozvodů, tak samozřejmě se její výměna hradí z příspěvku na správu domu, tedy vašeho fondu oprav.

Vložil VN (bez ověření), 9. Květen 2018 - 12:56

Ano , pokud je v prohlášení vlastníka všechno až k hlavnímu bytovému jističi definováno jako společná část domu…poté by se měli na opravě takové části podílet všichni… Nicméně, oba právníci našeho SVJ tvrdí, že vlastník má právo odmítnout platit opravy společné části budovy , která slouží pouze některým vlastníkům. Dobrý příklad tohoto je výtah v bytových domech, kde jsou i nebytové jednotky-obchody , přístupné pouze z ulice a kde vlastník nevstupuje při uplatňování svého vlastnického práva do bytové části domu. Bohužel , toto není v zákoně specifikováno jednoznačně a co právník , to názor.

Vložil abcd (bez ověření), 9. Květen 2018 - 14:27

To ovšem musí být definované v Prohlášení vlastníka. To si nelze vymýšlet.

Vložil Petr123 (bez ověření), 9. Květen 2018 - 13:33

Pokud není v Prohlášení vlastníka nebo Stanovách popsáno, že se vlastník na opravách/údržbě výlučně užívané části nějak podílí, nebo není odhlasováno zvýšení příspěvku vzhledem k výlučně užívaným částem (§ 1180), tak to podle mého nelze:

§ 7 z.č. 366/2013 Sb.: Provoz, údržba, opravy (…) společných částí domu (…), dále společných částí vyhrazených k výlučnému užívání vlastníku jednotky, pokud podle prohlášení nebo stanov společenství vlastníků jednotek nejde o činnost příslušející vlastníku jednotky v rámci správy této společné části na vlastní náklady

Ale podle § 1175 se na nějaké údržbě podílet má… otázka je v jakém rozsahu: Vlastník jednotky udržuje svůj byt, jak to vyžaduje nezávadný stav a dobrý vzhled domu; to platí i o společných částech, které má vlastník jednotky vyhrazeny ve výlučném užívání.

Tyto nejasnosti a rozpory mě na NOZ velmi rozčilují.

Vložil Pavel II (bez ověření), 9. Květen 2018 - 12:44

pak se na jeho provozu a údržbě podílí jen tato část. V konkrétním případě záleží na tom, kde je umístěn hlavní vypinač a pojistky. Předpokládm, že pán není napojen přímo z uličního rozvodu. Pokud by to tak bylo neměl by se stávajícím rozvodem nic společného.

Vložil Vlastník 7 (bez ověření), 9. Květen 2018 - 20:20

Pokud by vsak spolecne osvetleni bylo napojeno z rozvodnice R, ktera se ma opravit, uz by tomu tak nebylo.

Je pravdepodobne, ue i jeho privod je napojen na R, ktera se ma opravit a svou rozvodnici R1 si udelal proto, ze v R uz nebylo misto na EM a HDO

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".