dvoučlenný výbor

Vložil Makahari (bez ověření), 31. Březen 2016 - 13:03 ::

Ve stanovách našeho SVJ je psáno, že výbor je tříčlenný. Po rezignaci všech tří členů výboru byli na schůzi shromáždění zvoleni pouze dva členové, protože nikdo o práci ve výboru nemá zájem. Tito dva členové požádali o zápis do rejstříku společenství, prozatím jsme dostali pouze usnesení Městského soudu v Praze, že zápis bude proveden po patnáctidenní lhůtě, která dává možnost odvolání. Již od svého zvolení podepsali dva noví členové výboru smlouvu o výměnu vodoměrů, na nástěnce v domě zveřejnili plán práce na tento rok a počínají si jako plně obsazený výbor, zapsaný v rejstříku společenství. Přede dvěma lety odstoupila místopředsedkyně výboru a jeden z věčných stěžovatelů podal na SVJ žalobu k soudu, že dvoučlenný výbor nemůže SVJ zastupovat. Tehdy právní zástupkyně SVJ v obhajobě uvedla, že pokud jednomu z členů výboru zanikne mandát, mohou zbývající dva členové výboru plnit své funkce. Tím se brání nově zvolení dva členové výboru námitce některých členů SVJ, že by měli v první řadě svolat schůzi shromáždění, na které bude zvolen třetí člen výboru, do té doby že mohou jen udržovat SVJ v chodu, nejsou ale oprávněni podepisovat žádné smlouvy , činit úkony, ke kterým je oprávněn výbor za plného obsazení, nakládat neoprávněně s finančními prostředky. Domnívám se, že situace, kdy jednomu z členů výboru zanikne mandát a situace, kdy není zvolen třetí člen výboru a dva zvolení nejsou ještě zapsáni v rejstříku společenství a přesto činí úkony jako plně obsazený výbor jsou naprosto odlišné.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil rep (bez ověření), 1. Duben 2016 - 9:35

  Výbor může být i dvoučlenný, pak je také kolektivní orgán. Jsme velký anonymní panelák s 200 byty a paradoxně tu nikdo také nemá o práci ve výboru zájem. Takže to dělá důchodce a pak já, který žiji 60 km daleko (v tom domě bydlí moji staří rodiče, já ani nejsem vlastník). Většinu věcí oddře kolega, já řeším jen to, co jde řešit po telefonu/emailu (mám na starosti korespondenci, vymáhání dluhů, komunikaci se správní firmou, webové stránky SVJ – na které stejně nikdo nechodí…)

  Do stanov jsme si dali:

  Výbor je dvoučlenný. Člen výboru vykonává svou funkci osobně. Každý člen výboru zastupuje společenství samostatně ve všech záležitostech. Za společenství se člen výboru podepisuje tak, že k jeho názvu připojí svůj podpis a údaj o své funkci. Výbor může v konkrétním případě zmocnit k právnímu jednání jinou osobu.

  Vložil sky78, 1. Duben 2016 - 10:52

  Vložil rep (bez ověření), 1. Duben 2016 – 9:35

  "Do stanov jsme si dali: ........ "

  No, to je pěkné, do stanov…

  A můžete, prosím pěkně, uvést, co je o statutárním orgánu Vašeho SVJ zapsáno v rejsříku SVJ?

  Děkuji. sky78

  Vložil rep (bez ověření), 1. Duben 2016 - 11:23

  Věta „Každý člen výboru zastupuje společenství samostatně.“ se vám nelíbí?

  Podle mého názoru, není-li stanoveno jinak (ve stanovách), zastupují členové výboru společenství každý samostatně, to vyplývá ze zákona – viz část NOZ o právnických osobách. Čili si myslím, že v rejstříku SVJ to ani nemusí být napsané, pokud nemáme zastupování omezeno a to nemáme.

  V případě, že stanovy způsob jednání neurčí, musí na základě NOZ platit, že každý člen výboru zastupuje SVJ samostatně.

  Jednání pouze předsedou výboru (a v případě písemného právního úkonu navíc ještě dalším členem výboru) bylo stanoveno v zákoně o vlastnictví bytů.

  Vložil lake, 1. Duben 2016 - 4:09

  Napřed byste musel uvést co je zapsáno v rejstříku o tom jak členové statutárního orgánu právnickou osobu zastupují. Dále co je ve stanovách SVJ uvedeno o rozhodování členů výboru o záležitostech právnické osoby.

  Bez těchto informací nemůžete dostat žádnou použitelnou odpověď.

  Co se Vy domníváte o odlišnosti popsaných dvou situací je bezvýznamné. Rozhodující je obsah zápisu v rejstříku.

  lake

  Vložil svjvmt, 31. Březen 2016 - 18:32

  No tak proveďte doplňující volby, změňte stanovy že může být ve výboru i nečlen, nebo jen předseda. Proč by nemohli dva dojet ve zbývající lhůtě? Tak nechte šprajclíky to dotáhnout k soudu. A jak dopadl minulý soud?? Zveřejněte rozhodnutí! Pokud jsou vedeni u soudu jako platní, co tomu brání? Ale tuto situaci znám, některým ha…kům vždy něco bude vadit a budou podrážet, nenávistní. A jinak, zeptejte se, co jim zakazuje podepisovat ..?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".