dotaz

Vložil Josef Matějus (bez ověření), 15. Listopad 2023 - 16:50 ::

naše SVJ má profi správu i předsedu. K 31.12.2023 končí oba vlastní výpovědí v obou funkcích. Od 1.1. nastupuje nový správce i předseda. Starý správce musí vypořádat rok 2023 -hospodaření, účetnictví SVJ, vyúčtování zálohových úhrad členů, předat agendu, účty...... což muže trvat i několik měsíců. Má bývalý správce nárok na odměnu za tuto činnost, nebo to vyplývá z jeho původních povinností ?
děkuji za odpověď Matějus

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Krupp, 16. Listopad 2023 - 15:49

  Nenapsal jste řadu důležitých skutečností, které by vám měly odpovědět na to, co tu těžko může někdo vědět. Píšete, že předseda i správce dali výpověď. Nepíšete nic o tom, kdo vlastně které činnosti vykonává, ani o smlouvě, podle níž to dělají. Pokud ve smlouvě není nic o tom, že by měli dokončit cokoliv po jejím skončení, tak nečekejte, že cokoliv dokončí. Smlouva skončila a hotovo. Jestli budete chtít, aby dělali cokoliv potom, budete muset hodně prosit. Případnou odměnu budete muset domluvit. Moc s tím ale nepočítejte. Nejspíš budete muset vše domluvit s novým správcem, nebo kdo vlastně bude vyjmenované činnosti dělat, aby udělal i ty činnosti za rok 2023, které se budou dělat po skončení stávajících smluv. To vše by mělo být součástí nových smluv. A poučte se, že nové smlouvě máte myslet i na to, co se bude dít v případě výpovědi.

  Vložil Zdenek 22, 15. Listopad 2023 - 22:17

  Přečtěte si smlouvu s bývalým předsedou. Tam najdete odpovědi na vaše otázky.

  A příště dejte vaší otázce smysluplný název.

  Vložil Justitianus, 17. Listopad 2023 - 6:39
  • „Starý správce musí vypořádat rok 2023 -hospodaření, účetnictví SVJ, vyúčtování zálohových úhrad členů, předat agendu, účty...... což muže trvat i několik měsíců. “

  To si tady děláte srandu, nebo jste tak zmatený?

  Starý správce nemusí vůbec nic „vypořádat“. Proč by měl? SVJ má vlastní peníze na svém vlastním účtu. SVJ vede evidenci pohledávek za svými dlužníky. SVJ samo vede své účetnictví. SVJ samo uzavře účetní knihy a vyhotoví účetní závěrku, až přijde vhodný čas – do toho starému správci vůbec nic není.

  Změnou v osobě externího správce se na tom vůbec nic nezmění!

  Vyúčtování zálohových úhrad členů – to vždy byla a je povinnost SVJ, nikoliv správce. Pro správce jde o cizí majetek na cizím účtu, vedený v cizím účetnictví. Správce není ani příjemcem záloh na služby, ani poskytovatelem služeb. Správce nemá co vyúčtovat, ani co vypořádat.

  Změnou v osobě externího správce se na tom vůbec nic nezmění!

  Předání dokumentů potrvá několik hodin až dnů, podle toho, jak pečlivě je veden archiv SVJ. Pokud ve vedení spisů byl doposud bordel, pak to musí dosavadní správce napravit. Je třeba při předání zaznamenat které doklady a další dokumenty má v držení dosavadní správce, a tyto doklady/dokumenty si SVJ od něj převezme z ruky do ruky.

  Fantazírujete o jakémsi „předání účtů“. Vy nevíte, že SVJ má svůj vlastní bankovní účet? Jak a komu by ho – podle Vás – mělo „předat“??? To vůbec nejde. Statutáři se prostě zastaví v bance a změní dispoziční právo, právo nahlížet, případně právo zadávat příkazy k úhradě. Za hodinu je hotovo.

  Změnou v osobě externího správce se na tom vůbec nic nezmění!

  Existuje-li hotovostní pokladna, pak její obsah dosavadní správce prostě odešle na účet SVJ. Nebo peníze v pokladně zůstanou, budou přepočítány, inventarizovány a fyzicky předány během 15 minut.

  Justitianus

  Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Listopad 2023 - 17:55

  vypořádat rok 2023 -hospodaření, účetnictví SVJ, vyúčtování zálohových úhrad členů, předat agendu, účty...... což muže trvat i několik měsíců. ??? to jako fakt měsíce „vypořádává“? účetnictví vede snad kontinuálně, takže v lednu 2024 je hotové. vyúčtování záloh? předá stavy k 31.12. novému správci. předání agendy? to jako složku se smlouvami a co dalšího? a účty – to jako předá přístupová hesla k účtu, a to mu taky bude trvat řadu měsíců? proboha co to máte za správce? co bude řadu měsíců předávat? nový správce přece musí od 1.1. začít fungovat. a předá to, za co byl do 31.12. placen. co byste chtěl navíc???

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".