dotaz

Vložil plzenak72, 8. Prosinec 2008 - 19:07 ::

Mám dotaz,pokud si provrtám rám okna,na který umístím parabolu satelitu,zda to mohu udělat sám,nebo potřebuju mít souhlas dalších vlastníků jednotek.SVJ odmítá jakýkoli zásah do fasády a balkony v našem domě nejsou.Díky za info.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil plzenak72, 9. Prosinec 2008 - 12:43

  Dobře,díky moc za vaše názory,ale i tak se dál ptám přímo:může mě předseda+výbor donutit např.soudní cestou,abych tento držák na satelit sundal,nebo nemůže?Stavební úřad v tomto případě nemá námitek,nicméně předseda se hájí tím,že okno je součástí venkovního pláště,tudíž na něj nic nelze přidělávat.Dí­ky moc.

  Vložil Václav (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 13:46

  Kolik už máte na domě svévolně umístěných antén? Pokud tam už nějaké jsou, asi bych se nebál umístit také svoji. Pokud bych měl být první, asi bych si to rozmyslel. Jiným řešením je umístit anténu na střechu.

  Vložil Šárka (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 13:20

  Přikázat vám to může pouze soud, pokud na vás předseda výboru podá žalobu. Předseda výboru by ovšem neměl postupovat v rozporu se zájmy celého SVJ. A o tom, jaké jsou zájmy celého SVJ, rozhoduje většina členů. Chápu, že vám předseda nechce dovolit zásah do fasády. To ani nesmí. Ale u okna lze již postupovat mnohem volněji (asi vám to výslovně nepovolí, ale sdělí vám, že tak činíte na vlastní riziko). Doporučuji usilovat o dohodu. Pokud by došlo k podání žaloby, soud by zřejmě posuzoval zejména, zda je okno vaše nebo součástí spol. prostor (viz vaše kupní smlouva). Pokud by šlo o spol. část domu, zabýval by se zřejmě tím, zda instalace antény na okno, skutečňuje představuje takový zásah do spoluvlastnických práv ostatních spoluvlastníků, aby bylo nutné omezovat vaše práva. Zde by mohlo být podstatné, zda je to jediná anténa na domě a v okolí, jak je velká, jaké jsou možnosti příjmu TV signálu ve vašem domě apod. Šárka

  Vložil Václav (bez ověření), 8. Prosinec 2008 - 20:32

  Okno i fasáda jsou společnou částí domu, je třeba získat předchozí souhlas vlastníka společných částí domu. Současně se mění vzhled domu.

  Vložil kalous (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 17:03

  Omyl pane, okna nemusí být společnou části domu, záleží co maji uvedeno v kupní smlouvě. Montáži sat. antény se nemění vzhled domu.

  Kalous

  Vložil plzenak72, 8. Prosinec 2008 - 20:58

  a prosím tě,vlastníci domu jsme všichni,znamená to,že musím mít nadpoloviční většinu souhlasů,nebo fakt 100% souhlas všech?díky

  Vložil Šárka (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 0:25

  Fasáda je vždy spol. část domu, okna mohou být i součástí byt. jednotky. Záleží na prohlášení vlastníka (např. v našem SVJ jsou okna součástí byt. jednotek). Co je jen vaše a co je společné, najdete ve své kupní smlouvě. Pokud si provrtáte vlastní okno, způsobíte si eventuální škodu jen sám sobě. Co se týká změny vzhledu domu, tak se radši poraďte na stav. úřadě (u nás je jim to jedno, ale u vás to může být jiné). Obvykle na toto žádný souhlas nepotřebujete­. Šárka

  Vložil E56 (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 8:35

  Rozhodně nelze souhlasit s tvrzením, že pokud si provrtáte okno, způsobíte škodu jen sobě.

  Pokud si okno provrtáte pořádně (zcela), stane se Vaše jednotka nevytopitelnou. Pokud jí nebo v jejím sousedství prochází stoupačky vody nebo topení, tyto v zimě zamrznou. Kromě toho porostou náklady na vytápění domu.

  Ještě pořád věříte tomu, že s oknem v jednotce můžete libovolně nakládat, když ho máte údajně ve svém vlastnictví?

  Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 9:10

  Ano věřím že případnou škodu způsobím jen sobě a o vašem nesmyslném tvrzení o zamrznutí vody či stupaček nemůže být ani řeč, zřejmě tomu vůbec nerozumíte a nebo nevíte o čem je dotaz. Pokud je provrtán rám okna a je k němu přišroubován držák na sat. parabolu tak ony díry jsou ucpány šrouby tak že kudy podle vás dojde k uniku tepla a nevytopení mistnosti? Pokud vim tak původní dřevěná panelákova okna maji mnoho netěsnosti a stupačky nikdy nezamrzly, díky bohu nejsme na sibiři. Otázka plýtvání tepelné energie u takovýchto oken je snad každému jasná.

  Kolemjdoucí

  Vložil Filip (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 9:31

  Ale no tak, pane Kolemjdoucí, nikdo tady nepsal, že po jednom provrtání rámu okna dojde k vymrznutí bytu.

  Jenom je třeba se důrazně ohradit proti tomu, že lze s oknem svévolně nakládat, byť s odůvodněním, že je domněle ve výhradním vlastnictví vlastníka jednotky a stavební úřad nic nenamítá. Nastudujte si návrh nového ZoVB (= výklad stávajícího ZoVB), je tam tato problematika řešena.

  Protože by kupř. odstranění výplně stavebního otvoru (okna) vedlo k újmě všech vlastníků, lze toto použít jako základ logické argumentace.

  Kromě toho montáž satelitní antény do rámu okna ohrožujete bezpečnost kolemjdoucích, antény se zásadně kotví to zdi, nikoliv do rámu okna.

  Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 16:55

  Laskavě si přečtěte příspěvky a pak semnou můžete polemizovat, pan výše jasně píše o zamrznutí vody a stupaček. Tam kde je okno uvedeno v prohlášení vlastníka jako můj majetek tak je to můj majetek a není tomu jinak. Nový zákon ještě neplatí a tak není možné se na něj odkazovat, ostatně je to ještě vetší paskvil než ten původní. Montáž satelitu do rámu nikoho neohrožuje pokud je to odborně provedeno. S tím vaším zásadním kotvením do zdi jaksi nemáte pravdu, kotví se tam kde je to možné a bezpečné. Na našem domě má několik majitelu kotven satelit v rámu okna již několik let a ještě se nestalo že by někomu upadl.

  Kolemjdoucí

  Vložil Filip (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 17:30

  Naštěstí nebydlím ve Vašem domě, pane Kolemjdoucí, kde trpíte svévolné zásahy do společného majetku.

  Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 10. Prosinec 2008 - 16:02

  U nás jsou okna ve vlastnictví vlastníka bytové jednotky dle kupní smlouvy, tak že se pane velmi mýlite že trpíme svévolné zásahy do společného majetku.

  Kolemjdoucí

  Vložil Václav (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 8:31

  Vážená paní Šárko,

  stavební úřad se řídí pouze stavebními předpisy, bytové právo je značně širší. Zejména odnikud neplyne, že by o tom, co je změna vzhledu domu, měl rozhodovat stavební úřad, už jenom proto ne, že stavební zákon změnu vzhledu domu nezná.

  Shrnuto: je třeba dodržovat jak stavební předpisy, tak bytové právo.

  Vložil Šárka (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 11:02

  Vážený pane Václave, vykládat zákon je oprávněn pouze soud. Možná je tomu tak kvůli známé skutečnosti, že když se sejdou 2 právníci, vzniknou z toho minimálně 3 právní názory. Na tomto fóru si vzájemně vyměňujeme své vlastní názory a vlastní zkušenosti – k tomu tento portál slouží. Co se týká oken a jejich vlastnictví, bylo to tady mnohokrát diskutováno. Není pravda, že okna jsou dle stávajícího ZoVB povinnou součástí spol. prostor. Zda je instalace antény na vlastní okno změnou vzhledu domu, je více než sporné (co např. truhlík na květiny, který by mohl v případě pádu způsobit mnohem větší škodu?). Za způsobenou škodu odpovídá vždy ten, kdo ji způsobil. Zmiňujete se o vlastníkovi domu, ale tím není nikdy SVJ jako právnická osoba, vždy jsou to jednotliví členové SVJ jako spoluvlastníci společných prostor a vlastníci svých byt. jednotek. Pokud by instalace antény skutečně představovala riziko pro okolí, byl by stav. úřad povinen zasáhnout. Tímto příspěvkem nechci nikterak nabádat k instalaci čehokoli na okna a zejména ne na fasádu. V našem vlastním SVJ se od toho snažím naše členy odrazovat a doporučovat vhodnější řešení. Ale musíme respektovat realitu a práva ostatních spoluvlastníků. Nevím, zda jste člen SVJ nebo statutárního orgánu SVJ. Ale zkuste si představit situaci, že bych v našem domě podávala cca 50 žalob na vlastníky, kteří si instalovali satelity, aniž by žádali ostatních 50 vlastníků o souhlas. Šárka

  Vložil Václav (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 11:16

  Vážená paní Šárko,

  máte za to, že instalace 50 satelitních antén nemění vzhled domu. Velice pozoruhodný názor, děkuji Vám za něj.

  Dále píšete, že stavební úřad za vlastníka domu hlídá zákonnost. Takovou pravomoc stavební úřad nemá, svá práva si musí hájit každý sám.

  Vložil E56 (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 11:12

  Ve Vámi uváděném případě stačí podat jednu žalobu na zdržení se zásahu do práv, a to:

  1. buď proti společenství, které ze zákona vykonává pro vlastníky domu správu společných částí domu,
  2. nebo proti vlastníkům domu, pokud jde o stejnou záležitost, můžete uvést i více osob (všechny vlastníky) vedle sebe jako žalované.

  Která z obou žalob má větší naději na úspěch ve věci si zde netroufám odhadovat, souvisí to s dosud ne zcela vyjasněnou právní subjektivitou společenství.

  Vložil Šárka (bez ověření), 9. Prosinec 2008 - 12:32

  Jako předseda výboru SVJ nemůžu podávat žalobu proti vlastnímu SVJ. Asi by mě s tím soud odkázal na poněkud jinou instituci (v Praze ji máme umístěnu v Bohnicích). Jako spoluvlastníkovi spol. prostor se mi sice ty antény hrubě nelíbí, ale mám dostatek soudnosti, abych ostatním spoluvlastníkům nepředepisovala, co smějí či nesmějí dělat, pokud tím neohrožují práva a majetek ostatních spoluvlastníků. Nikomu však nebráním, aby si individuálně žaloval, co jej právě napadne a „hájil si tak svá práva“, jak uvádí příspěvek výše. Šárka

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".