Domovní řád

Vložil anonym (bez ověření), 27. Únor 2017 - 21:00 ::

Dobrý den,

Musí být veřejně vyvěšen domovní řád svj?

Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Martin Prokop (bez ověření), 14. Červen 2018 - 16:09

  Pokud například domovní řád zakazuje grilování na balkónech a zákon toto nezakazuje, lze dodržování domovního řádu vymáhat? Lze požadovat následně úhradu výjezdu hasičů na grilujícího souseda?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 14. Červen 2018 - 19:04

  Ne

  Vložil TN. (bez ověření), 28. Únor 2017 - 10:33

  Probírá se to tady opakovaně. SVJ není vlastník domu. Domovní řád vydávali a vydávají vlastníci nemovitosti. Za první republiky vydávali domovní řády vlastníci nájemních domů, za socialismu stát nebo družstva, dnes opět vlastníci nájemních domů a družstva.

  Ve stanovách je nutné určit pravidla pro užívání společných částí, tím se však myslí spíše upřesnění výlučného užívání a podmínek, zakterých lze společné části užívat vlastníky. V žádném případě se tím nemyslí „domovní řád“.

  V mnoha SVJ visí na nástěnkách „domovní řády“, které nad rámec zákona např. rozšiřují noční klid, zakazují zvířata, dělbuchy apod. Já také bydlím v bytovém domě a jsem na nervech, když mám celý den poslouchat štěkajícího psa, ale s tím, jako SVJ mnoho nenaděláme, jde o klasický sousedský spor k jehož řešení nemá SVJ kompetenci, soused se musí obrátit na soud.

  Určitou možnost skýtá prohlášení vlastníka, které by možná mohlo přísnější pravidla pro užívání domu obsahovat a za předpokladu, že změnu prohlášení odsouhlasí (podepíší) všichni vlastníci, mohlo by být i vymahatelné. Ani v tomto případě by však nemohlo obsahovat šikanózní pravidla, která by byla v rozporu s dobrými mravy.

  Tady na tom se mj. ukazuje, jaká byla chyba, že zákon v roce 2000 transformoval SVJ na právnickou osobu s vlastní subjektivitou a stala se tak třetí (cizí) osobou vůči vlastníkům domu, a sice pouhým správcem jejich domu. Kdyby dům spravovali sami vlastníci, nemuseli jsme dnes řešit problémy tohoto typu.

  Vložil Čtveráček (bez ověření), 1. Březen 2017 - 15:46

  TN. napsal jste:

  „Tady na tom se mj. ukazuje, jaká byla chyba, že zákon v roce 2000 transformoval SVJ na právnickou osobu s vlastní subjektivitou a stala se tak třetí (cizí) osobou vůči vlastníkům domu, a sice pouhým správcem jejich domu. Kdyby dům spravovali sami vlastníci, nemuseli jsme dnes řešit problémy tohoto typu.“

  Pokud si budou dům spravovat sami vlastníci a nikoliv společenství s právní subjektivitou, tak veškeré právní jenání budou muset činit vlastníci jednotek sami. Dovedete si to představit jak veškeré smlouvy v domě s více vlastníky budete muset probírat a podepisovat s všemi vlastníky? Ani správa domu prostřednictvím správce nezajistí správu v potřebném rozsahu.

  Vložil VN (bez ověření), 28. Únor 2017 - 11:11

  Vám nevyřeší ani sebelépe napsané prohlášení vlastníka…

  Vložil JaVa, 28. Únor 2017 - 8:29

  Domovní řád je zbytečnost,kterou se snaží prosadit „statutáři“,kteří nesplňují ani § 4 odst.1, o § 159 z.č. 89/2012 Sb., nemluvě,jelikož všechno ohledně chování členů SVJ i nájemníků se dá pohodlně zakotvit do „Pravidel pro správu domu a užívání společných částí domu a pozemku“.Pánové a dámy z výborů SVJ i jejich externí správci(SBD), by si měli konečně uvědomit,že ten dům a pozemek nevlastní právnická osoba SVJ,ale všichni vlastníci jednotek v domě, podle velikosti svého podílu na společných částech domu a pozemku a jediná právně vymahatelná pravidla pro užívání společných prostor jsou ta,která jsou uvedena ve stanovách SVJ!

  JaVa

  Vložil VN (bez ověření), 28. Únor 2017 - 9:58

  kde začíná svoboda jiného jednotlivce. Apropo… pokud budu bydlet sám na pustém ostrově,mohu si tam dělat co mne napadne. Pokud budu bydlet v bytovém domě , mohu si tam také dělat co chci,ale musím se chovat tak, abych nebyl na obtíž svým sousedům. Holt v Čechách ještě funguje spousta věcí absurdně.Dovedl bych si představit , kdyby soudy rychleji a ve větší míře rozhodovaly o prodeji bytů věčně problémových jedinců.

  Vložil ???..? (bez ověření), 28. Únor 2017 - 10:40

  VN, píšete velmi jednostranné odsudky…

  Když se statutár s ovcemi dohodne, že kverulant, který na něm pořád něco chce, hlavně vidět faktury a podobné nesmysly, je problémový soused, tak by mu z Vašeho úhlu pohledu měl soud prodat byt pod zadkem.

  Z mé zkušenosti nejvíc volají po klidném žití ti, kteří sami mají máslo na hlavě…

  Vložil VN (bez ověření), 28. Únor 2017 - 11:09

  nechci , aby o prodeji bytu rozhodovali statutáři SVJ. Ale konečně chci řešení , které umravní věčně problémové jedince.A tím nemyslím problémové jedince-kverulanty , kteří si pořád na něco stěžují, ale jedince , kteří jsou opravdu všem na obtíž (rušení nočního klidu,ničení společných prostor ,..v našem městě se dokonce v jednom bytu provádí prostituce ve velkém..a prostitutky chodí svým klientům otevírat nahaté..ve vedlejším bytu bydlí rodina s malými dětmi ).. Apropo…u bytových družstev něco podobného funguje a nikdo s tím problém nemá.. a i u těch bytových družstev nejsou podmínky na vyhození někoho z bytu jednoduché.. ale problémový jedinec se dá nějak řešit. U SVJ nikoliv…

  Vložil janica, 28. Únor 2017 - 9:02

  A neměli by si také vlastníci uvědomit, jak se k svému majetku mají chovat a že je třeba i platit řádně za služby, přispívat na opravy a úpravy v domě a chovat se tak, aby nedocházelo k poškození majetku všech a vzájemně si neotravovali bydlení? Může se klidně nazvat Pravidla nebo i Domovní řád, který si mohou vyvěsit v domě. Nechala bych to na jednotlivých SVJ.

  Vložil kok (bez ověření), 28. Únor 2017 - 9:00

  … ale neprilis mocny prostredek, jak pripomenout idiotum, ze dum nepatri jen jim. Kdyz nekde pravidelne v noci duni bedny, tak odkaz na domovni rad je jiste o neco lepsi prostredek, nez jen tytyty prstikem, ne? Napriklad i v D je prave domovni rad nediskutovane, srozumitelne, respektovane a vsem priatupne pravidlo pro organizaci spolecneho uzivani nemovitosti. kok.

  Vložil JaVa, 28. Únor 2017 - 9:25

  Nějakým odkazem na „Domovní řád“,jehož kompletní znění neobsahují stanovy SVJ se člen SVJ, znalý svých práv a povinností, nebude ani zabývat.Domovní řád si může stanovit a vyvěsit majitel domu a pozemku a nesmí obsahovat takové podmínky pro užívání společných prostor,které rozporují zákony a místně obecné vyhlášky.JaVa

  Vložil kok (bez ověření), 28. Únor 2017 - 5:11

  Kdybych to nevedel, tak bych se zeptal na smysl domovniho radu nekoho se zdravym rozumem prumerneho cloveka. Mala vada spociva v tom, ze to je jako hledani jehly v kupce sena … kok.

  Vložil Vlastiks, 28. Únor 2017 - 6:28

  … tedy zda je jde o někoho se zdravým rozumem průměrného člověka, nebo arogantního statutára a jeho spoluovčanů.

  Vložil abcd (bez ověření), 28. Únor 2017 - 1:44

  S domovním řádem si můžete dělat co chcete, mužete si ho dát třeba do zlatého rámečku, vyvěsit kam chcete a jak chcete, stejně je nevymahatelný.

  Vložil Vlastiks, 28. Únor 2017 - 6:25

  není součástí Stanov, a není v rozporu s jiným zákonnými předpisy.

  Vložil abcd (bez ověření), 28. Únor 2017 - 10:11

  Domovní řád je nevymahatelný i když je součástí čehokoliv. Pokud v domě ve vlastnických bytech bydlí nájemnící, jak chcete po nich vymáhat domovní řád, i když je součástí stanov.

  Vložil řád (bez ověření), 28. Únor 2017 - 15:16

  Pokud je domovní řád součástí stanov, bylo by možné jeho porušení trestat pokutou, což NOZ umožnuje. Podmínky pro stanovení pokut by také měly být ve stanovách.

  Vložil MNV (bez ověření), 28. Únor 2017 - 0:05

  Ano, na místním národním výboru a OPBH.

  Vložil Jura (bez ověření), 27. Únor 2017 - 23:00

  Nejen že musí být veřejně vyvěšen, ale musí být i součástí listin veřejného seznamu.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".