Dodavatel tepla na 14 let - co s tím

Vložil filis, 24. Listopad 2017 - 15:33 ::

Dobrý den, jsme nově ustavené SVJ v letos dokončené novostavbě. Přešly na nás smlouvy, které uzavřel developer jenž ve snaze ušetřit nechal vybudovat kotelnu (pro něj zdarma) se smluvním závazkem přecházejícím na SVJ. Zjistili jsme, že máme kotelnu, kterou vybudovala firma Prometheus patřící pod Pražskou plynárenskou a která má podepsanou smlouvu na 14 let do roku 2031. Cena za 1 GJ je dle této smlouvy je astronomických 707 Kč (vč. DPH). Co byste poradili s touto situací dělat? Dle podmínek smlouvy můžeme ukončit s dodavatelem smlouvu, ale jsme povinni mu zaplatit pořizovací cenu kotelny krát pokuta za zmařenou investici, jejíž násobek začíná na hodnotě 1,35 a postupně klesá v posledním roce na hodnotu 1. Díky předem za radu.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Baran10, 30. Květen 2020 - 9:27

  Jediná rada je :

  1. Žádejte u Státní energetické inspekce (SEI) přezkum ceny -najděte si svůj územní inspektorát
  2. Žádejte u Státního energetického ústavu přešetření ceny
  Vložil M. (bez ověření), 4. Květen 2018 - 17:40

  Společnost Prometheus znám velice dobře.700kč za GJ určitě nemáte. Tato firma drží a nabízí ceny daleko nižší a to i s vlastní investicí.Máme od nich kotelnu.Jsem předseda SVJ. Jsme maximálně spokojeni.

  Vložil Baran10, 30. Květen 2020 - 9:18

  Pane, jako předseda SVJ musíte vědět, že cena kolem 700 /GJ se klidně stane.Nepíšete, co všechno máte v ceně za 1 GJ , ale najisto vím se zkušeností s firmou Prometheus, že krátí vytápění, aby naslibovanou cenu dodržela.To se Vám pak lehce dodržují nižší ceny, ale na úkor komfortu.V domě se musí topit dle nejslabšího článku obyvatel – staří, nemocní, kojenci, krajní byty.Od toho je vytápěcí systém solidární.Nikoli, že někdo topit bude na minimum.Kromě toho jste neuvedl, v jakém roce jste si od Prometheus pořídili kotelnu , dále jaký výkon má ta kotelna, zda jste pořídili tu samou, nebo nižší (levnější) výkonnou, kolik bytů a nebytových prostor má Váš dům atd atd., Jako předseda SVJ nemůžete přece toto nevědět a přitom srovnávat . Děláte snad firmě Prometheus reklamu?Nemá, opravdu nemá nejnižší cenu!Vím to.A nemá ani své kmenové zaměstnance, kteří se o kotelnu starají.Nemají vlastní dispečink a nemají vlstaní zaměstnance na údržbu, opravy a přitom Vám to klidně slíbí.Mají různě najaté techniky.A ti si občas s kotelnou neporadí, v kotelnách se tak porůznu při opravách střídají.Zajímavé by bylo znát pravé znění Vaší smlouvy o dodávce a splácení kotelny.

  Vložil janica, 25. Listopad 2017 - 12:29

  My platíme 646 Kč za teplo, v domě je předávací stanice. Každým rokem se cena ale snižuje o 10–20 Kč za GJ. Jestliže kotelnu vybudovala firma zadarmo za to, že ji bude provozovat, tak máte jen 2 možnosti. Buď vypovíte smlouvu a zaplatíte horentní sumu za nedodržení smlouvy. Protože kotelnu budete muset převzít, spočítáte si náklady asi na plyn,vodu, elektřinu, na pracovníka obsluhy, který musí být proškolen a zaplacen, na servis a opravy. Nebo ponecháte stávajícího provozovatele na tu dobu, co uzavřel developer smluvní závazek. Možná, že se dohodnete časem i na snížení ceny. Zkuste se informovat u jiných, kolik stojí teplo, informace jsou i na internetu.

  Vložil roztomily, 25. Listopad 2017 - 12:24

  Zdravím, jedná se o kotelnu na plyn? Jaká je pořizovací cena kotelny? Asi nemáte možnost dálkového tepla jinak by jej PTAS určitě preferovala. Co po roce 2031 bude kotelna Vaše nebo jen mužete ukončit smlouvu a Prometheus Vám kotelnu rozebere a odveze? Cena za GJ bude každoročně růst o inflaci nebo o index spotř.cen nebo je navázana na ceník PTAS? Zřejmě jste z Prahy tak běžná cena dálkového tepla s DPH u sjednaného množství je 667kč u smlouvy na sjednaný výkon to může být 560kč, u lokálního plynového zdroje to je 670kč. Musí te si udělat nějakou vlastní analýzu co pro Vás bude nejvýhodnější.

  Vložil Petr123 (bez ověření), 25. Listopad 2017 - 11:23

  Často je to tak, že takový dodavatel má na novostavbě věcné břemeno na dobu určitou. Každopádně jste se měla před koupí bytu informovat nebo si zkontrolovat prohlášení vlastníka ohledně podobných břemen.

  Vložil VN (bez ověření), 25. Listopad 2017 - 10:32

  zase tak astronomická není.Developer , když vám byt prodával , vám jej zcela určitě prodával s tím (resp. měl vás seznámit s tím) , že teplo je odebíráno z této kotelny. Pokud vás s tím developer neseznámil , měl jste se sám informovat.

  Vložil clauvestr, 24. Listopad 2017 - 16:19

  Já Vám neřeknu co s tím, ale my platíme 697,- Kč/GJ. Vím, je to hodně, ale astronomické, jak jste na to přišel? Máte nějaké srovnání cen?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".