Danˇ z pozemku

Vložil Anonymous, 25. Září 2020 - 15:41 ::

Dobrý den.
Letos jsme odkoupili pozemek (252 m2) pod bytovkou (4 byty+2 gar­sonky+3 garáže) od obce. Zajímalo by mne, jak zaplatit FÚ danˇ ze zastavěné plochy? Danˇ z nemovitosti u bytu v osobním vlastnictví platíme už delší dobu, ale jak zaplatit danˇ ze zastavěné plochy jsem nikde nenašel. Poradí někdo? Předem moc děkuji
Zdeněk z Valašska

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel, 25. Září 2020 - 22:00

  Zdeňku,

  pozemek pod bytovkou koupilo SVJ nebo členové SVJ?

  Obecně pozemky zastavěné zdanitelnými stavbami v rozsahu plochy těchto staveb nejsou předmětem daně dle zákona č. 338/1992 Sb., § 2/2/a.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Zdeněk Vanduch (bez ověření), 26. Září 2020 - 6:33

  Dobré ráno, pane Pavle.
  Děkuji za Vaši reakci. Kupní smlouvu nechala vyhotovit obec a jsou v ní uvedení jednotliví vlastníci,(tak že členové SVJ). A cena se také lišila podle jednotlivých spoluvlastnických podílů. Někdo vlastní jenom byt, někdo má byt + garáž, jiný garsonku + garáž, etc. Konkrétně u mně je spoluvlastnický podíl 10098/46452 (byt+garáž).
  Pokud by se něco platilo, bylo by to na základě spol. podílu, tak to stejně nedám a raděj zajdu za někým, kdo má tyhle věci v ,,malíčku,,.
  A ještě nakonec. Jsem moc rád, že k tomu vůbec došlo. Před lety byla cena poloviční a když jsem to navrhoval, nebyl zájem. Takže asponˇ tedˇ.
  Ještě jednou děkuji pane Pavle a přeji hezký(u nás děštivý) den.
  Zdeněk z Valašska.

  Vložil Justitianus, 26. Září 2020 - 12:14

  Zdenku, musím Vás ještě upozornit, že daňové přiznání musíte podat v každém případě.

  • Jestliže jste se stal spoluvlastníkem pozemku který je „věcně příslušný k domu“ podle zákona č. 72/1994 Sb., budete hradit vyšší daň z vaší jednotky (výpočet s koeficientem 1.22). Jste povinen podat daňové přiznání a hradit daň z nemovitých věcí v nové výši.
  • Jestliže stavba bytového domu se stala součástí pozemku podle § 3058 zákona č. 89/2012 Sb., platí totéž: vyšší koeficient zdanění jednotky a jiná výše daně. Jste povinen podat daňové přiznání a hradit daň z nemovitých věcí v nové výši.
  • Pokud nabytý pozemek přesahuje plochu stavby, pak kromě změny koeficientu pro zdanění jednotky může dani podléhat zbytek pozemku okolo domu. Jste povinen podat daňové přiznání a hradit daň z nemovitých věcí v nové výši.

  Justitianus

  Vložil Zdeněk Vanduch (bez ověření), 26. Září 2020 - 17:56

  Dobrý večer. Děkuju moc za Vaše doporučení.
  Naše zákony a neustálé novelizace k nim asi přivádějí k zoufalství nejednoho danˇového poradce a obyč. člověk se v nich ztrácí úplně. Do Vánoc to nechám spát a do konce ledna to musí být v pořádku. Na FÚ zkusím použít výklad pana Pavla a když neuspěju, tak to bude podle Vás. U nás na FÚ vládne ochota poradit asi jako všude jinde, ale je tam jedna paní se kterou je řeč. Snad budu mít štěstí. Jinak, ze života vím, že i názory odborníků se různí. Co bych si přál úplně nejmínˇ je to, že by mně třeba po 10 letech poslali k vůli pětikačce modrou obálku s doplatkem + proc. navíc, nebo by se ozval exekutor.
  Děkuju i Vám moc za Vaše vyjádření. Zdeněk z Valašska.

  Vložil Pavel, 26. Září 2020 - 19:05

  Zdeňku,

  já jsem psal o dani z pozemku, na kterou jste se ptal, Justitiánus o dani z jednotky. Naše výklady nejsou v rozporu.

  Pokud by pozemek pod domem koupilo SVJ, tak máte situaci jednodušší.

  Když jste koupili pozemek pod domem jako členové SVJ, tak za pozemek pod domem nic navíc nebudete platit.

  Ale zvýší se Vám daň z jednotky. Stávající koeficient 1,2 se zvýší na 1,22, viz § 10/3 zákona č. 338/1992 Sb. Zvýšení daně bude nepatrné. Nicméně Vám vzniká povinnost podat daňové přiznání.

  Doporučuji Vám zavolat na FÚ, na dani z nemovitých věcí jsou většinou normální úředníci.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Justitianus, 26. Září 2020 - 18:24

  Zdenku, snad jste nepochopil že výklad pana Pavla není v rozporu s mým výkladem. Podruhé to ale vysvětlovat nehodlám. Snad Vám to vysvětlí na FÚ.

  Pokud jde o zvýšený koeficient 1.22, přečtěte si § 10 odst. 3 zákona č. 338/1992 Sb..

  Justitianus

  Vložil Justitianus, 25. Září 2020 - 16:45

  Vaše jediná povinnost je podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Podává se podle stavu k 1. lednu 2021. Lhůta pro podání přiznání je do 31. ledna 2021.

  Daň Vám pak finanční úřad vyměří a její výši Vám sdělí. V tom se na ně můžete spolehnout.

  Justitianus

  Vložil Jakole (bez ověření), 25. Září 2020 - 21:27

  Podle mě je někdy unor az kveten FU zaurguje, ze si maji podat danove priznani.

  Jestli sam spocita dan? To leda na pozadani by mohl FU pomoci s vyplnenim formulare.

  Vložil FÚ (bez ověření), 25. Září 2020 - 16:55

  „Daň Vám pak finanční úřad vyměří a její výši Vám sdělí. V tom se na ně můžete spolehnout.“

  Platí jenom pro některé daně. Některé daně si musíte sám vypočítat a zaplatit bez vyzvání. Logiku to nemá, spolehnout se na to, že FÚ daň vyměří, nedoporučuji.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 28. Září 2020 - 16:30

  Na webu katastru zjistíte podle čísla parcely kdo je vlastníkem (-y). Pokud tam figuruje Vaše jméno podáte do 31.1. následujícího roku od data nabytí na FÚ přiznání k dani k alikvotní části pozemku (Váš podíl je na LV uveden). Vyplnění není nad síly absolveta ZŠ. Pak Vám příjde poštou výměr FÚ. který je buď shodný s Vaším výpočtem nebo je tam jiné číslo. To do května zaplatíte a je vyřešeno. Občas se stane, že při chybném výpočtu Vás úředník vyzve k opravě a sám to neopraví. Pak nezbývá než na FÚ naklusat a opravu tam provést podle jeho požadavku.

  Vložil Zdeněk Vanduch (bez ověření), 29. Září 2020 - 7:04

  Dobré ráno. Moc děkuji pane Pavle za vyčerpávající odpovědˇ. Některé věci člověk řeší jednou za život a toto je ten případ. Zárovenˇ chci také poděkovat pánovi pod zn. Justitianus a přeji hezký den od nás z Valašska. Zdeněk

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".