Covid vzduchotechnikou

Vložil Anonymous, 25. Únor 2021 - 1:43 ::

Vzhledem k prokázanému přenosu nemoci covid 19 vzduchotechni­kou, je nějaký jednoduchý způsob, jak vzduchotechniku vyřadit?

Dotaz je míněn na úrovni uživatele bytu (nikoliv na úrovni domu).

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil AndyB (bez ověření), 25. Únor 2021 - 11:15

  Nevíme, jakou vzduchotechniku máte.

  Pokud pouze digestoř v kuchyni a odtahy v koupelně:

  Potřebujete vytvořit v bytě mírný přetlak. Vháníte přes filtr z venkovního prostředí čistý vzduch do prostor (vašeho bytu), a vzduch odchází dveřmi a netěsnostmi.

  Na specialních pracovištích kontaminovaný vzduch je odsáván do výstupního filtru a komínu a pryč z objektu.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 25. Únor 2021 - 8:32

  tazateli. pokud máte strach, že k vám do bytu doputuje covid ze společných prostor či z jiného bytu „vzduchotechnikou“ ve vašem bytě, doporučuji použít čtvrté R (rozum). ano, covid i jiné viry se mohou šířit vzduchotechnikou, ale jedná se zejména o uzavřené prostory, kde se zdržují větší počty osob, typicky letadla, nemocnice apod. a o jinou „vzduchotechniku“. pokud si vyřadíte z důvodu obav „vzduchotechniku“ ve vašem bytě, doporučuji i utěsnění oken a zejména neotvírání dveří, protože šance, že vám skočí covid do bytu při otevření dveří do chodby je stejná, jako že k vám doputuje odtahem.

  Vložil Kryšpín (bez ověření), 25. Únor 2021 - 8:37

  Milá Radko,

  zdravím do Brna. Co píšete, neodpovídá skutečnosti. Otevření dveří mám pod kontrolou, vzduchotechniku nikoliv. To je podstatný rozdíl. Utěsnění oken, jak doporučujete, už je úplný nesmysl, naopak je třeba větrat.

  Pošlu Vám článek, jak se virus šíří v paneláku, chcete-li.

  Raději poraďte tazatelce, jak jednoduše vyřadit vzduchotechniku. Ono nejde jenom o virus, vzduchotechnika představuje více různých nebezpečí. Z nějakých důvodů (stavební normy) v domech je, ale vůbec nic se nestane, pokud by nebyla.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 25. Únor 2021 - 9:22

  případ, který zmiňujete, nebyl o tom, že by odtahem přiběhl covid z jiného bytu nebo z chodby, ale pravděpodobně k nákaze docházelo ve výtahu – malý prostor, více lidí, střídání lidí… Otevření dveří mám pod kontrolou, vzduchotechniku nikoliv. – jak máte otevření dveří pod kontrolou prosím? máte u prahu napsáno covid vstup zakázán? samozřejmě že se musí větrat, ale pokud je tazatel vyplašený z toho, že mu odtahem z kuchyně či koupelny a hajzlíku vnikne do bytu covid, který poté vdechne či co, tak to je na lékařskou pomoc, nebo se prostě hermeticky v bytě zabednit. místo vyřazování odtahu doporučuji dlouhé procházky v přírodě:-)

  Vložil Kryšpín (bez ověření), 25. Únor 2021 - 11:04

  „jak máte otevření dveří pod kontrolou prosím?“

  Milá Radko,

  pokud je otázka míněna vážně (o čemž silně pochybuji), rád Vám věc zdarma osvětlím. Zn. Platí i v Brně.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 25. Únor 2021 - 11:14

  milý kryšpíne, už vaše první pozdravení do brna jsem nepochopila, stejně tak proč uvádíte teď brno. nebydlím v brně už přes dvacet let :-) já si myslím, že ani otázka tazatele nebyla myšlena vážně, neb bránit se v bytě kovidu vyřazením odtahu z kuchyně a koupelny je totální nesmysl:-)

  Vložil Kryšpín (bez ověření), 25. Únor 2021 - 8:40

  Virus se v paneláku šíří i jinak:

  https://zoommagazin.iprima.cz/…s-v-panelaku

  Vložil P_V (bez ověření), 25. Únor 2021 - 1:59

  Vzduchotechnika je obecný pojem. Co máte doma Vy? Předpokládám že máte na wc a v kuchyni odtah. To by ten virus musel být hodně zdatný, že by šel proti větru. Teď v zimním období je tam tah i bez zapnutého ventilátoru.

  Vložil Kryšpín (bez ověření), 25. Únor 2021 - 2:38

  „To by ten virus musel být hodně zdatný, že by šel proti větru.“

  Běžně mi jde do bytu (Vámi uvedenou cestou) cigaretový kouř a zápach z kuchyně (poznám, co se vaří), virus nebude výjimkou. Co s tím?

  • Vyřadit z funkce (ucpat). Jak?
  • Osadit ventilátory a nechat je trvale běžet – jednak asi nejsem oprávněn k takovému zásahu, a jednak to zvýší hluk v bytě a spotřebu elektřiny.
  Vložil P_V (bez ověření), 25. Únor 2021 - 9:31

  Z mé zkušenosti, smrad mezi byty se nešíří vzduchotechnikou, ale neutěsněnou stoupačkovou šachtou. Vzduchotechnika je (nevím jak jinde, ale u nás) na každém vstupu vybavena zpětnou klapkou. Stává se, že si někdo stěžuje na zápach, zalepí igelitem vstup vzduchotechniky a ustane to, prohlašuje pak jak je ta vzduchotechnika špatná. Pak za určitého směru větru otevře okno na ventilačku a zápach je tam zase – protože ve skutečnosti vzduchotechnika odtahovala a tím do bytu jinými škvírami zápach od sousedů natáhla.

  Vložil Leona (bez ověření), 28. Únor 2021 - 22:15

  „smrad mezi byty se nešíří vzduchotechnikou, ale neutěsněnou stoupačkovou šachtou“

  Může být, ono je to obtížné odlišit. Dotaz zůstává stejný:

  Jak utěsnit stoupačkovou šachtu? Zkoušela jsem montážní pěnu (několik balení, vytvořila jsem na dně šachty vrstvu mocnou asi 1/2 metru, jak na strop šachty, nevím), bez účinku.

  Vložil hak (bez ověření), 1. Březen 2021 - 2:59

  Pokud máte na střeše kanalizaci ukončenou točící se hlavici, tak tato hlavice nic neodtahuje směrem ven, pouze sráží pachy, smrad zpátky do domu. To bude těžké řešení, protože tento točíci se nesmysl je náramný hit a každý ho musí mít.

  Vložil Evropan (bez ověření), 1. Březen 2021 - 7:18

  Dříve se nám po domě linula vůně domácích buchet. Dnes, ruský přepálený sádlo, a ruskej parfém ze tchoře, do oken smrad z cigarety a smradlavý huby sádelnatýho předsedy, ze stoupaček toaleta šetřivý sousedky, která spláchne jednou za tejden. Se nedivím, že je ČR semeniště virů.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".