Co (ne)může opatrovník SVJ

Vložil Zdeněk888, 14. Červen 2017 - 19:58 ::

Naše SVJ nemá výbor již cca 1 rok. Na posledním shromáždění jsem se nabídl do výboru, ale nebyl jsem zvolen. Chci požádat soud, aby našemu SVJ určil opatrovníka. Chci soudu navrhnout sebe jako opatrovníka, ale nepředpokládám, že mi soud v tomto vyhoví.
Jedním z důvodů proč chci, aby naše SVJ mělo opatrovníka je, že Správce (SBD) neplní smlouvu o správě, kterou s ním uzavřelo SVJ a dělá si co chce.
Otázka:
- může opatrovník smlouvu o správě se Správcem (SBD) vypovědět bez svolání a schválení shromáždění?
- může opatrovník bez svolání a schválení shromáždění uzavřít smlouvu s účetní firmou o vedení účetnictví?
- musí se opatrovník řídit stanovami SVJ popř. jsou stanovy SVJ platné i pro opatrovníka?

Naše stanovy je možné stáhnout ZDE.

  • opatrovník

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Pavel II (bez ověření), 18. Červen 2017 - 15:49

seznámil bych nejdříve ústně (a nepřítomné písemně) s důvody proč chci požádat o opatrovníka a také jaké finanční důsledky to bude mít. Říká se tomu férový přístup ke spoluvlastníkům, kteří si neuvědomují co to přináší a jsou spokojeni, že vše funguje a neřeší jak dobře a za kolik. Často jsem jako zástupce vlastníků byl doslova zoufalý s myšlením těch ovcí co nám tady volí estébáky a socany a proto Vaši situaci chápu.

Vložil TN. (bez ověření), 14. Červen 2017 - 23:20

Soud může jmenovat opatrovníka i člena SVJ, ale spíše očekávám, že vybere nějakého advokáta z daného okresu.

Vložil VN (bez ověření), 15. Červen 2017 - 9:47

klasickou advokátní odměnu…tudíž min 1000 Kč/hod+ DPH

Vložil Antonie Veselá (bez ověření), 17. Červen 2017 - 15:16

„advokátní odměnu…tudíž min 1000 Kč/hod+ DPH“

Nemůžete mi doporučit nějakého advokáta za 1000 Kč/hod+ DPH nebo uvést způsob, jak takového najít?

Vložil TN. (bez ověření), 15. Červen 2017 - 10:26

Ano, to máte pravdu, SVJ zaplatí „hodně“. Jen si myslím, že soud při odměňování advokáta-opatrovníka bude postupovat podle advokátního tarifu, tudíž nepůjde o smluvní cenu, jak píšete. Myslím, že se takto vlastníci brzy probudí z letargie a rychle si zvolí výbor nebo předsedu.

Vložil Kolemjdoucí čtenář (bez ověření), 14. Červen 2017 - 20:37

Opatrovník je „náhradní“ statutární zástupce a má úplně všechna práva a povinnosti jako statutární zástupce podle stanov. Odpovědi na své dotazy tedy najdete ve stanovách.

Vložil Zdeněk888, 15. Červen 2017 - 5:26

Ve stanovách máme:
Působnost shromáždění
i) určení osoby, která má zajišťovat některé činnosti správy domu a pozemku, i rozhodnutí o její změně, jakož i schválení smlouvy s touto osobou a schválení změny smlouvy v ujednání o ceně nebo o rozsahu činnosti
.

Dejme tomu, že jsem opatrovníkem SVJ a Správce (původní vlastník SBD), který má v SVJ cca 40% všech hlasů neplní smlouvu o správě a dělá si co chce. Většině členů SVJ je vše jedno a co jim řekne SBD je svaté a to mu také odhlasují.

Jak by takový opatrovník měl konat v kontextu § 159 NOZ?

Vložil VN (bez ověření), 15. Červen 2017 - 7:33

je dočasné řešení…například do doby prvního shromáždění. Od opatrovníka nepočítejte,že vám v domě bude dělat hluboké systémové změny jako vypovězení smlouvy se správcem bezesporu je. Pro vás bylo lepší , najmout si výbor externě..

Vložil Petr123 (bez ověření), 15. Červen 2017 - 6:52

Pokud navrhne shromáždění z konkrétních důvodů vypovězení smlouvy se správcem a nebude to schváleno, pak bych na jeho místě odstoupil.

Vložil Makahari (bez ověření), 17. Červen 2017 - 9:36

Naše SVJ také nemělo výbor, soud jmenoval opatrovníka na návrh jednoho z vlastníků (soud ho ale určil), jeho hlavním úkolem bylo svolat schůzi a zvolit výbor. Jinak má pravomoci jako výbor, pokud jsou určité věci svěřeny do pravomoci shromáždění, musí je také shromáždění projednat. Jeho heslem bylo „lepší nějaký výbor, než žádný“, tak jsme tedy na jeho naléhání „nějaký výbor“ zvolili, ale po roční zkušenosti bychom spíše doporučili profesionálního předsedu (příp. změnit v tomto smyslu stanovy) a k tomu schopnou revizní komisi- ubudou Vám do budoucna starosti s volbami Odměna za dvouměsíční práci byla 17.600,–.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".