CHYBEJICI UCETNICTVI - ODPOVEDNOST, TREST

Vložil P. Hladký (bez ověření), 31. Červenec 2018 - 6:36 ::

Dobry den, rad bych se zeptal, kdo presne nese hmotnepravni, trestnou odpovednost, zda predseda vyboru nebo vsichni clenove vyboru, kteri v nem byli za nevedeni, chybejici ucetnictvi a jeho naklady na obnovu ucetnicvi po celou dobu existence SVJ (vznik dle ZoVB) a za relevantni skody.

Dekuji. Hezky den, PH

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Markéta Gr., 31. Červenec 2018 - 8:28

  Přestože „porušení povinnosti při správě cizího majetku“ je součástí trestního zákoníku, tak bohužel pro zahájení trestního stíhání musí být prokázán úmysl. A i rozsudek odsuzující takového „pachatele“ byl následně Nejvyšším soudem zrušen, pro absenci prokázaného úmyslu.

  Proto se vše ohledně SVJ řeší v občanskoprávním sporu = u soudu.

  K odpovědnosti členů výboru zde bylo napsáno mnoho: ust. § 159 NOZ

  Něco najdete i zde: http://www.kubistovaco.cz/…k-podle-noz/

  Odpovědné je celé SVJ = všichni členové, ti však mohou hlasováním přenést náklady za škody na „škůdce“ = člena výboru, pokud škodu prokazatelně způsobil.

  Vložil Kolemjdoucí J. (bez ověření), 31. Červenec 2018 - 12:13

  Náhrada škody se řeší občansko-právní cestou, ale fingování účetnictví, stejně tak zkreslování hospodářského výsledku, spadá do trestu, a zodpovědnost nesou všichni členové výboru.

  Vložil nahradaskodySVJ (bez ověření), 2. Srpen 2018 - 3:21

  jak byste řešil zmíněnou škodu spáchanou členy výboru jako řadový člen…?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".