Chyba v účetnictví

Vložil Evelína K. (bez ověření), 6. Červen 2011 - 13:47 ::

Zadali jsme kontrolu účetnictví SVJ, které zhotovuje správce, od r. 2006 do současnosti. Nezávislé paní účetní zjistili u jednoho vlastníka nedoplatek do FO i na služby. Proto se platby na tuto jednotku prověřovaly dále do minulosti. Zjistilo se, že ve vyúčtování za rok 2004 udělal správce chybu, zaměnil znaménka plus a minus, takže nedoplatek cca 7 000 Kč byl počítán jako řádná platba. Od té doby je ve vyúčtování dotyčného vlastníka vše špatně. I proto, že platil nepravidelně, třeba i jednou ročně. Protože od prvníchyby uplynulo šest let,lze ještě požadovat, aby toto zpětně uhradil? Dnes jde již o částku 19 000 Kč, včetně nedoplatku za minulý rok. Děkuje Evelína K.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Rozúčtovatel (bez ověření), 7. Červen 2011 - 22:04

  „platil nepravidelně, třeba i jednou ročně“

  Roční platby jsou zcela v pořádku.

  Vložil Mel. (bez ověření), 7. Červen 2011 - 22:45

  …jsou v pořádku jen pokud jsou v termínu, tedy vlastně předem, ne, že platí, kdy se mu zamane, tedy např. za leden – říjen v listopadu…

  Vložil Evelína K. (bez ověření), 7. Červen 2011 - 21:03

  Na neplatiče to zkusím samozřejmě s vyšším principem mravním, opravdu ale může říci, ať si to uhradí správce. Nevím, nakolik se na tuto chybu správce vztahuje promlčecí doba. Nejsem účetní, ale když se nad tím zamyslím, tak to vyúčtování má správce kvůli počáteční chybě špatně až doteď, čili by to promlčené být nemělo. Víte někdo, jak to je? Evelína K.

  Vložil Evelína K. (bez ověření), 6. Červen 2011 - 18:36

  Že jde o chybu z lajdáctví, je zřejmé. Jenže, co teď s tím. Máme chtít zpětnou úhradu po dotyčném vlastníkovi, nebo po správci? Nebo na ni už nemáme nárok, neb ta počáteční chyba se stala před šesti lety? Děkuje Evelína K.

  Vložil tpd, 6. Červen 2011 - 21:16

  paní evelíno…je zřejmé že vlastník vám není povinen platit nic z dřívější dluhů…jelikož je již promlčen…když odhlédnu od skutečnosti že dotyčný je notorický neplatič…a zřejmě neustále dluží…o vámi zmiňovaném dluhu nemohl vědět…jelikož váš správce či účetní mu svou chybou zřejmě předložili špatné vyúčtování v daném roce…pokud je prokazatelně vina na správci…žádejte vzniklou škodu po správci…jiné řešení dle mého názoru není možné…tedy je…požádat dlužníka…ale pokud je jen trochu chytrý tak bude argumentovat stejně…

  Vložil lake, 6. Červen 2011 - 16:44

  Pokud někdo u částky zamění znaménko, pak kontrolní součet je „vedle“ právě o dvojnásobek této částky. To nemůže ujít nikomu, kdo vede účetnictví.

  Ovšem problém je v tom, že účetní si zjednodušují život a nevedou předpisy záloh a skutečné platby vlastníků jednotek na samostatných podúčtech. Namísto toho je vedou mimo účetnictví, pouze v Excelové tabulce nebo ručně tužkou, na pytlíku od mouky. Souhrnný výsledek pak zanesou do účetnictví jako jednu částku.

  lake

  Vložil tpd, 6. Červen 2011 - 15:03

  no to máte „smolíka“…jelikož po dvou letech je nárok promlčen…ale pokud to je chybou správce…potažmo účetní…tak je dluh povinna uhradit ona (on)…pokud je chytrá tak je pro tyto případy pojištěna…ale i zde je promlčecí doba…tak konejte dokud to jde…

  Vložil Mel. (bez ověření), 7. Červen 2011 - 16:00

  Zkuste se s „neplatičem“ domluvit – třeba na splátkách… třeba si dá říci…

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".