Byt v osobním vlastnictví pod správou bytového družstva

Vložil Zemiiik, 5. Srpen 2014 - 7:34 ::

Dobrý den, s přítelem chceme kupovat byt, ale moc se v tom nevyznáme a proto bych ráda požádala o radu. Byt, který chceme kupovat je v osobním vlastnictví, ale ne všechny byty v daném domě jsou do osobního vlastnictví zařazeny, tudíž správu i nad tímto bytem vykonává stále bytové družstvo. Co to pro nás znamená? jaké jsou klady a zápory? jaké jsou rozdíly oproti SVJ? Dále bych se ráda zeptala, jak lze zjistit, že daný byt není zadlužený, pokud nám makléř odmítá říct jméno majitele? Makléř nám tvrdí, že byt zadlužený není, protože jinak by ho nemohl prodávat, ale můžu si být jistá jeho slovem? děkuji. Radka Z.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 5. Srpen 2014 - 8:09

    Není zřejmé, proč se domníváte, že byt je pod správou družstva. Byt vždy je pod správou vlastníka bytu. Je-li družstvo správcem domu ze zákona, může jedině vykonávat správu společných částí a společných technických zařízení domu. Nikoliv správu bytu. Na správu bytu byste musela Vy osobně uzavřít smlouvu o správě s nějakým správcem Vašeho bytu.

    Že některé činnosti správy domu vykonává družstvo neznamená ještě, že v domě neexistuje SVJ. Možná neexistuje, ale vznikne. Bylo by pro Vás dobré to zjistit. Podrobnosti ale neuvádíte žádné, nelze tedy odhadnout současný právní stav a budoucí vývoj.

    Byt nemůže nikdy být zadlužený. Takže makléř určitě tvrdí pravdu pravdoucí. Byt přece není osoba. Zadlužena může být jedině osoba fyzická či právnická. Na bytu samotném může váznout zástavní právo, což zjistíte z katastru. Také se může stát, že s nabytím vlastnictví bytu se stanete ručitelem za veškeré dluhy SVJ, o kterých dnes nic netušíte. Makléř Vás o nich sám od sebe informovat nebude.

    lake

    Vložil Zemiiik, 5. Srpen 2014 - 20:23

    Omlouvám se za nepřesné informace. Nikoli byt, ale celý dům je pod správou bytového družstva, jelikož některé byty jsou v osobním vlastnictví, ale ne všechny. Je tedy lepší, pokud je dům pod správou SVJ, nebo pod bytovým družstvem, nebo je to jedno? Netuším, zda se i ostatní byty budou převádět do osobního vlastnictví a tedy celý dům bude tvořit SVJ.

    Vložil lake, 6. Srpen 2014 - 7:35

    Důležité pro rozhodování vlastníků o společných záležitostech bude zda družstvo má či nemá nadpoloviční podíl. Začněte tedy tím, že nám napíšete jaký spoluvlastnický podíl má družstvo dnes.

    Dále by bylo zajímavé vědět jaký spoluvlastnický podíl mělo družstvo ke dni 31.12.2013, kdy bylo prohlášení vlastníka budovy vloženo do katastru a zda je v něm toto družstvo uvedeno v jako osoba vykonávající správu domu.

    Rozhovory s obyvateli domu byste se mohl pokusit zjistit, zda dochází průběžně k dalším převodům bytů do vlastnictví, nebo družstvo má svůj podíl „zabetonovaný“. Také Vám snad sdělí jaký je jejich názor na správu domu vykonávanou družstvem. To Vám zde nikdo neřekne: domy jsou různé, družstva jsou různá.

    Myslím, že neexistuje obecný rozdíl mezi správou vykonávano družstvem a správou vykonávanou SVJ. Je rozdíl pouze mezi dobrou a špatnou správou.

    lake

    Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 5. Srpen 2014 - 10:29

    Lake má pravdu, že zadlužený může být vlastník bytu. V praxi se objevily případy, že prodávajíci zatajil své finanční problémy a poznámka od exekutora se objevila v katastru až poté, kdy byla podepsána kupní smlouva. To těžko vyřešíte s makléřem. Můžete se ale chránit tím, že právní otázky svěříte notáři nebo advokátovi. U notáře se to řeší tak, že notář ještě v okamžiku podpisu kupní smlouvy prověří právní stav nemovitosti přímým přístupem do katastru. Peníze se skládají do notářské úschovy a v kupní smlouvě a rovněž i v protokolu o přijetí úschovy je to ošetřeno tak, že prodávajícímu budou poukázány peníze z úschovy jen v případě, že byl kupující zapsán jako nový vlastník a nevznikly žádné právní vady (dodatečné poznámky..).

    Vložil Petr, 5. Srpen 2014 - 9:10

    Nemůžete si být jisti, slovem makléře. Leda že by to bylo v Kupní smlouvě, a že by za příp. dluhy ručil. Prodávají se i byty s dluhy vůči SVJ, a vůči všem subjektům, kteří nemají zástavní právo.

    1/ Hledejte na katastru cuzk.cz, klik Nahlížení, klik Stavba, zadat Název obce, potom Část obce a Číslo popisné (nikoli orient.), potom zadat kontrolní kód.

    Uvidíte celý dům, a kliknete na číslo bytu (to snad víte) o který máte zájem. Zjistíte vlastníka.

    Prodávající by Vám měl předložit List vlastnictví, příp. plnou moc k prodeji.

    2/ Zjistěte jména statutárních zástupců na wwwinfo.mfcr.cz/a­res

    klik Ekonomický subjekt, zadáte Město, Ulice, Číslo domu, Vyhledat

    U názvu společenství kliknete na OR, zjistíte statutární orgán. Případně sdělí, kdo dělá účetnictví a toho se ptejte.

    3/ Najděte si zde diskusi na téma Úvěr domu, ten není zapsán u bytu, přesto se na něm vlastník bytu podílí. Na úvěr domu se ptejte výboru a účetní.

    4/ Není marné se zeptat, zda je dům pojištěn

    Vložil Okolojdoucí (bez ověření), 5. Srpen 2014 - 9:20

    Petře, pokud někdo z ulice, kdo je nečlen SVJ, půjde obtěžovat účetní s dotazem na interní informace o SVJ, tak ho účetní MUSÍ vyhodit. Účetní NESMÍ prozrazovat informace bez souhlasu SVJ. Vaše fantazie asi píšete pod vlivem, že?

    Vložil Dudekk (bez ověření), 6. Srpen 2014 - 14:58

    Právo na nahlížení do účetnictví má vlastník, SVJ mu to odsouhlasit nemusí, to jste četla kde? A co možnost, že o to požádáte prodávajícího (stávajícího vlastníka)? Je v jeho zájme byt prodat, ne? A pokud nechce poskytnout informace, byt nekupovat.

    Vložil mostecak, 7. Srpen 2014 - 12:17

    To je správná rada, ale většina kupujících se potýká s tím, že s tímto prodávající není nápomocen a když zjistí, že kupující má navýšené nároky oproti průměru, prodá byt někomu jinému. Otázka tedy zní: „chci ten byt koupit nebo nechci?“

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".