Asociace/komora správců nemovitostí

Vložil Anonymous, 8. Září 2015 - 7:41 ::

Je nějaká asociace/sdru­žení/komora správců nemovitostí/re­alitních kanceláří zajišťujících pro SVJ správu nemovitostí, která garantuje odbornost a kam je možné se obrátit v případě pochybností o postupech správy, účtování, cen ad.?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pub (bez ověření), 9. Září 2015 - 1:51
  Vložil lake, 9. Září 2015 - 6:17

  Pozor! Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu (ARTAV) je asociací těch, kdo v domech rozúčtují – a často to dělají od počátku nesprávně, v rozporu se zákony a vyhláškami.

  Podívejme se spolu na stránky asociace ARTAV. V rubrice FAQ tam naleznete 16 odpovědí na často kladené dotazy, ale jenom část z těchto odpovědí je právně v pořádku a skutečně použitelná. Většina z tvrzení tam uvedených jsou zjevně neúplná, zastaralá, nebo částečně nesprávná, nebo odpovídající nepochopil obsah dotazu. Takže pokud jde o odbornost členů ARTAV, byl bych velmi opatrný.

  Na ukázku uvádím seznam neúplných nebo nesprávných a nepoužitelných odpovědí v jejich sekci FAQ (http://www.artav.cz/FAQ.html), stav ke dni 9.9.2015:

  • Jak postupovat s IRTN ve spol. prostorách?
  • Chtěla jsem se zeptat, jak reklamovat vyúčtování na teplou vodu
  • Kdo je majitelem poměrových měřičů tepla a vodoměrů na TUV a SV?
  • Zpracovávám vyúčtování studené vody. Jedná se o několik domů…
  • Vlastník jednotky má dle „Prohlášení vlastníka budovy“…
  • Jaké má být správné rozdělení základní a spotřební složky…
  • Jsme společenství vlastníků bytů. Při vyúčtování za teplo jsou…
  • Termín reklamace vyúčtování tepla je stanoven vyhláškou.
  • Používáme systém bytových výměníků, kdy si každý byt…

  Z uvedeného seznamu je vidět, že z celkového počtu 16 otázek v sekci FAQ je nesprávně zodpovězeno 9 z nich. To je chybovost přes 56%.

  Chcete-li, berte to jako nenáročný test vašich znalostí z oblasti rozúčtování tepla a vody: Zdalipak naleznete chyby v těch textech? Podle tvrzení na webu ARTAV se tedy raději neřiďte.

  lake

  Vložil PELE (bez ověření), 9. Září 2015 - 9:08

  Je to tak. Členem ARTAVu jsou mj. známé firmy Techem a Ulimex. Obě dělají našemu SVJčku rozúčtování tepla a vody. Ukazoval jsem následné vyúčtování od SVJ, ale také podkladové rozúčtování od Techemu a Ulimexu soudnímu znalci, a i když řekl, že Techem a Ulimex mají svoje vyúčtování jedny z nejlepších u nás, tak pořád je tam tolik chyb, že kdyby napsal soudní posudek, tak u soudu by případné žalující SVJ prohrálo, protože soud by žalobu zamítl a než by stihlo vystavit správné vyúčtování v souladu se zákonem, souzený nedoplatek coby pohledávka by patrně byl promlčen.

  Vložil Vilém (bez ověření), 9. Září 2015 - 10:22

  A Vy víte, s čím vlastně souhlasíte? Nejdříve tedy napište, k čemu Vás lake vyzval tj. uveďte ty chyby, které lake nekonkretizoval.

  Vložil Vlastik (bez ověření), 9. Září 2015 - 9:41

  Jak se najde znalec, který je ochoten posoudit rozúčtování nákladů a vyúčtování záloh?

  Vložil PELE (bez ověření), 9. Září 2015 - 10:27

  V ČR je bohužel jediný soudní znalec pro tuto oblast a není zrovna levný, nicméně při soudním sporu je znalecký posudek nutný a náklady pak stejně uhradí prohravší SVJ............. Je však poněkud schizofrenní soudit se s vlastním SVJ, navíc člověk má jen jedny nervy a jeden život a pokud souzení není něčím koníčkem, což mým není, nesoudím se a vadná vyúčtování akceptuji. Ten soudní znalec řekl, že vyúčtování od Techemu a Ulimexu, co jsem mu ukazoval, došla v zásadě k plusminus správnému výsledku (navíc jsem měl přeplatek), jen způsob, jakým se k výsledku dobrali je vadný. Já si jen pro sebe chtěl potvrdit, zda lze těm vyúčtováním důvěřovat. Základním problémem je, že jednotky v domě nejsou správně zaměřeny v souladu s vyhláškou a koeficienty (která stěna sousedí nebo ne s otopným tělesem). Pan znalec se proaktivně nabídl, že za cca 200 tisíc Kč provede nové zaměření našeho domu :-) Já o tom naštěstí nemusím rozhodovat, a ani nic takového shromáždění navrhovat nebudu. Protože špatně zaměřené jednotky jsou stejně ve většině domů, ne-li skoro ve všech.

  Nicméně ani pan znalec nebyl 100% kompetentní. Snažil se mi např. tvrdit, že se zákonem č. 67/2013 Sb. řídí i příspěvky na správu domu a pozemku a nenechal si to rozmluvit....­.......

  Vložil Anonymous,2 (bez ověření), 8. Září 2015 - 21:43

  O správu své nemovitosti by se měli starat především vlastníci a to např. tím, že schváli naprosto jasná pravidla správy. Když je neschváli, pak si externí správce dělá co uzná za vhodné. Co jiného by měl dělat, nemovitost pak spravuje ze svého pohledu vždycky dobře a správně. Vlastníci pořád volají po nějakém kontrolním orgánu. Musí začít hledat ve vlastních kruzích, sami v sobě. Pokud nebudou mít jasná pravidla a jasnou smlouvu s tím související, tak to co hledají nenajdou. Žádná komora jim to nezajistí, protože není kouzelníkem.

  Vložil Pavel, 8. Září 2015 - 14:46

  Stačí použít google. Vím o asociaci RK i správců nemovitostí. Nejsou to ale profesní komory ze zákona a tak je jich více.

  Určitě si u nich můžete stěžovat, ale pochybuji, že s Vámi budou řešit postupy účtování i vzhledem k tomu, že je v tého oblasti trochu nejasno.

  Největší sankcí obvykle bývá, že svého člena vyloučí, což Vám mnoho nepomůže.

  A tak mimo členství v nějaké asociaci pátrejte také po referencích a hlavně mějte dobře uzavřenou smlouvu.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil PELE (bez ověření), 8. Září 2015 - 18:01

  Myslím, že v realitním byznyse fungují 2 spolky, jeden se jmenuje Asociace realitních kanceláří, což je vpodstatě ale jen taková školící agentura (podotýkám, že školení mají na dobré úrovni, sám jsem dvě absolvoval), ale jinak nic nedělají. Druhý se jmenuje poněkud klamavě Realitní komora, a ta nedělá už vůbec nic, ani ta školení. Je to jako v jiných oblastech, často si jedna dvě firmy založí „asociaci“, přidá se několik dalších malých firem a členství v „asociaci“ používají jako marketingovou vějičku na neznalé – třeba Asociace offshore poradců má de facto jednoho člena, firmu Akont, ale v televizi jsou vidět pořád.

  Vložil PELE (bez ověření), 8. Září 2015 - 13:45

  Myslíte, že ČAK garantuje odbornost advokátů, nebo že KDPČR garantuje odbornost daňových poradců? Bohužel, jako v ostatních oblastech života, spolehnout se lze jen na reference a vlastní zkušenosti.

  Vložil Pavel, 8. Září 2015 - 14:51

  PELE,

  mám trochu jiný názor již proto, že vím jak jednotlivé profesní organizace fungují. A je jedno zda se jedná o advokáty, auditory, daňové poradce, lékaře atd.

  Většina členů těchto organizací se řídí etickým kodexem, jsou pravidelně školeni, je možnost na ně podat stížnost atd.

  Já samozřejmě také dám především na reference a vlastní zkušenosti. Ale při hledání dodavatele může být vodítkem i členství v nějaké profesní organizaci.

  Je ale rozdíl mezi členstvím v asociaci s povinným členstvím, tam vyloučení znamená prakticky profesní konec, a členstvím v dobrovolné asociaci, kdy si vyloučený člen vybere jinou asociaci či sám založí asociaci novou.

  Samozřejmě členství v profesní organizaci nemůže garantovat a negarantuje, že nedojde k nějakému excesu.

  Hezký den!

  Pavel

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".