A - Z Terasy opravy

Vložil Zelený (bez ověření), 2. Únor 2012 - 11:39 ::

Kdo platí opravy teras které si koupili vlastníci bytů společně s bytem. Paragraf 2, pism. g chapu jako vycet možných spolecnych prostor pro spolecne uzivani ---- . Nečte se od zadu, ale od předu, takže první musí být splněna podmínka, že jde o společné prostorky určené ke společnému užívání. U nás v domě má vlastník jednotky uvedeno u jedné místnosti název klubovna a taky tam nechodíme. Na terasy také nikomu nemohu. A v prohlášení vlastníka se o izolacích hovoří jen v souvislosti ze základy domu. Je to většinou uvedeno i v kupní smlouvě. Vím že v tomto státě nic nefunguje, ale jsem přesvědčen že zákonodárce to myslel tak že jen terasy příkladně u chodeb jsou společné a z toho důvodu se neplatí za terasy soukromé do FO.

Můžete mi sdělit své zkušenosti. Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Libanone, 5. Únor 2012 - 2:08

  Taky to tak chápu, že pokud má někdo přístup na terasu jen ze své byt. jednotky a dle prohlášení vlastníka uvedenou nenosnou konstrukci terasy (balkonu)ve vlastnictví, že by si měl alespoň dlaždičky opravovat na svoje náklady. Na tomto portále je to docela hezky vysvětlováno (Lake 3 možnosti vlastnictví balkonů), ale zatím se mi nepodařilo sehnat práníka, který by měl jiný názor než ten, že je vše společné a že se musí veškeré opravy platit z fondu oprav. Vlastník si prý hradí max. nadstandard. Pokud jste se někdo „dopracoval“ ve finále k lepšímu výsledku, prosím poraďte, nasměrujte Děkuji Jana

  Vložil ZoVB-výklad (bez ověření), 5. Únor 2012 - 6:47

  Vyjádření k příspěvku:Vložil Libanone, 5. Únor 2012 – 2:08

  Vážený pane Libanone, ve výše označeném příspěvku uvádíte, Vaše citace:

  „zatím se mi nepodařilo sehnat práníka, který by měl jiný názor než ten, že je vše společné“

  Hledat názor právníka ztrácí jakýkoliv smysl poté, co existuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ve věci „vlastnictví balkonu“.

  Jedná se o rozhodnutí NSS 1 As 2/2004.

  Krátká citace i na tomto portálu. http://www.portalsvj.cz/…va-balkonu-1

  Bez ohledu na rozhodnutí NSS by bylo naprosto absurdní, aby ostatní vlastnící jednotek v domě (jednotek „bez balkonu“/„bez terasy“) hlasovali o tom, jakou dlažbu položí na Váš balkon (dle nich společnou část domu).

  Z pouhého rozmaru a z nízkých pohnutek by Vám každý týden vybourali/ položili dlažbu na balkon opakovaně tak dlouho, až by jste se oběsil.

  V Praze, dne 5.2.2012

  ZoVB

  Vložil Libanone, 1. Duben 2012 - 23:06

  Děkuji za Vaši odpověď, čekali jsme, až jak dopadneme na čl. schůzi. Našim balkonovým vlastníkům ale nestačil ani právní rozbor našeho Prohl. vlastníka, kupní smlouvy a ani znalecký posudek nosných a nenos. konstrukcí balkonů a teras od stav. znalce. Nepomohla ani naše citace rozhodnutí NSS 1 As 2/2004.(Právníkovi, kterého jsme přeci jen sehnali, se nepodařilo dohledat tento rozsudek, nemáte k dispozici přesné označení?) Balkony prý nemají v Listu vlastníka apod. argumenty, tak si to máme dát k soudu. A to u toho prosím byl i náš „nestranný“ zástupce správce. Schůze se rozešla předčasně bez ukončení a bez možnosti zaprotokolování našich připomínek. Faktury poředseda nepředloží, nejsme prý žádný kontrolní orgán…I taková jsou SVJ. Mohu poprosit o odpověď na meil, děkuji Jana hailstor­m@centrum.cz

  Vložil Dušan, 2. Duben 2012 - 14:16

  Je např. zde:

  http://kraken.slv.cz/1As2/2004

  Lze ho také vyhledat přímo na web. stránkách NSS zde:

  http://www.nssoud.cz/main2Col.aspx…

  vyplněním pole „spisová značka

  Pardon, on už vlastně odkaz uvedl Pavel.

  Vložil Pavel, 1. Duben 2012 - 23:17

  Jano,

  pokud právník dostane přesnou spisovou značku a nedokáže si ji najít na netu, tak bych měl obavy, zda vůbec něco dokáže.

  A to pomíjím, že by měl judikaturu znát a ne ji získávat od klienta.

  Pro Vás:

  http://www.nssoud.cz/…revedeno.pdf

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil ZoVB-výklad (bez ověření), 4. Únor 2012 - 17:04

  Vážený pane Zelený (bez ověření), 2. Únor 2012 – 11:39,

  K opravám terasy.

  Vlastník terasy sklízí plody svého vlastnictví.

  „Vlastnictví terasy“ spočíva (především) ve vlastnictví vymezeného prostoru.

  „Vlastnictví terasy“ končí u izolace (tato neslouží vlastníku terasy, ale slouží vlastníku jednotky „pod terasou“).

  Pro vlastníka jednotky „pod terasou“ jede o, lidově řečeno, „odizolovanou střechu“.

  Popletení vlastníci se mnohdy mylně domnívají, že pokud není v prohlášení původního vlastníka budovy explicitně uvedena definice terasy, tak potom je terasa společnou částí domu, společný prostor, na který se mohou vlastníci ostatních jednotek „z vyšších pater“ beztrestně slaňovat a následně opalovat.

  V Praze, dne 4.2.2012 ZoVB

  Vložil Libanone, 5. Duben 2012 - 23:58

  Ale co když se vlastník terasy špatně stará o svoji dlažbu (popraská, odfoukne se) a následně začně v bytě pod terasou zatékat, vlhnout strop. Neměl by se potom podílet i na opravě izolace? Za způsobenou škodu nese odpovědnost a nestačí snad zaplatit jen vymalování sousedova stropu. Nebo mu musí SVJ kvůli opravě společné izolace zaplatit i nově položenou dlažbu? To by se mi docela líbilo (pokud bych byla vlastníkem), přišla bych zadarmo k opravené terase. Opravdu je to i pak hrazeno z FO? Jana

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".