Právní úkon, při němž je zapotřebí písemná forma.

Vložil Radana, 7. Prosinec 2010 - 22:38 ::

Dobrý den. Snad mi zde někdo poradí. V obchodním rejstříku je uvedeno pro naše SVJ: V případě, že je pro právní úkon zapotřebí písemná smlouva, podepisuje se předseda výboru a jeden další člen výboru vždy společně. V ostatních případech podepisuje se předseda výboru samostatně. Ve stanovách našeho SVJ: Jde-li o písemný právní úkon, který činí výbor, musí být podepsán předsedou nebo v jeho zastoupení místopředsedou a dalším členem výboru.

Ve znění zápisu SVJ (OR) je určení kdo podepisuje (zdá se) jasné. Znění ve stanovách (vzorové) umožňuje podle mě dvojí výklad:

  1. podepisuje předseda
  2. podepisuje místopředseda a člen výboru.

Co má prioritu? zápis v OR nebo Stanovy přijaté SVJ. A který výklad by byl správný? ad a) nebo ad b), případně oba?

Bohužel mi však nejsou příliš jasné (zdůvodnění?) pojmy: 1.) Právní úkon, pro který je zapotřebí písemná smlouva … tzn. podpis nebo podpisy smluvních stran. 2.) Ostatní případy …podpis předsedy samostatně (snad také na nějaké písemnosti?).

Myslím si, že v 1. bodě by šlo např. o pojistnou smlouvu, smlouvu o dodávce tepla, energie, servis výtahu, … Netuším ale co je myšleno těmi „ostatními případy“ pod bodem 2.).

Nejsem právně dostatečně vzdělaná, mohl by mi zde někdo pomoci, alespoň málo objasnit?

Děkuji.

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.