vyúčtování tepla rok 2008 a 2009

Vložil TomášP, 15. Listopad 2010 - 12:44 ::

Dobrý den prosím o radu,
naše společenství mělo do roku 2007 správcovskou firmu, která měla na starosti vše s chodem bytového domu. Z důvodu neřešených reklamací s developerem, naše společenství této správcovské firmě vypovědělo smlouvu a vybralo novou. Nová správcovská společnost dlouho přebírala podklady a vyúčtování od původní společosti, proto nám zaslali vyúčtování až na konci minulého měsíce, jak za rok 2008, tak za 2009. Požadovaná částka doplatku cca. 14 tis. za uplynulé dva roky, nás poněkud zaskočila ( obsahuje i jiné služby úklid atd..). Největší rozdíly jsou ve vyúčtování tepla, proto jsem se pokoušel porovnat vyúčtování od původní správcovské firmy za rok 2007 s vyúčtováním nové správcovské firmy za roky 2008 a 2009. V minulosti jsme měli nastavené zálohové platby tak, že jsme měli většinou přeplatky do cca. 1000 Kč. Podotýkám, že máme vlastní plynovou kotelnu přímo v našem bytovém domě. Požádal jsem novou správcovskou firmu o vysvětlení. Zástupce společnosti na můj dotaz o velkém rozdílu v jednotkové ceně za uplynulé roky ( 2007 – 240,99 Kč/GJ, Rok 2008 – 330,– Kč/GJ, Rok 2009 – 429 ,– Kč/GJ ) mi odpověděl cituji " rozdíl ceny na jednotku GJ lze vysvětlit z odlišného stanovení výpočtu, vyrobeného množství GJ za období naší správy (od 2009) a správy předchozího správce v letech minulých. Správný postup výpočtu (pokud není přímo měřic vyrobeného tepla) totiž vychází nejen z dodaného množství plynu přepočteného na GJ, ale i z toho jaká je výhřevnost plynu a účinnost kotelny, která nemůže být samozřejmě na 100 % neboť při výrobě vzniká i odpad, který jde do komína. Tento způsob tak více respektuje realitu a takto vypočtené množství GJ je pak samozřejmě menší než množství tepla určeného jen na základě dodaného plynu. Menší množství GJ pak znamená větší cenu za jednotku a naopak. Podrobnosti výpočtu tepla včetně v domovní kotelna stanovuje vyhláška č.150/2001 Sb.
Po této odpovědi jsem požádal o poskytnutí všech faktur za roky 2008 a 2009, abych mohl své pochyby rozptýli. Zástupce společnosti mi trochu neochotně odpověděl, zda na tom opravdu trvám, sdělil že těch faktur je za každý rok cca. 50, takže celkem 100 ks za 2 roky, také jsem požádal o sdělení koeficientů jednotlivých bytových jednotek na základě, kterých byl výpočet tvořen. Na tento můj požadavek mi zástupce společnosti sdělil, že není povinen mi poskytovat kompletní informace o koeficientech jednotlivých bytových jednotek a postupu při výpočtu s tím že je to know-how této společnosti. Myslím si, že bych měl mít nárok na poskytnutí těchto informací. Dále chci na základě informací z vašich stránek požádat o další podklady ( odečtové archy vodoměrů a IRTN, podlahové a započitatelné plochy jednotlivých jednotek případně počty osob, pokud je podle nich rozúčtováváno + se podívám do usnesení shromáždění o způsobu vyúčtování služeb tam, kde to neupravuje zvláštní právní předpis nebo rozhodnutí cenového orgánu ). Prosím tedy o radu zda mám nárok na informace a transparentní přehled celého vyúčtování. Případně mohu zaslat k nahlédnutí vyúčtování za uplynulé roky. Předem děkuji za jakoukoli radu při postupu v této záležitosti. S pozdravem

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.