Vložil lake, 13. Říjen 2010 - 6:29

Pane TV,

Ustanovení § 17 odst. 3 a 4 ve věci smlouvy o výstavbě se skutečně nedá zcela použít na Váš případ: nejde o výstavbu nové jednotky (což by měnilo spoluvlastnické podíly všem). Nejde ani o změnu některé jednotky NA ÚKOR společných částí domu. Změna spoluvlastnických podílů se týká pouze vás dvou. Stavební úpravou budou dotčeny pouze vaše dvě jednotky.

Zkuste tedy uzavřít smlouvu o výstavbě pouze mezi Vámi a Vaším sousedem. Pokud stavební úřad přisvědčí názoru, že stavebníky jste pouze vy dva, pak účastníkem stavebního řízení bude ze zákona pouze SVJ - právnická osoba, nikoliv však ostatní vlastníci jednotek v domě.

Nenacházím v zákoně přímou oporu pro takový (pro Vás příznivější) výklad, takže rada je bez záruky. Součinnost SVJ bude v každém případě nezbytná vzhledem k zápisu změny do katastru.

Možná Vám nakonec nezbude jiná cesta než podpis smlouvy o výstavbě se všemi vlastníky jednotek. Při bezdůvodném nesouhlasu některých z nich je možno obrátit se na soud a požádat, aby jejich chybějící souhlas byl nahrazen soudním rozhodnutím.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.