Přechod SRO na SVJ

Vložil Anonymous, 16. Duben 2010 - 15:26 ::

Dobrý den,

stojíme před problémem přechodu vlastnictví domu z formy SRO na SVJ. Přečetl jsem si důkladně diskusi ve vláknu „Převod bytů ze s.r.o.“. Věřím, že to není jednoduché, protože je třeba se řídit jak Zákonem o vlastnictví bytů tak i Obchodním zákoníkem. Diskuse je ale z roku 2008. Je od této doby něco nového, jednoznačného a méně stresujícího? Byl bych vděčen, pro právního laika, zasvěcencům nebo těm, kteří touto cestou už prošli, za nástin optimální cesty (z hlediska času, vynaložených finančních prostředků a nervů) realizující tento přechod.

Zejména mne zajímá:

  1. V Prohlášení vlastníka (SRO) se určuje správce, kterým je SRO. SRO by však mělo být po přechodu obratem zrušeno, jinak by vzniklo SVJ s vlastníky bytů a zůstalo by SRO s obchodními podíly původních společníků ale s nulovým kapitálem (a zůstane vlastně SRO i nadále správcem?). Jak je to s vejcem a slepicí v tomto případě a zejména v případě bodu 2, kdy by se transformace na SVJ dělala likvidací SRO ?
  2. Existuje možnost bezúplatného převodu obchodního podílu (nebo bytu ?) SRO na společníka (s přímou návazností na založení SVJ) bez toho, aby se tento převod realizoval v rámci likvidace SRO nebo zdlouhavým převodem přes družstvo?
  3. Pokud ano, pak převod bytu na nového vlastníka by se realizoval jako „Smlouva o bezúplatném převodu bytu“ nebo „Smlouva o bezúplatném převodu obchodního podílu“ ?
  4. Existuje někde „prošlápnutá cesta“ jak tento přechod s minimem energie udělat?

Děkuji předem všem, kteří mi v této věci pomohou a zejména těm, kteří mne i potěší.

Zdraví Jiří

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.