Výměna balkonů ve vlastnicví vlastníků jednotek za lodžie

Vložil HonzaHl, 11. Červen 2019 - 8:20 ::

Vážení, jsem zde nový, bohužel jsem nedohledal odpověď na mou otázku, měl bych tedy dotaz. Jsme SVJ o 12 jednotkách (já jsem svůj byt v tomto bytovém domě koupil před dvěma lety), každá má dle prohlášení vlastníka ke své jednotce balkon. Tyto balkony jsou původní, část vlastníků tak přemýšlí, že by provedli výměnu za větší lodžie. Došlo by tak nejen ke změně vzhledu, ale pravděpodobně také ke změně podílu – i když, pokud budou všechny nové lodžie stejné, poměry by se nezměnily? Nabízí se využít prostředky z FO, ačkoliv jsou balkony ve vlastnictví jednotlivých vlastníků, je tedy otázkou, jaké procento vlastníků by to muselo odsouhlasit? Stanovy z roku 2016 jsou v tomto pro mě těžko čitelné, k tomuto lze snad využít pouze níže uvedený článek stanov:

„K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných členů společenství. Pokud se jedná o přijetí rozhodnutí o změně velikosti podílů na společných částech všem vlastníkům jednotek – členům společenství, nebo o změně poměru výše příspěvku na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílu na společných částech, je vyžadován souhlas všech členů společenství. Pokud se jedná o přijetí rozhodnutí o způsobu rozúčtování nákladů na služby (vyjma nákladů na dodávku tepla a teplé vody) na vlastníky jednotek a o uzavření úvěrové smlouvy, je vyžadován souhlas alespoň 1/2 většiny hlasů vlastníků přítomných na shromáždění.“

Mohli byste mi prosím poradit, jak s touto situací naložit? Je možné vůbec na poli shromáždění SVJ rozhodnout o tom, že může dojít k výměně balkonů (patřících k jednotce a tedy do vlastnictví vlastníka jednotky) za nové lodžie a využít k tomu prostředky z FO? Kolik % hlasů by k tomu bylo potřeba? Děkuji předem, Honza Hl.

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.