Cestovní náhrady v SVJ

Vložil Anonymous, 25. Duben 2008 - 12:33 ::

Už déle než rok sleduji na těchto stránkách diskuse ke všemu možnému a občas se i zapojím. K některým tématům se objevují desítky příspěvků, něco však nebylo dosud diskutováno vůbec, a přesto se může v SVJ vyskytovat.

Jde o cestovní náhrady vyplácené členům orgánů SVJ. Hledala jsem v hledáčku a našla jsem jen svoji odpověď na dotaz. Obojí z 20. 4. 2008. Dotaz se týkal čerpání záloh na správu. V dotazu bylo uvedeno, že nikdy nebyly proúčtovány (s „FO“) např. náklady na bankovní poplatky nebo výdaje evidované na účtu 518 – poštovné, 512 – cestovné, apod.

V odpovědi jsem uvedla mimo jiné, že se zúčtovávají všechny náklady, že v žádném případě nemůže vzniknout SVJ ztráta, protože poštovné, CESTOVNÉ apod. jsou taky náklady na správu.

Náklady na cestovné mohou patřit mezi náklady na správu, ale ne automaticky tak jako v organizacích se zaměstnanci.

Představte si situaci, že předseda výboru jede do jiné obce za právníkem poradit se o způsobu vymáhání pohledávek, případně, že řeší jinou záležitost, kvůli které musí vycestovat.

Ráda bych tady vyvolala diskusi, kdy mu může SVJ proplatit cestovní náhrady (podle jakých právních předpisů), zahrnout si je do nákladů na správu a uhradit je ze záloh na správu.

Dále bych se chtěla zeptat, jestli všichni, kdo cestovní náhrady přijímají jako členové statutárního orgánu SVJ, vědí, že by měli uvažovat o jejich zdanění daní z příjmů.

N. Klainová

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.