Vložil N. Klainová (bez ověření), 7. Září 2012 - 16:57

Paní PeDuPles, to, že jsem se nechala vyškrtnout dobrovolně ze seznamu, neznamená, že nemohu vyjadřovat názory na to, jak bych postupovala, kdybych se vyškrtnout dobrovolně nenechala. Žádné audity samozřejmě nedělám, pokud je někdo chce, odmítám je. Proto jsem napsala „kdybych“. V současnosti se bavím metodikou účtování SVJ.

Vyjádření „Vašeho auditora“, o kterém se nemůže nikdo přesvědčit, že jím opravdu je, za flašku nestojí. Ve zvláštnostech SVJ se totiž nevyzná. Domnívat se může cokoliv. Uvedu jeden příklad:

Váš „možná“ auditor napsal: „Vynechání mezikroku, tedy účtování 955/321 nepovažuji za ideální, ale vzhledem k tomu, že v žádném okamžiku účetního období ani při účetní závěrce nedochází ke zkreslení ani změně zůstatku stavu žádného z použitých či nepoužitých účtů, považuji tento způsob účtování za drobnou formální chybičku, která nemá vliv na věrnost a poctivost obrazu předmětu účetnictví a finanční situace účetní jednotky, ani na správnost, úplnost, průkaznost, srozumitelnost a přehlednost účetnictví, a tudíž bych se jí při auditu ani nezabýval.“

Kdyby rozuměl účetnictví SVJ, pochopil by, že přijatá faktura může být uhrazena až v následujícím období, dokonce může být hrazena ve splátkách i v průběhu několika let (v případě tzv. odložených splátek, úhrad z úvěru atd…)… Ovšem čerpání záloh účtujete okamžitě při jejím přijetí.

To, že by měl zůstatek nevyčerpaných záloh na účtu 955 alespoň zčásti korespondovat se zůstatkem běžného účtu, Vám asi nic moc neříká. Takže věrný obraz poněkud kulhá.

O § 26/2a vyhlášky č. 204/2002 Sb. samozřejmě vím, nemám nic proti účtování oprav rozvahovým způsobem. Ale vím i o § 7/2 ZoÚ. Taky nic?

Na další rozbory názorů nějakého anonyma nemám čas.

Pokud má „Váš auditor“ zájem, může se stát členem KPÚ. Potom mu provedu kompletní rozbor celého příspěvku a pošlu jej mailem.

Je mi ovšem jasné, že se nepodepíše, stejně jako Vy. Přitom to chce jenom trochu odvahy, nic víc.

A nakonec velká prosba: My dvě na sebe máme přece mailové adresy. Pokud chcete nutně pokračovat, zkusme to mailem a přestaňme tady zaclánět s tak odbornými problémy. Děkuji za pochopení.

N. Klainová

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.