Odkoupení části sousední bytové jednotky

Vložil Anonymous, 12. Říjen 2010 - 15:17 ::

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jestli někdo neřešil tento problém a neuměl by poradit: Vlastním byt 1+1 a se sousedem, který bydlí v 3+1, jsme se dohodli, na „odprodeji“ jedné místnosti. V jedné jednotce se zazdí dveře a ve druhé naopak vybourají, do nosné zdi se zasahovat nebude. Byty byly dokonce v původních plánech nakreslený přesně opačně, než jsou v tuto chvíli (tedy tak jak by měly být po provedené změně). Stavebně technicky by to problém být neměl. Se součinností ostatních spoluvlastníků ani se změnou prohlášení vlastníka problém také není.

Jedná se mi o to, co by mělo být právním titulem pro provedení takovéto změny. Zákon o vlastnictví bytů říká, že smlouvou o výstavbě si vymezí stavebníci vzájemná práva a povinnosti i při výstavbě jednotek formou střešní nástavby, půdní vestavby, přístavby nebo při stavebních úpravách, jimiž vzniknou nové jednotky nebo jimiž se mění velikost jednotky a rozsah jejího příslušenství na úkor společných částí domu. K tomu v tomto případě nedochází.

Stačí tedy k zápisu nového stavu v KN vklad nově zpracovaného prohlášení vlastníka, kde budou jednotky vymezeny, tak jak uvádím (jedna místnost nám přibyde, sousedovi ubyde)? Stačí na stavebním úřade ohlášení? (podle jakého paragrafu stav. zákona?)

A na závěr otázka, se kterou si nejvíc nevím rady – jakou smlouvu mám uzavřít se sousedem, aby vše bylo právně v pořádku (samozřejmě se jedná o úplatný převod)? Ta místnost není samostatná věc v právním smyslu, a proto si myslím, že jí nejde jen tak převést na základě kupní smlouvy..

(Na katastr i stavební úřad se samozřejmě vypravím, ale rád bych se zeptal i zde. Prosím neposílejte mne automaticky za právníkem. Sám jím skoro jsem, ale ani to někdy nestačí:)

Děkuji za jakoukoli užitečnou odpověď nebo nasměrování na konkrétní ustanovení zákonů. TV

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.