práva menšiny

Vložil ceilidh, 8. Únor 2020 - 14:27 ::

Hezký den přeji.

Moc bych chtěla poprosit o radu.

Na malé vesnici ve Středočeském kraji, v bytovce o 8 jednotkách, jsem dělala předsedu cca 8 měsíců. Nikdo to nechtěl dělat, tak jsem to já z neznalosti (nově přistěhovavší se) vzala. Vydržela jsem to 8 měsíců a pak jsem složila funkci. Nadávky, vysmívání, pomluvy za zády, lži. Ach… nikdy v životě jsem se s ničím takovým nesetkala. Nikdy. Moc jsem se snažila, držela se stanov a domovního řádu, aby vše bylo dle regulí a spravedlivé, a aby si neprosazovali někteří sousedé své osobní zájmy na úkor zbytku. Se všemi jsem VŽDY jednala slušně, na tom si velmi zakládám. Bohužel přístup některých sousedů byl opravdu otřesný. Mám z toho doteď nervy a sousedům se vyhýbám. Ach jo :(

Ale o tom nechci mluvit. Chtěla jsem se zeptat, zdali není povinností svolávat schůzi a řešit na ní zásadní věci kolem domu, anebo zda má nadpoloviční většina (soubor bytů, jejichž majitelé jsou přáteli či rodinnými příslušníky) právo rozhodovat o všem sama a zbytek domu jen informovat, že k něčemu dojde? Anebo je ani neinformovat a prostě svůj záměr provést?

V domě je 8 jednotek. 1 vlastní předseda svj, 2 jeho sestra, 2 jeho kamarád, čili to je 5 jednotek, které si jdou na ruku. Zbývají jednotky 3, které jsou v menšině. Na poslední schůzi se řešil plat předsedovi SVJ. Byť jsem to já dělala zdarma, odsouhlasili předsedovi 4000,– (2 jednotky nesouhlasily). Když jsem se ohradila, že je to zbytečně mnoho na to málo co bude předseda řešit (mnou už měl vše předpřipravené, vyběhané, podepsané smlouvy s dodavateli etc.) mi bylo řečeno, že je můj názor nezajímá, jelikož jsou nadpoloviční většina a věci si budou řešit sami.

Je to skutečně tak? Nadpoloviční většina si může mezi sebou domlouvat zásahy do bytovky, společných prostor, sdílené zahrady, nebo třeba nákup nových vstupních dveří, nebo výběr dodavatele nového plotu a nemusí to se zbytkem členů svj probrat dopředu?

Současný předseda svj byl předchozím majitelem celé bytovky. Bytovku vlastnil od roku 1994 a NIKDY neudělal revizi el. rozvodů spol prostor. Usilovala jsem o to těch 8 měsíců, ale jen se mi vysmívali nebo křičeli, že za to ty tisíce nedají. Teď se kupují nové vstupní dveře. Nedorazil žádný email o této skutečnosti, ale předseda a jeho kamarád s dodavatelem dveří vše řešili včera na chodbě. Měřili a řešili rozměry. Dveře se budou platit z nastřádaných peněz SVJ, čili také z mých peněz. Skutečně nemám právo na to, abych byla dopředu informovaná o tom, že se toto chystají provést? Podle mě je revize el rozvodů naprosto urgentní a na prvním místě. Stávající vstupní dveře jsou funkční. Nejsou nové, ale fungují a hlavně to není priorita. Kdyby k čemukoliv kolem el. v domě došlo, pojišťovna nám nic nevyplatí. Nebo se mýlím?

Povězte mi, prosím, skutečně si nadpoloviční většina kamarádů a rodinných příslušníků s penězi ve fondu SVJ, které tam poctivě vkládám i já, může dělat cokoliv, aniž by zbytek svj dopředu informovala? Nechce se mi věřit. Ceilidh

PS: omlouvám se za tu formu. je to spíš takové „vyplakání“ se na rameni, nezlobte se :) Ale ta základní otázka zůstává. Děkuji za pochopení :)

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.