Umísťování plateb

Vložil Anonymous, 24. Srpen 2019 - 10:21 ::

Pojišťovna mi napsala: „Platby pojistného jsou umisťovány na nejstarší nezaplacené pojistné. Nelze tedy vyloučit, že nedoplatek vznikl ve starším období pojištění.“ OK, rozumím, nelze tedy uhradit pojistné za nynější rok aniž by předtím bylo uhrazeno pojistné za minulé roky. (Šlo o pojistné placené jednou ročně, nikoliv za kalendářní rok, ale to asi není podstatné.)

Obdobně postupovalo ubytovací zařízení, kde jsem bydlel. Platbu nájemného odmítlo umístit na (nynější) měsíc, který jsem výslovně určil, ale umístili ji na nejstarší údajný nedoplatek. (Pro vysvětlení: došlo k jednostrannému zvýšení nájemnému zpětně, s čímž jsem nesouhlasil a odmítl zpětně doplácet s tím, že budu hradit zvýšenou výši až ode dne oznámení zvýšení. Ubytovací zařízení si přesto platby umísťovalo na nejstarší nedoplatek.) (Šlo o nájemné placené jednou měsíčně, ale to asi není podstatné.)

Obdobně postupuje i třeba dodavatel elektřiny.

Takto je to upraveno i v (soukromo)právní úpravě.

Jinak postupuje naše SVJ: částku nyní uhrazenou neumístí na nejstarší nezaplacenou platbu, ale umístí ji do daného roku. Současně tak eviduje nedoplatky např. za rok 2015, 2016, 2017 i 2018 (všechny současně), přestože podle shora uvedené úpravy měly být uhrazeny z plateb hrazených v roce 2019 a nedoplatek měl případně být pouze jeden a to za rok 2019. (Ono je to s umístěním platby ještě trochu složitější: Kam má SVJ umístit došlou platbu:
(1) na který rok (účetní období),
(2) za služby či na správu,
(3) na zálohy či na nedoplatek z vyúčtování a
(4) v případě více vlastněných bytů, na který byt.)

Obdobně postupuje i třeba ČSSZ, platbu přijatou v roce 2019 neumístí na nedoplatky minulých let, ale stále eviduje a požaduje nedoplatek za rok 2018 (nebo i za několik předchozích let, třeba 2017, 2016 …), za každý rok samostatně. (Tohle se neřídí soukromým právem, takže to asi nejde argumentačně použít.)

Co říkají o umísťování plateb předpisy? Možná někteří znalci (Radka, paní Klainová ad.) ví víc.

Podle mě to je zásadní otázka. Ve stanovách není nic a je otázka, zda by umisťování plateb vůbec mohly upravit stanovy (patrně nikoliv, SVJ není k tomu zmocněno – souhlas?).

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.