nutnost pravidelné fakturace záloh na správu domu a pozemku a na služby

Vložil J.Krátký (bez ověření), 28. Květen 2013 - 20:24 ::

Dobrý den,

prosím o radu. V našem SVJ máme člena – právnickou osobu, která z určitých interních důvodů vyžaduje po SVJ v případě jakékoli platby vystavení faktury (případně dobropisu, např. u vracení přeplatku). Z toho vyplývá, že SVJ musí tomuto vlastníkovi prakticky pravidelně, tj. každý měsíc, vystavovat fakturu na platbu zálohy na služby spojené s užíváním jednotky a zálohy na správu domu a pozemku (tzv. FO).

Bohužel jsem k tomu přišel už jako k zaužívané praxi, kdy tyto faktury jménem SVJ vystavuje správce domu. V poslední době jmenovaná právnická osoba začala faktury na zálohy pod nejrůznějšími formálními důvody vracet. Předpis záloh, který jim byl vždy při změně výše platby s rozpisem položek předán nijak nerozporovali, z jejich vyjádření plyne, že důvodem neuhrazení zálohy jsou opravdu jen náležitosti dokladu.

Neumím posoudit do jaké míry mají v závadách pravdu (důvody různě obměňují), nicméně můj dotaz směřuje k tomu, zda máme jakožto SVJ vůbec povinnost akceptovat jejich požadavek na vystavování faktur jako takový. Ve stanovách nic v tomto smyslu uvedeno není (prakticky vzorové stanovy), ani shromáždění se na ničem v tomto směru neusneslo.

Jsem odhodlán, a věřím, že výbor SVJ se mnou, vymáhat na zmíněné PO všechny dlužné platby a úrok z prodlení třeba i soudně, potřebuji však vědět, zda je na naší straně vše v pořádku, pokud jim vystavení faktur na zálohy odmítneme poskytovat. Stačí ze strany SVJ předložit této PO (která vede účetnictví a je plátcem DPH) předpis zálohy a o pravidelnou úhradu už by se měla postarat PO sama?

Děkuji předem za rady.

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.