Podklady pro vyúčtování

Vložil P. Komárek (bez ověření), 28. Leden 2013 - 6:52 ::

Dobrý den, omlouvám se předem za značně dlouhý popis problému:

v našem SVJ je vlastník, který reklamoval vyúčtování (z důvodu nedodání podkladů pro každý jeden náklad na vyúčtování uvedený a dále uvádí některé rozúčtovávané náklady nejsou „zprocesovány“ usnesenými pravidly např. rozpočet vody podle osob nebo u společné elektřiny rozporuje, že nechce zaplatit za náklad SVJ (=součet faktur od dodavatele) ale pouze za ty elektroměry v jeho vchodě).

Reklamaci jsme předali správní firmě a ta zase právníkovi. Bohužel dosšlo k tomu, že nejsme schopni dokázat, že bylo vlastníkovi „doručeno“ vyrozumění o vyřízení reklamace – není nám to schopna doložit správní firma ani její právník.

Vlastník nám tedy v říjnu zaslal žádost o vrácení zaplacených nevúčtovaných záloh. Na uvedené jsme na radu správce nereagovali ale doručili jsme mu zamítnutí reklamace nyní již průkazně – ale až v prosinci, ne tedy do 30 dnů jak předpokládá zákon o ochraně spotřebitele. V tom zákoně je také uvedeno „Po uplynutí této lhůty má spotřebitel stejná práva, jako by se jednalo o vadu, kterou nelze odstranit“ Vlastník tvrdí, že vada je odstranitelná a odstraněná jen tehdy pokud dostane co v reklamaci požadoval – veškeré podklady (kopie faktur, kopie aktivních smluv, předmětná usnesení o rozpočtu služeb, účtovaný náklad za elektřinu pouze za jeho vchod, odečty vodoměrů a indikátorů za včechny vlastníky a bankovní výpis, …). Je toho moc a náklady na vyhotovení nebudou zřejmě malé…

Moje otázky:

  • má vlastník právo na veškerou jím požadovanou dokumentaci jako na součást vyúčtování?
    (dle mnoha příspěvků zde to vypadá, že má)
  • má vlastník právo na veškerou zmíněnou dokumentaci nárok zdarma?
    (tedy mělo by to být součástí materiálu „Vyúčtování“ pro každého vlastníka – zde bychom zřejmě museli vymyslet nějaký systém předávání v elektronické podobě zvlášť také s ohledem na §8/1 návrhu zákona o službách a SANKCE dle §13/1)
  • v důsledku postupu vlastníka nemůžeme nadále zastávat pozici „mrtvého brouka“ protože deficit na straně zálohových plateb vzniká SVJ a pokud by se jeho příkladu chytli ještě někteří další nespokojenci byl by to k našim stávajícím nedobytným exekucím již problém. Co máme nyní udělat?
  • Vlastník nám teď poprvé namísto pravidelné zálohy doporučeně zaslal vyrozumění že předepsanou zálohu započítává dle §580 ObčZ z částkou kterou jsme mu za nevyřízenou reklamaci přesto že ji žádal nevrátili. Záloha ale podle nás není splatná pohledávka kterou by bylo možno započítávat. A navíc se domníváme že dluh je jen „fiktivní“ – vlastník ví že náklad musí zaplatit ale vyžaduje vyúčtování+pod­klady+pravidla které mu nejsme nyní schopni dát bez mimořádné „akce“.
    Může tedy tímto způsobem zápočet vůči podle nás fiktivnímu dluhu (dluhem je podle vlastníka ta nevrácená záloha z nevyřízené reklamace – ve výši cca 75.000)?

děkuji jakoukoli poradu

P. Komárek

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.