Odpojení bytu od kotelny

Vložil Jana1991, 5. Duben 2024 - 13:04 ::

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda je možné odpojit byt od dálkové kotelny a zřídit si kotel ve své bytové jednotce sólo? V bytové jednotce je zřízen vlastní okruh pro topení i vodu a není nic spojeno stupačkami. Šlo by se nějakým způsobem odtrhnout a nepodílet se na nákladech z podlahové plochy? SVJ chce bytový dům rekonstruovat a zvýšit fond oprav, rekonstrukce nezahrnuje ovšem zřízení kotelny, která by značně snížila náklady na vytápění a ohřev vody. Napadlo mě tedy, souhlasit se zvýšením fondu pouze za předpokladu, že si lze zřídit vlastní kotel, aby se na nějaké straně ušetřilo. Ale v momentě kdy by se stále muselo něco platit z podlahové plochy, tak by to postrádalo smysl.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jan77 (bez ověření), 6. Duben 2024 - 9:28

    Je to sporné – jakkoliv se v jiném příspěvku sice správně cituje definice zúčtovací jednotky, ale dle stejné vyhlášky platí:

    § 5 (2) Na byty a nebytové prostory odpojené od vnitřního rozvodu vytápění rozúčtovává poskytovatel služeb základní složku nákladů na vytápění podle poměru velikosti započitatelné podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové započitatelné podlahové ploše bytů a nebytových prostorů v zúčtovací jednotce; 

    Jako první věc bych se ptal, zda stav vámi popsaný jako „je zřízen vlastní okruh pro topení i vodu a není nic spojeno stupačkami.“ odpovídá zkolaudovanému stavu, či se jedná o improvizaci vlastníka bytu (bez stavebního povolení).

    Vložil Jana1991, 6. Duben 2024 - 16:27

    Nejedná se o žádnou improvizaci. Jednotka dříve patřila městu a i když byla města, tak zde byl samostatný okruh vody a topení. Po odkoupení bytu se prováděla rekonstrukce ale okruhy zůstaly stejné jen se modernizovaly rozvody. Samostatný okruh zde byl tedy vždycky.

    Vložil SaraS (bez ověření), 5. Duben 2024 - 16:30

    Volbou bydlení v domě s bytovými jednotkami bych neočekávala, že bude možné si jednotku upravovat jako zcela samostatnou. Narazíte na spoustu záležitostí k řešení … 100% souhlas vlastníků, stavební povolení na změnu vytápění, doložení ekonomické výhodnosti vašeho řešení vytápění energetickým specialistou, co se stávajícími otopnými tělesy, podíl na základní složce … Píšete, že se dům bude rekonstruovat. V čem ta rekonstrukce bude spočívat? Proč myslíte, že vlastní kotelna je pro vás výhodnější? Z osobní zkušenosti menšího bytového domu víme, že odpojení od CZT není výhodou. I když s navýšením příspěvku na investice nebudete souhlasit, můžete být přehlasována, takže klást si požadavky není řešením. Napadá mě jediné řešení, jak se vyhnout úhradě základní složky podle započitatelné podlahové plochy … koupit si rodinný domek.

    Vložil Jana1991, 6. Duben 2024 - 16:56

    Má se dělat nová střecha, sanace zdiva a fasáda. No ono to není úplně CZT řekla bych, to vychází všude po městě v jiných bytovkách výhodně. Vedle našeho bytového domu je školka a tam je kotelna a z té kotelny jde horkovodem do našeho domu teplo do výměníku. Několikrát se to přepočítavalo a i když cena dodávky tepla za GJ je dobrá tak je tento systém velmi ztrátový a vše vychází v červených číslech. S novým zvýšením fondu by nám zálohy vycházely na 15 tisíc. To je prostě hrůza. To neplatí ani lidi na baráku.

    Vložil SaraS (bez ověření), 7. Duben 2024 - 11:07

    Obávám se, že porovnáváním nákladů na vytápění ve vašem domě s jinými bytovkami není ten správný argument pro změnu, pokud tedy ty ostatní bytovky nebyly také napojené na onu kotelnu školky a nemají domy ve stejném stavu z hlediska energetické náročnosti jako vy. Pokud je cena za GJ dobrá, v čem je tento systém pro vás ztrátový? Viděla jste vyúčtování nákladů na vytápění z těch jiných bytovek nebo to je jen z doslechu? Obávám se, že vaše rozhodnutí, že když dům nebude mít vlastní kotelnu, tak ji budete mít vy ve svém vlastním bytě je ještě horší rozhodnutí. Veškeré náklady půjdou za vámi .. investice, provoz i údržba, nebudete mít uplatněné koeficienty polohy místnosti, až zjistíte, jaká je náročnost vytápění vaší jednotky, budete se chtít připojit zpátky a vynaložené náklady vyhodíte z okna.

    Vložil Jana1991, 7. Duben 2024 - 13:49

    Vyúčtování z různých bytovek jsem viděla desítky. Nemají ani tak dobrou cenu za GJ, ale i tak jim to vychází líp, protože mají menší spotřebu GJ. Mám udělaný výpočet, že vlastním kotlem bych ušetřila minimálně 50% nákladů z ohřevu vody a vytápění. Není to jen tak nějaká malichernost. Pokud chce SVJ dělat investice mělo by myslet i na energetickou náročnost. Pokud chce někdo na rekonstrukci schvalit navýšení FO na 4500,– měsíčně a není v tom počítáno se snížením energerické náročnosti pak v tom postrádám úplně smysl dělat nějakou rekonstrukci a platit takový peníze.

    Vložil . (bez ověření), 5. Duben 2024 - 16:22

    I když si prosadíte ten svůj nápad, tak máte povinnost platit základní složku. A proč do toho pletete jakýsi fond oprav.

    Vložil Justitianus, 5. Duben 2024 - 18:13
    • Vložil .: „I když si prosadíte ten svůj nápad, tak máte povinnost platit základní složku.“

    To samozřejmě není pravda !

    Pan Tečka nezná zákon. Podle 2015/269/§2/a platí, že zúčtovací jednotkou [se rozumí] dům nebo jeho část, popřípadě domy nebo jejich části, které mají jedno společné, technologicky propojené odběrné tepelné zařízení a společné měření nebo stanovení množství tepla, nákladů na teplo na vytápění a nákladů na poskytování teplé vody.

    Jestliže část domu bude na základě povolení stavebního úřadu vytápěna nezávisle (lokálně), pak tento byt již byt nebude připojen k společnému odběrnému tepelnému zařízení a tím přestane být součástí zúčtovací jednotky. Žádná základní složka ani spotřební složka se na byt nebude vztahovat. SVJ nezahrne tuto jednotku do rozúčtování služby „vytápění“.

    Nicméně souhlasím s názorem, že takový postup nakonec nepřinese vlastníkovi jednotky žádnou významnou výhodu.

    Justitianus

    Vložil SaraS (bez ověření), 5. Duben 2024 - 19:10

    Dovolím se nesouhlasit. Majitelka odpojeného bytu je zároveň spoluvlastníkem společných částí domu, které mohou být vytápěny z CZT. Na základní složce by se tak měla podílet.

    Vložil Justitianus, 7. Duben 2024 - 7:54
    • Vložil SaraS: „Majitelka odpojeného bytu je zároveň spoluvlastníkem společných částí domu, které mohou být vytápěny z CZT. Na základní složce by se tak měla podílet.“

    Souhlasím s tím, že majitelka odpojeného bytu se bude podílet na nákladech skutečně vynaložených na vytápění společných prostor, a to podle svého spoluvlastnického podílu. To nemá ovšem nic společného se základní složkou! Chyba je ve vyhlášce, která vytápění společných prostor ignoruje.

    Podle 2015/269/§3/1 platí, že základní složka nákladů na vytápění v zúčtovací jednotce činí 40 % až 60 %. Na vytápění společných prostor by samozřejmě měl přispívat i vlastník bytu odpojeného. Ovšem nikoliv částkou odpovídající celé spotřební složce, nýbrž částkou podstatně nižší. Vypočte se podle vzorce:

    plocha společných částí děleno plochou domu krát redukce na nižší výpočtovou teplotu krát spoluvlastnický podíl vlastníka odpojeného bytu

    Například: Dům kde bydlím má 9 podlaží (sklepy a 8 podlaží s byty). Na vytápění společných částí (s nižšími vypočtovými teplotami ve sklepních místnostech) jde přibližně 1/10 tepla. Zbylých 9/10 je vytápění bytů, které se (pouze pro byty) dělí na základní a spotřební složku.

    Kdybych tedy z nějakého podivného důvodu usiloval o odpojení svého bytu, a také bych tohoto cíle dosáhl, přispíval bych i nadále na vytápění společných prostorů domu částkou ve výši
    1/10 × 3.2% = 0.32% z celkových nákladů na vytápění domu.

    Justitianus

    Vložil SaraS (bez ověření), 7. Duben 2024 - 11:34

    A kam by prosím pak „zmizel“ minimální podíl na vytápění domu/zúčtovací jednotky. Netopil byste a sousední byty by otápěly vaši bytovou jednotku přes sousedící stěny, společnou chodbu apod.

    Vložil Justitianus, 7. Duben 2024 - 13:43

    Jste totálně popletena. Bavíme se o stavu, kdy v jedné budově jsou dvě samostatné zúčtovací jednotky. Asi jste nečetla úvodní dotaz.

    Nejpravděpodobnější scénář je, že tazatelce nebude odpojení povoleno. Právě z důvodu, který uvádíte. Avšak pokud odpojení povoleno bude, pak v budově bude více zúčtovach jednotek (nemusí být pouze dvě)

    Znám dům s 20 byty. V něm je 5 samostatných zúčtovacích jednotek.

    1. šestnáct bytů vytápěných dálkově z teplárny před domovní výměníkovou stanici
    2. byt č. 501 v nástavbě (lokální vytápění plynem)
    3. byt č. 502 v nástavbě (lokální vytápění plynem)
    4. byt č. 503 v nástavbě (lokální vytápění plynem)
    5. byt č. 504 v nástavbě (lokální vytápění plynem)

    Justitianus

    Vložil SaraS (bez ověření), 7. Duben 2024 - 15:54

    Paní se ptá, zda je možné se odpojit, v její konkrétní situaci. Přece to je otázka, která napadne ostatní vlastníky. Bavíme se o tomto konkrétním příkladu. A ano, ostatní vlastníci by ji z tohoto důvodu souhlas zřejmě nedali. U vámi uváděného příkladu nástavbových bytů zřejmě se samostatnými zúčtovacími jednotkami bylo počítáno v projektu. Děkuji, že jste se opravil, že jsem ta. :-)

    Vložil Justitianus, 7. Duben 2024 - 19:22
    • SaraS: „U vámi uváděného příkladu nástavbových bytů zřejmě se samostatnými zúčtovacími jednotkami bylo počítáno v projektu.“

    No a? Také v případě tazatelky bude existovat projekt schválený stavebním úřadem! Bez něj to nepůjde. To už jsem zde přece uvedl (Vložil Justitianus, 5. Duben 2024 – 18:13). Proč nečtete co bylo napsáno?

    Vždyť jsem to poznal, že jste totálně popletena. I v případě tazatelky se přece bude jednat o stav podle projektu. Ke změně způsobu vytápění by dalo nejprve soukromoprávní souhlas SVJ jako zástupce vlastníků jednotek (podpisem statutárů na výkresové dokumenraci projektu). Pak by následovalo veřejnoprávní projednání stavebním úřadem a případně úřední povolení ke změně způsobu vytápění stavby.

    Stavební úpravou a „kolaudací“ pak vzniknou dvě samostatné zúčtovací jednotky, každá s jiným způsobem vytápění. V tom okamžiku už bude bezvýznamné, že kdysi byl způsob vytápění řešený jinak.

    SVJ má na samém počátku možnost celou akci zablokovat. Ale nezablokuje-li ji, pak jistě bude poskytovat službu „vytápění společných prostorů domu“ všem vlastníkům jednotek, a vedle toho další službu „vytápění bytů“ vlastníkům jen těch bytů, které jsou připojeny k centrálnímu zdroji. Vyřešeno.

    Justitianus

    Vložil SaraS (bez ověření), 7. Duben 2024 - 20:23

    Poukázala jsem na vámi zvolený příklad s nástavbovými byty. Paní dotaz položila na její situaci, bydlí v přízemí a v domě, který nemá jednotky stavebně oddělené. Čtu a všímám si, že odpovědi někdy upravujete, takže čtu raději znovu od začátku.

    Vložil Justitianus, 7. Duben 2024 - 21:26
    • SaraS: „Paní dotaz položila na její situaci, bydlí v přízemí …“

    Je naprosto bezvýznamné kde tazatelka v domě bydlí.

    • SaraS: „… v domě, který nemá jednotky stavebně oddělené.“

    Nesmysl. Byty jsou VŽDY stavebně oddělené, jinak by vůbec nešlo o byty.

    Justitianus

    Vložil RadekV, 6. Duben 2024 - 17:24

    Především – pokud je takový byt obklopen jinými a dům bude zateplen, pak nemusí topit vůbec. Teplo si může zajistit „kradením“ od sousedů.

    Vložil Jana1991, 6. Duben 2024 - 18:13

    Dům zateplen není a nebude. Byt je v přízemí, tady jsou obvodové stěny ven a částečně dovnitř sousedí s úložnými prostory. Nad bytem v patře jsou 2 byty. V přízemním bytě se dělala izolace, jsou zde podhledy a 15 cm vaty.

    Vložil Petr, 5. Duben 2024 - 15:34

    Zkuste zde nebo na internetu zadat „Odpojení od dálkové kotelny“ nebo „Odpojení od kotelny“. Něco najdete

    Vložil Jana1991, 6. Duben 2024 - 16:57

    Názory se různí, nevím co je dobře:D.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".