Zveřejňování všech pravomocných (anonymizovaných) rozhodnutí do 2020

Vložil anon1234_ (bez ověření), 1. Březen 2019 - 13:05 ::

https://www.ochrance.cz/…upne-online/

Konečně by měla být přístupná na internetu všechna pravomocná rozhodnutí všech soudů v anonymizované podobě, tak jako na Slovensku (tam to tak mají od roku 2012(!)).

Soudy v současnosti zveřejňují online jen málo rozhodnutí. Navzdory povinnosti (od roku 2002) zveřejňovat aspoň významná rozhodnutí, některé soudy nezveřejňují vůbec nic. Tomuto tématu se věnoval kulatý stůl na téma Elektronické zveřejňování rozhodnutí soudů, který se uskutečnil 28. února v sídle ombudsmanky. Zaměřil se na otázku, jak nejlépe online zveřejňovat rozhodnutí soudů, aby byla zdarma v anonymizované formě přístupná široké veřejnosti.

Již před kulatým stolem ministr spravedlnosti Jan Kněžínek ombudsmance přislíbil nápravu současného stavu. Uvedl, že ministerstvo připravuje novou databázi rozhodnutí. Cílem ministerstva je zajistit co nejvíce automatizovaný proces zveřejňování rozhodnutí. V současné době testuje anonymizér, který by soudům postup při zveřejňování rozhodnutí zjednodušil. Současně Vláda ČR zavázala ministerstvo ke zveřejnění rozhodnutí textů pravomocných rozhodnutí soudů vrchních, krajských a okresních soudů v elektronické podobě v jedné soudní agendě do 31. 12. 2020.

Ministr souhlasil s názorem ombudsmanky, že povinnost soudů zveřejňovat rozhodnutí musí být dána zákonem, proto v rámci novelizace zákona o soudech a soudcích v roce 2019 přislíbil řešit i tuto otázku. Současně ministr uvedl, že vyhledávač rozhodnutí musí obsahovat alespoň třídění podle soudce, soudu, data vydání, oblasti, věci, druhu a rovněž fulltextové vyhledávání.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil TN. (bez ověření), 2. Březen 2019 - 12:35

    Jo, tohle by byla super věc, hlavně pokud bude správně fungovat fulltextové vyhledávání (současná aplikace NS a ÚS má dost omezené možnosti). Kvituji to, protože ušetřím opravdu spoustu peněz, na jednu žádost o rozsudky musím platit soudům stokoruny až tisícikoruny.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".