Zohledňuje se při výpočtu zasklení lodžie?

Vložil Martina Marková (bez ověření), 3. Leden 2012 - 23:16 ::

Dobrý den,

chci se zeptat, zda se při výpočtu nákladů na vytápění zohledňuje i zasklení lodžie. Jako jediní v celém domě jsme si nechali zasklít lodžii, čímž nám výrazně klesla spotřeba tepla. Souhlasím s tím, že pokud někdo nevytápí byt, resp. nechá se vytápět sousedy, pak je mu doměřeno 60% průměrné spotřeby. Ale jak je to v tomto případě, kdy nám spotřeba klesla vlastními náklady a tudíž o parazitování na sousedech nejde? Musíme také zaplatit doměření?

Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr Patočka, 4. Leden 2012 - 10:02

    Pokud je v objektu instalováno poměrové měření, projeví se zasklení lodžie v závislosti na chování konkrétního uživatle snížením resp. zvýšením náměru.

    Snížením v případě, kdy po instalaci zasklení dojde opravdu k úspoře a díky snížení energetické náročnosti konkrétní místnosti také zásahu na regulačním ventilu směrem ke snížení dodávky tepla.

    Zvýšením v případě kdy uživatelé začnou zasklenou lodžii využívat jako zimní zahradu a vytápějí jí otevřením dvěří nebo ventilačního okna. K těmto případům bohužel dochází velmi často.

    Pokud poměrové měření nainstalováno není, myslím, že není možnot jak toto zohlednit v rozúčtování.

    Navíc tvrzení, že došlo k situaci „čímž nám výrazně klesla spotřeba tepla“ je z pohledu našich zkušeností velmi nadnesená. Pokud se bavíme o jedné lodžii třeba v bytě velikosti 3+1 tak „zateplení“ jedné často nejmenší obvodové části bytu nepřináší zdaleka takovou úsporu, jaká je slibována. Navíc je toto, jak je popsáno výše, velmi závislé na chování konkrétních uživatelů.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Martina Marková (bez ověření), 6. Leden 2012 - 14:58

    Máte pravdu, zasklení klasické lodžie asi velkou úsporu nepřináší. My máme lodžii velikou, která se táhne po celé délce obývacího pokoje + kuchyně. To jsou námi nejvíce používané místnosti. Ale asi ani tak by tak velká úspora nebyla. Ale dům je zateplený, k tomu máme nová plastová okna a zrušili jsme v kuchyni špajz a díru do ní máme zazděnou. Dnes jsem byla schválně pozorovat ostatní byty v domě. Plastová okna má málokdo, přičemž špajz mají ostatní většinou také. Bydlíme v přízemí, sklep vytápěn není, sousedíme s nevytápěnou chodbou (radiátory tu vůbec nejsou). Sousedi nad námi mají byt v původním stavu. Tzn. jejich spotřeba je několikanásobně vyšší než naše. Jde mi o to, zda se mohu nějak bránit tomu, aby mi nebylo doměřeno do 60% průměru, když jsem prokazatelně vynaložila své vlastní prostředky (přes 100 tisíc) na to, aby mi klesla spotřeba a sníženou spotřebou nevykrádám teplo sousedům, což by šlo také určitě dokázat tím, že jim spotřeba nenarostla, ačkoli mně poklesla. Chápu, že doměřování je na základě vyhlášky 372/2001 Sb., jenže ve všech diskuzích a článcích nacházím jen příklady pro srovnatelné byty, rozdílné pouze polohou v domě. Přece nemůžu být v dnešní době trestána za to, že narozdíl od sousedů investuji do svého bydlení.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".