změna výboru

Vložil Martina (bez ověření), 17. Červenec 2014 - 12:15 ::

Dobrý den, ráda bych se zeptala na změnu výboru a co k tomu patří. Náš výbor podal demisi a já jsem řekla že se toho ujmu jako předsedkyně a dva sousedé že budou členy výboru. Co je vše nutné udělat pro změnu? Na schůzi jsme odhlasovali změnu pak jsem na nástětku pověsila dokument, kde jsem uvedla změnu výboru a požádala jsem spoluvlastníky o dopsání zda souhlasí nebo nesouhlasí o podpis. Nebyla učiněna tedy veřejná schůze. Musíme svolat znova schuzi se zápisem o změně? Jaké formuláre a co je potřepa pro změnu v obchodním rejstříku. S pozdravem Martina

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil akilim, 31. Červenec 2014 - 20:04

    S platností k 31.7.2014 podali dva čl. výboru demisy (předseda a členka) – funguje pouze místopředseda. Je svolána schůze na 18.9.2014, kde by se měl zvolit nový výbor. Je možné, aby i poslední člen podal demisy (kdo mu ji podepíše, když 2 členové již nejsou ve výboru SVJ)? Jak se potom řeší mezidobí, kdy ještě není zvolený výbor nový (podp. práva v bance apod.)? Obracím se jako laik, který se snaží něco dozvědět o SVJ bez toho, aby byl právníkem :-) Děkuji za odpověď a reakci. akilim

    Vložil Petr Š (bez ověření), 17. Červenec 2014 - 13:50

    Dobrý den. K tomuto až se vyjádří pan Lake… ale nakonec bude mít pravdu. Nejdříve musíte mít nějaké minimální právní povědomí o tom co a jak dělat. Pokud jste SVJ, potom si přečtěte Vaše stanovy a budete o dost chytřejší. Obecně platí: Výbor se volí na Shromáždění vlastníků, o jehož konání vhodným způsobem spravíte všechny vlastníky jednotek (vhozením pozvánek do schránek, vyvěšením na nástěnce, emaily, sms, doporučenými dopisy – každému funguje kombinace něčeho jiného) nejméně 15 dní předem. Na pozvánce musí být uvedeno kdy, kde, kdo a za jakým účelem shromáždění svolává – tedy program. Svolat ho musí nejméně jednou ročně výbor nebo pověřený vlastník, pokud tak nečiní, mohou svolat vlastníci s 1/4 podílu. To co ted probíhá na nástěnce jak popisujete bych bral jako průzmum Vaší volitelnosti a zároveň mandát ke svolání shromáždění, pokud tak neučiní na Vaši výzvu nebo sám od sebe ten kdo může. Na schůzi připravíte a nechate podepsat prezenční listinu, sečtete podíly přítomných vlastníků, v případě usnášeníschopnosti = více než 50% podílů odsouhlasíte program a dále dle jeho bodů jednáte a odhlasujete co je potřeba a na co vám stačí dosažená účast dle stanov. Pro zvolení člena výboru je to 50% všech hlasů, tzn. při účasti těsně nad 50% vlastníků hlasy všech přítomných! (třeba na vyhození starého mandlu potřebujete souhlas všech, tudíž o tom nerozhodnete. NOZ dává možnost hlasování mimo shromáždění, tzv korespondenčně, ale tuto možnost nejprve musí obsahovat stanovy) Poté uděláte zápis, na stránkách rejstříkového soudu si stáhnete nebo online vyplníte formulář, přiložíte v kopii zápis ze schlze, výsledky hlasování, prezenční listinu a pošlete na soud… podle některých i mě nově s 2000,–Kč , podle některých stále bez poplatku. Ale to je na jinou diskuzi. Hezký den.

    Vložil NSS (bez ověření), 18. Červenec 2014 - 11:15

    Petr Š: „Pokud jste SVJ, potom si přečtěte Vaše stanovy a budete o dost chytřejší.“

    ---

    Není pravdou, že „pokud si přečtete Stanovy (bezpochyby "vzorové stanovy“) budete o dost chytřejší.

    Vzorové stanovy jsou „neživotaschopný“ právní zmetek, je to pouze „vzor“ (koncept), který by neměl být bez úpravy (na základě judikatury) nikdy zapsán v příslušném rejstříku (je to vzor pro ty, kteří se hodlají stát opatrovanci stat. org. spol.).

    Jsou v rozporu s Listinou (toto nastalo bohužel až „zpětně“ na základě judikatury senátu „NS ČR 29. Judikatura NS ČR se “tváří tak“, že platí „od prvopočátku“ (měli jste to vědět, dovozovat, věštit).

    Dle vzorových stanov daných „Nařízením vlády“ totiž nelze učinit výklad samotného zák. č. 72/1994 Sb. (judikováno poté, co byl ZoVB zrušen).

    Vigilantibus iura scripta sunt.

    (jenom bdělým náležejí práva. Jak ÚS ČR a NS ČR opakovaně judikuje).

    Jste bdělí ?

    Nejste.

    Od 1.1.2014 se revokuje „počátek“ hry znovu, rozdávají se karty, hráči se ale nemusí účastnit (tak tomu bylo ale vždy).

    Vložil poradce (bez ověření), 18. Červenec 2014 - 6:19

    Důležitá oprava sdělení: 50% všech přítomných vlastníků Společenství.

    poradce

    Vložil Taky jsem Martina (bez ověření), 18. Červenec 2014 - 16:38

    To ale záleží právě na stanovách daného SVJ, ve kterých může být uvedeno i 50% přítomných, nikoli všech, případně jiný poměr! Nepaušalizovala bych každému automaticky hned víc jak 50% všech. Domnívám se, že rada přečíst stanovy je na místě, Martina by rázem věděla, že se nelze jen tak sejít a dohodnout se na změně výboru. Mě by třeba zajímalo, jak jste se zbavili starého výboru? Odvolali? Pokud ano, potřebným procentem vlastníků dle stanov? Odstoupil? Na oficiálním shromáždění? Případně jak se tedy ten „bývalý“ výbor tvářil na vaši novou „volbu“? Uvozovky uvádím záměrně, nedomnívám se totiž, že vaše zvolení je platné. Podpisy na nástěnce jsou sice přípustné za určitých okolností, ale nemyslím, že jste je splnili (neusnášeníschop­nost shromáždění a do ti dnů oznámení vlastníkům o hlasování per rollam)…

    Vložil Taky jsem Martina (bez ověření), 18. Červenec 2014 - 16:51

    Ještě dodám pro rejpaly: ano, četla jsem, že výbor podal demisi. Přesto si stojím za svým dotazem, jak jste se „zbavili“ výboru – podal demisi na shromáždění přímo vlastníkům nebo jiným uloženým způsobem? Proč starý výbor neměl námitek k vašemu zvolení stylem „já jsem řekla, že se toho ujmu a budu předseda“.

    Vložil tazatel jaryn, 17. Červenec 2014 - 13:10

    Martinko, volba, odvolání, změna členů výboru a funkcí v něm – má svá pravidla a nejsou to jenom stanovy ale i zákonné normy , které se týkají SVJ. Už ten tvůj dotaz dává jasně najevo, že by jses raději měla držet vařečky a jediný problém co by jsi měla řešit je jaké si vezmeš prádelko do postýlky…

    Vložil Rosťa (bez ověření), 17. Červenec 2014 - 19:41

    Jaryne,

    napsal jste to velmi nevhodným způsobem. Zřejmě jste chtěl tazatelku upozornit na odpovědnost člena výboru.

    Podle § 159 NOZ je člen výboru povinen vykonávat svou funkci s péčí řádného hospodáře. NOZ v tomto ohledu konkrétně stanoví, že každý, kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Pro případy, kdy nějaká osoba přijme funkci nebo v ní setrvává i přes vědomí toho, že na ni dle důvodové zprávy svými znalostmi nebo z jiných důvodů nestačí, zavádí NOZ vyvratitelnou právní domněnku o porušení péče řádného hospodáře ze strany této osoby se všemi z toho vyplývajícími důsledky, zejména povinnosti k náhradě škody. NOZ tedy klade na osoby vykonávající funkci člena voleného orgánu mnohem větší nároky, než tak činila dosavadní právní úprava.

    Vložil tazatel jaryn, 19. Červenec 2014 - 10:08

    Rosťo,jasně že jsem to napsal nevhodným způsobem. Myslím si, že ta tazatelka si z nás totiž dělá srandu, protože pokud by ten dotaz myslela vážně … tak Pán Bůh opatruj ty vlastníky z toho SVJ. Stát se předsedou výboru SVJ bez alespoň základních opakuji základních znalostí pravidel je vrchol debility vlastníků,kteří ji zvolili. Jelikož platí jaké vedení SVJ tacoví vlastníci.

    Vložil Ludmila Šutriepková (bez ověření), 17. Červenec 2014 - 13:40

    Dobrý den, občas mrknu na tyto stránky jelikož je zde k nalezení mnoho dotazů a odpovědí. Ovšem tato odpověď mi přijde docela trapná. Myslím, že většina z nás, kdo jsou ve výboru SVJ vědí co to je za „fušku“, která obnáší nastudování mnoha pravidel, zákonů apd. , věřím, že každý z nás kdo „do toho“ šel tak, byl rozhodnut vést SVJ tak, aby bylo vše co nejjednodušší. Mnoho z nás pak koukalo co vlastně můžeme, nemůže a čím jsme svázání. Martina se s tím vším bude muset také seznámit, ale není potřeba ji zesměšňovat. Z mého pohledu je k zamyšlení především Vaše odpověď. Možná by pro Vás byla na místě nějaká seznamka ne?

    Vložil NSS (bez ověření), 18. Červenec 2014 - 10:08

    Ludmila Šutriepková: " Myslím, že většina z nás, kdo jsou ve výboru SVJ vědí co to je za „fušku“, která obnáší nastudování mnoha pravidel, zákonů apd."

    A která pravidla jste nastudovala …; a kde jste si Vaši „fušku“ (zda je „fuška“ funkční) ověřila ?

    Dle mého názoru došlo k následujícímu: Vlastníci jednotek ve „Vašem“ Domě schválili „vzorové stanovy“. Dle těchto stanov může být členem „stat. orgán. spol.“ i osoba pouze svéprávná.

    Tou osobou jste Vy.

    Pouze svéprávná.

    Rozpoznáte hodnotu bankovek, tušíte, jaké je „aktuální roční období“ a na pokyn „levá“: pozvednete levou paži.
    ---
    Vy naprosto (ani) netušíte, co by znamenalo, „vypořádat“ se s argumentací žalobce/žalovaného.
    ---
    To, že ve „Vašem“ Společenství podepisují za toto Společenství popletenci (nejvíce mravně pokleslý Králem; odpad společnosti), nemůžete (objektivně) abstrahovat na CELEK (na veškerá Společenství).

    ---
    Ve „Společenstvích“,ve kterých vykonávám práva na základě zastoupení, by Vás vaše zvrácené úvahy ani nenapadly.

    ---
    Naslouchej, jak sama argumentuješ:

    „Mnoho z nás pak koukalo co vlastně můžeme, nemůže a čím jsme svázání. Martina se s tím vším bude muset také seznámit, … “

    ---
    S výše uvedenou argumentací (a její formulací) by jsi se vypravila k Soudu ? Hájit zájmy Společenství ?

    A trefila by jsi k tomuto Soudu ? Za pomoci asistence, či bez ?

    Vložil Petr Š (bez ověření), 17. Červenec 2014 - 13:54

    Než jsem sesmolil svou obsáhlou odpověď, Vaše je trefná: ´´Myslím, že většina z nás, kdo jsou ve výboru SVJ vědí co to je za „fušku“, která obnáší nastudování mnoha pravidel, zákonů apd. , věřím, že každý z nás kdo „do toho“ šel tak, byl rozhodnut vést SVJ tak, aby bylo vše co nejjednodušší. Mnoho z nás pak koukalo co vlastně můžeme, nemůže a čím jsme svázání.´´ palec nahoru, vystihla jste i mojí zkušenost…

    Vložil NSS (bez ověření), 18. Červenec 2014 - 10:25

    Petr Š: „věřím, že každý z nás kdo „do toho“ šel tak, byl rozhodnut vést SVJ tak, aby bylo vše co nejjednodušší.“
     ---

    Petře, než (Petr Š: Než jsem sesmolil svou obsáhlou odpověď, Vaše je trefná) sesmolíš svoji odpověď, pamatuj, Společenství nemůže být „řízeno“ co nejednodušším způsobem, ale zákonem předvídaným způsobem.

    Je tomu tak proto, aby „řízení“ Společenství nemohla napadnout osoba s vyšším právním vědomím, než kterým můžeš (potenciálně) v budoucnu disponovat.

    Vložil MartinII, 17. Červenec 2014 - 14:22

    Jak volit, jak podat demisi je řešeno v zákoně (doufám, že i v NOZ, když to bylo v ZoVB) a stanovách. Potom budete potřebovat ověřené podpisy nového výboru, zápis schůze, presenční listina vč. plných mocí a to dát na rejstříkový (krajský) soud. Zeptejte se pro jistotu tam. Otázka je, zda výbor právoplatně podal demisi. Potom musíte změnit podpisová práva k účtu v bance, pokud máte účet a nevybíráte do klobouku.

    O demisi a volbě nového výboru je zde přehršel příspěvků. Včetně toho, že starý výbor nechce předat dokumentaci.

    Vložil Betty (bez ověření), 17. Červenec 2014 - 21:47

    Dobrý den, v červnu odstoupila předsedkyně našeho společenství vlastníků a já jsem byla zvolena za nového předsedu. Protože jsem byla ve výboru, tak jsem se jen posunula. Zůstaly jsme ve výboru jen dvě. Je možné abysme vedly SVJ jen dvě? Zatím jsem neměla čas proniknout do zákonů. Děkuji za odpovědˇ.

    Vložil poradce (bez ověření), 18. Červenec 2014 - 6:26

    pí. Betty není dle zákona možné. zák.72/1994 sb. v pozdějším znění říká, že ve výboru musí být nejméně 3 vlastníci bytových jednotek ( dle nového zákona to není pravdou, pokud si odsouhlasíte Nové stanovy Společenství)

    poradce

    Vložil svjvmt, 17. Červenec 2014 - 23:52

    Betty, jako předsedkyně máš zvládat příslušné normy, takže je třeba si je načíst, ten problém je tam řešen. Pokud nikdo nenapadne, že jste ve výboru jen dvě (a nezjistí to soud), proč byste nemohli fungovat do doby, až vás bude více, jen je třeba aby jste měli podpisové právo. A mínusovači perte do mne (takové výbory fungují).

    Vložil poradce (bez ověření), 18. Červenec 2014 - 6:33

    Společenství jedná dle zák 72/1994 sb. v pozdějším znění a dle platných Stanov Společenství ,které nesmí být v rozporu jmenovaným zákonem.

    Každou změnu složení členů výboru Společenství, je povinnost nahlásit na Obchodní rejstřík (nyní Veřejný rejstřík ).

    poradce

    Vložil poradce (bez ověření), 18. Červenec 2014 - 12:02

    Každá změna členů výboru Společenství, musí být zapsána do Veřejného rejstříku dle zák.3017/2013 sb. ve znění pod č.304/2013sb. s účinností od 1.1.2014

    poradce

    Vložil VěrkaB (bez ověření), 18. Červenec 2014 - 9:22

    Od 1.1.2014 je zákon 72/1994 Sb. nahrazen právním předpisem č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník, není-liž tak? Tedy dle mého názoru Společenství jedná dle Občanského zákoníku a Stanov.

    Vložil poradce (bez ověření), 18. Červenec 2014 - 11:58

    V celku by to byla pravda,ale společenství má do roku 2017 čas, ke změně Stanov. Do dané doby se řídí platnými stanovami a nikterak to není v rosporu s NoOZ – platným od 1.1.2014

    poradce

    Vložil Petr, 18. Červenec 2014 - 7:51

    „já jsem byla zvolena za nového předsedu. … jsem byla ve výboru, jsem se jen posunula. Zůstaly jsme ve výboru jen dvě. Je možné abysme vedly SVJ jen dvě? Zatím jsem neměla čas proniknout do zákonů“.

    Jak to může vypadat v domě s výborem, kde nevědí, zda mohou být jen dvě a hlavně (!!!) neměly čas proniknout do zákonů ? Těm bych se bál „svěřit“ peníze na společný účet.

    Když jste nepronikla do zákonů, tak kdoví, zda jste byla zvolena dle zákonů

    • počtem hlasů,
    • právoplatných vlastníků

    atd.

    Vložil Taky jsem Martina (bez ověření), 18. Červenec 2014 - 16:55

    Napadlo mě to stejné – Již byla členkou výboru a dosud „neměla čas proniknout do zákonů“. Tak co jste tam doteď dělala?? Člena do počtu???

    Vložil Betty (bez ověření), 21. Červenec 2014 - 20:12

    Ano, byla jsem jen do počtu a pomáhala jsem zadarmo předsedkyni, která neměla počítač.U nás vlastníci bytových jednotek dávají odměnu jen předsedovi. Byla jsem první člen výboru, který pro dům něco dělal.Za svou „dobrotu“ jsem byla slovně napadena, tak jsem před dvěma měsíci odstoupila, ale to jiný příběh.

    Vložil Betty (bez ověření), 18. Červenec 2014 - 12:11

    Zvolena jsem byla právoplatně. Nevím, zda jste se setkal s tím, že vlastníci bytů nechtějí nic dělat nebo jsou starodůchodci a nemají ani počítač.Několik vlastníků v domě nebydlí, jen pronajímá. Já jsem se bránila být zvolena za člena výboru od roku 2007, ale před dvěma lety mi už nic jiného nezbývalo. Nyní skončila předsedky a mě zvolili, protože už dělám pro dům internetové bankovnictví… Naší odstupující předsedkyni je 70 let. Tak, co mi zbývalo? Nejsem z toho nadšená, mám svou práci.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".