Změna velikosti spoluvlastnického podílu

Vložil Anonymous, 30. Červenec 2013 - 20:50 ::

Dobrý večer, prosím o radu jak postupovat v případě, když vlastník nesouhlasí s velikostí spoluvlastnického podílu(tvrdí, že jeho byt má menší plochu, než je uvedena v prohlášení vlastnika) a žádá aby SVJ zjednalo nápravu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ARWEN (bez ověření), 31. Červenec 2013 - 12:01

    Rozměry bytu jsou vždy uvedeny v kupní smlouvě. Při privatizaci se vše vyměřovalo. Pokud si kupující rozměry nezkontroloval v kupní smlouvě, tak je to jeho chyba. Nové vyměření všech BJ a celé nemovitosti stojí peníze, pokud by se skutečně zjistily chyby v původním Prohlášení, tak by se poté na základě nového přeměření mohlo vložit do katastru nové. O tomhle nemůže SVJ (výbor)rozhodovat samo, musí se o tom dohodnout vlastníci na Shromáždění, nevím však přesně, zda musí s tím souhlasit všichni nebo většina, to je potřeba si zjistit. Otázkou je, když ostatní vlastníci mají rozměry bytů správně(nebo je jim to jedno), proč by měli hlasovat pro nové přeměřování a tím pádem pro nové náklady.......

    Vložil lake, 30. Červenec 2013 - 21:32

    SVJ nemusí dělat naprosto nic. Změna Prohlášení je záležitostí mezi vlastníky jednotek navzájem. SVJ do toho nemůže strkat nos, není k tomu oprávněno. SVJ je pouhý sluha a správce domu. Nerozhoduje o majetkových záležitostech, týkajících se cizí budovy.

    Až vlastníci jednotek podepíší nové Prohlášení, pak teprve nastane činnost SVJ podle § 11 odst. 7 ZoVB: SVJ jako poslíček odnese Prohlášení na katastrální úřad a oznámí změnu.

    lake

    Vložil x (bez ověření), 30. Červenec 2013 - 23:34

    Děkuji, tedy onen nespokojenec musí přesvědčit všechny spoluvlastníky, že jeho reklamace je oprávněná? Musí to být řešeno na shromáždění?

    Vložil Dotaz (bez ověření), 31. Červenec 2013 - 10:30

    …všechny asi ne viz. §11/4 ZoVB

    Ano na Shromáždění – logicky ale, usnesení Shromáždění zavazují i SVJ. Pokud přesvědčujete spoluvlastníky (všechny), pak Shromáždění NEPOTŘEBUJETE a ani SVJ.

    Vložil lake, 31. Červenec 2013 - 5:22

    Prohlášení vlastníka je právním úkonem vlastníka budovy. Má-li budova více vlastníků, je třeba, aby Prohlášení podepsali všichni. Vždyť spoluvlastnický podíl se mění každému z nich.

    Judikatura je konstantní v tom, že hlasování na shromáždění není právním úkonem. Nicméně je úplně jedno při jaké příležitosti podepíší vlastníci jednotek nové Prohlášení. Může se tak samozřejmě stát i v průběhu schůze shromáždění.

    Postupuje se podle Pokynů ČÚZK č. 24, článek 4.

    lake

    Vložil Petr, 31. Červenec 2013 - 9:16

    Na základě čeho to vlastník tvrdí ? Pokud byt kupoval od předchozího vlastníka, měl by si to vyřídit zřejmě i s ním. Pokud byl byt privatizován, byl před privatizací oficiálně měřen a vlastník s výměrou souhlasil.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".