změna stanov u SV z r. 2013

Vložil vladan na půjčeném účtu (bez ověření), 5. Říjen 2016 - 16:36 ::

Dobrý den, měl jsem radost,když mi známá umožnila, abych se účastnil diskuze na tomto portálu, ale teď jsem paf. Už jsem psal, že jsme od r. 1997 čekali na privatizaci, které jsme se dočkali až v r. 2013. To si koupili byt 3 vlastníci, my ostatní jsme čekali až na druhou půli r. 2014 – vázané účty, hypotéky atd.Stanovy máme všelijaké:neúplně opsaný OZ č.89/2014 např. v hospodaření máme napsáno: SV hospodaří s finančními prostředky vlastníků poskytovanými na úhradu příspěvků na správu. SV je povinno vymáhat plnění povinností uložených členům společenství. Shromáždění je oprávněno pravidla hospodaření rozšířit nebo změnit. Pak máme pravidla pro tvorbu rozpočtu: Rozpočet SV vytvoří statutární orgán na základě informací od správce. Příjmem SV je zejména: příspěvky vlastníků jednotek, úroky z prodlení dle § 1180 OZ, úroky z prodlení z částek nezaplacených do fondu oprav, úroky z vkladů, penále a pokuty, příjmy s nakládání s majetkem SV. Teď pozorně sleduji diskuzi o potřebě změny stanov. My ji opravdu potřebujeme, protože v nich nemáme nic konkrétního, jsou odkazy na §,které mají jiný obsah atd. Teď nevím, zda má cenu změnu dělat, když vůbec nevíme, zda máme nějaká donucovací ustanovení dle OZ – jaká to jsou? K naší žádosti o novelu nám výbor sdělil, že Stanovy předal právníkům a že odpovídají OZ, takže nic nepotřebujeme. A my dále nevíme jak se naše příspěvky počítají, z čeho seskládají, na co vlastně platíme, všichni platíme stejně ať má byt lodžie, atd., protože v Prohlášení je napsáno, že k bytu lodžie patří, nic víc. Jednou se mluví o bytě, pak zase o bytové jednotce,pak už o jednotce a tenhle guláš máme i v Prohlášení. Co dál?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 5. Říjen 2016 - 17:46

    Máte v tom zmatky, zákon se neopisuje, tedy ne celý (odkaz na § je snad jasný, ne?). Jste SV, máte výbor, jste právnická osoba se svými právy a povinnostmi. Nad vámi je bůh. Tudíž se řiďte příslušnými normami, postačí OZ, nařízení vlády o … záležitostech a z. č. 67. Prohlášení je v OZ upraveno. Pozorně normy načíst.
    U KS si najděte stanovy některého SV, které se vám budou líbit, popř. upravte. Co je dispozitivní a kogentní na to je teorie, na intu najdete, nastudovat.

    Vložil vladan na půjčeném, účtu (bez ověření), 5. Říjen 2016 - 16:41

    A ještě jsem zapomněl: nemáme statutární orgán, máme shromáždění a výbor, nemáme stanovené pokuty, nevíme za co bychom je měli dostávat, rozpočet není předkládán, protože není plán oprav. Prostě se platí odměny výboru a ostatní vše, co je třeba i není. Např. neustálá výměna zámků, protože se ztrácí klíče atd.

    Vložil Makahari (bez ověření), 6. Říjen 2016 - 16:41

    Vážený pane, i Vy osobně v tom máte zmatek – statutární orgán máte, je to výbor. Pokud vznik Vašeho SV je zapsán v obchodním rejstříku do 31.12.2013, tak se stále řídíte zákonem č.72/1994 Sb., zákonem o vlastnictví bytů. Stanovy, které jste odsouhlasili na ustavující schůzi SVJ (podle vzoru) musíte přizpůsobit NOZ. Na tomto portálu najdete spoustu příspěvků, které Vám poradí. Ohledně pokut, rozúčtování služeb apod. existuje zákon č. 67/2013 Sb. s novelou, tzv. zákon o službách. To vše byste měli mít ve stanovách, projděte tento portál, nastudujte, pište výboru a žádejte odpovědi. Počítejte s tím, že budete za rebela a obtěžující hmyz,přestože to bude v zájmu všech vlastníků. Byla jsem ve výboru 5 let, kdybyste chtěl, pošlete mi Vaše stanovy, podívám se na ně.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".