Změna stanov pro společenství založené v roce 2004

Vložil kiki, 13. Listopad 2015 - 0:31 ::

Dobrý den. Projíždím tady otázky a odpovědi ohledně změny stanov a začínám mít hrozný chaos. Co přesně tedy musíme změnit a co můžeme změnit podle NOZ? Můžeme si upravit- snížit kvora při hlasování? Můžeme si dát do stanov per rollam ? Musíme mít notáře nebo ne? Musíme mít povinný obsah podle §1200 odst.2 NOZ? Jsme SVJ založené v roce 2004. Od začátku roku 2014, kdy platí NOZ, jsou zprávy tak chaotické, jeden říká to, druhý ono. Změnili jsme název vloni, teď zjišťujeme, že to nebude muset být, ale kdy to schválí, když to má být do konce roku? Pro nás už se nic nezmění, byli jsme Ti pilní a nenechávali jsme to až na konec roku 2015. Hrabat se v NOZ je za trest. Proč neplatí pro všechna SVJ? Proč se začalo psát v roce 2014, že zákon 72/1994 Sb. přestal platit! Budeme mít v březnu shromáždění a chceme nechat schválit změnu stanov. Budou po schválení platit změny, které se budou řídit NOZ? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil evas, 14. Listopad 2015 - 11:01

    Dobrý den, souhlasím s Vámi kiki. Je to tady džungle názorů. Ten někde načte to a ten zas to a všichni to na tento portál napiší. A polemizují. Chybí mi jasný, srozumitelný, jednoduchý výklad zákona. Aby byl použitelný, česky popsaný pro neprávnicky vzdělané. Co se děje nahoře, děje se i dole, potažmo na portále. Zmatek, čím složitější, tím lepší. Hlavně ať platí do kasy a hotovo. Zmateným se dobře vládne. S tím tvořitelé zákonů počítají. Pane lake, dříve jsem vašim radám rozumněla. Dneska už ne. Jen polemizujete a vyvracíte a soupeříte. Prosím vraťte se k jednoduchosti při výkladech. V jednoduchosti je síla. Což musí být každý předseda SVJ právník? Proto snad tento portál je, aby mu rozumněla většina. Děkuji

    Vložil lake, 15. Listopad 2015 - 2:53

    Evas, napsal jsem:

    SVJ(2000) nemělo nikdy povinnost změnit název, nemá povinnost změnit název a nejspíše nebude mít povinnost změnit název.

    Vám to nestačí? Vy té větě nerozumíte? Čemu v ní nerozumíte? Co ještě jednoduššího byste si představovala?

    lake

    Vložil lake, 13. Listopad 2015 - 9:21

    Píšete: „Od začátku roku 2014, kdy platí NOZ, jsou zprávy tak chaotické, jeden říká to, druhý ono.“

    Nevíme, v čem jsou jaké zprávy chaotické. Netušíme ze kterých zdrojů čerpáte. Jestliže neumíte rozlišit validitu (platnost) zpráv a důvěryhodnost zdrojů zpráv, pak samozřejmě můžete mít problém, a v hlavě zmatek.

    Základní rada: Řiďte se podle zákona. Ne podle toho, co kde zaslechnete v samoobsluze. Pokud někdo pouze něco říká, nevěřte mu a ptejte se na právní zdůvodnění toho, co říká. Pokud má pravdu, jistě to lehce dokáže zdůvodnit, nejlépe citací ze zákona.

    Vaše SVJ nemělo povinnost měnit název. Vyhodili jste 2000 Kč zbytečně.

    Vaše SVJ je právnickou osobou, upravenou zákonem č. 72/1994 Sb.. Je tomu tak od 1.7.2000 nepřrtrži­tě. Není upraveno žádným jiným právním předpisem. A NOZ neobsahuje žádné speciální přechodové ustanovení pro tyto speciální právnické osoby. Pouze z této právní skutečnosti je třeba vycházet. Nikoliv z toho, co snad zaslechla stará Blažková v kadeřnictví.

    Nyní k Vašim dotazům:

    • Co přesně tedy musíme změnit a co můžeme změnit podle NOZ?

    Musíte změnit stanovy podle § 118 až § 209 NOZ (ustanovení o právnických osobách). Zpravidla půjde pouze o změnu formulace jednání za právnickou osobu. Dále jste povinni ve stanovách uvést skutečnosti, které nově od 1.1.2014 požaduje zákon č. 304/2013 Sb. o veřejných rejstřících (adresa sídla právnické osoby, počet členů statutárního orgánu, jak jeho členové právnickou osobu zastupují, seznam dalších orgánů právnické osoby, počty jejich členů).

    • Můžeme si upravit – snížit kvora při hlasování?

    Dotaz je neurčitý a nesrozumitelný. Musíte rozlišovat zda míníte hlasování spoluvlastníků o společném majetku, nebo míníte hlasování členů právnické osoby o „spolkových“ záležitostech právnické osoby. To jsou dvě různé věci. TAkže o co konkrétně vám jde? Pokud se tak dohodnete, můžete si samozřejmě změnit spoluvlastnická hlasovací kvora podle ZoVB na podrobnou právní úpravu hlasování spoluvlastníků podle NOZ (§ 1128 až § 1133).

    • Můžeme si dát do stanov per rollam ?

    Určitě ano. Ale to nesouvisí s NOZ. To jste mohli i za účinnosti ZoVB.

    • Musíme mít notáře nebo ne?

    To záleží pouze na obsahu vašich stanov a nesouvisí to s NOZ. My neznáme vaše stanovy.

    • Musíme mít povinný obsah podle § 1200 odst.2 NOZ?

    Vaše SVJ z roku 2004 nemá naprosto nic společného ani s § 1200 NOZ, ani s celou částí NOZ o bytovém spoluvlastnictví. Pokud někdo tvrdí opak, ať to prokáže citací ze zákona.

    lake

    Vložil Petr23 (bez ověření), 20. Únor 2016 - 23:28

    Ač jsem hledal – marně. Lze pro SVJ 2000 změnit statutární orgán z výboru na předsedu společenství, jak jej předpokládá NOZ? Děkuji

    Vložil kiki, 13. Listopad 2015 - 21:22

    Dobrý den pane Lake a ostatní. Děkuji za rady a názory. Jinak, v samoobsluze se bavím s pokladní o tom, kolik mám platit a ne o zákonech. Myslím si, že by se jí to ani nelíbilo. Kde sháním chaotické zprávy? No na netu, tady na tomto portálu, z časopisů a z Bulletin-advokacie.cz. Tady je začátek jejich článku, kde se píše, že se zrušil zákon vlastnictví bytů č.72/1994. Bulletin-advokacie.cz Stanovy společenství vlastníků jednotek – změny od 1. 1. 2014 autor: Mgr. Svatava Trčková, JUDr. Milan Cellar publikováno: 23.05.2014

    I. Prameny právní úpravy Od 1. 1. 2014 se právní úprava společenství vlastníků přesunula přímo do nového občanského zákoníku zák. č. 89/2012 Sb. (dále jen „o. z.), jenž zároveň zrušil zákon o vlastnictví bytů č. 72/1994 Sb. (dále jen „zák. o vlastnictví bytů“) a vzorové stanovy vydané nařízením vlády č. 371/2004 Sb.

    To je jenom začátek celého článku. Mimo jiné tam píší o tom, že par rollam je novinka NOZ§1210, dále že je novinka pro plnou moc pro manželé, kteří mají jednotku v SJM §1184, plnou moc pro spoluvlastníky §1185. A další a další věci, které máme upravit.

    Úpravu kvora jsem měla na mysli, jestli můžeme dát na všechna usnesení – ke schválení je potřeba většina přítomných vlastníků.

    Ve stanovách nemáme psaného notáře, ale teď se všude dohadují / viz i tady/ co vlastně platí. Budu jen ráda, když tam nebude muset.

    Právnická firma nám píše, že novela OZ nebyla ještě schválená, takže prý změna názvu stále platí.

    A že jsme vyhodili Kč 2000,– ? Jako proto, že jsme to nechtěli nechávat na poslední chvíli? Kdo mohl tušit, že z toho bude taková kovbojka.

    U vzoru stanov /Dobrovolná, Grygar, Hrabánek, Hromada, Kovářová a dalších osm/ Leges, je např. přímo napsáno, že dům, založený v roce 1997, musí změnit název, aby tam měl Společenství vlastníků!!

    Jinak Vám děkuji Kiki

    Vložil lake, 13. Listopad 2015 - 22:51

    Ježíšmarjá, madam! Už jsem Vám napsal jasně, že jste vyhodili 2000 Kč úplně zbytečně. Nechovali jste se s péčí řádného hospodáře. Je nesmyslem Vaše tvrzení, že „jste to nechtěli nechávat na poslední chvíli“.

    Vy stále nechápete, že? Tak znovu:

    SVJ(2000) nemělo nikdy povinnost změnit název, nemá povinnost změnit název a nejspíše nebude mít povinnost změnit název.

    Čemu na tom ještě nerozumíte?

    O duševních schopnostech panna Cellara a o názorech paní Trčkové se zde už psalo na více místech: http://www.portalsvj.cz/…/node/Cellar

    lake

    Vložil Poznamka (bez ověření), 13. Listopad 2015 - 10:33

    Nechci vyvolat polemiku a neodporuji, jen se mi jeví jako úsměvná rada pro laika
    „Základní rada: Řiďte se podle zákona.“
    když jsou zde desítky příspěvků o tom, že to nedokážou jednoznačně ani právníci.

    Vložil Pavel, 13. Listopad 2015 - 11:47

    Poznámko,

    rada „Řiďte se podle zákona“ je stejně cenná jako rada Prof. Eliáše „Když se nechcete soudit, tak se dohodněte“.

    To je potíž teoretiků, kteří neznají praxi. Rady jsou sice pravdivé, ale nepoužitelné, když je právo nejasné nebo protistrana dohodu vylučuje.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil lake, 13. Listopad 2015 - 14:38

    Pane Pavle, jen pro upřesnění:

    V čem je má rada podle Vás nepoužitelná?
    V čem je právo podle Vás nejasné?

    Kde onu nejasnost spatřujete? Snad v § 3063 NOZ, což je jednoznačné ustanovení o vlastnictví jednotek(1994) v době účinnosti NOZ?
    Nebo snad v § 3028 odst. 3 NOZ, což je jednoznačné ustanovení o platnosti obsahu dosavadních stanov i jiných soukromoprávních smluv?
    Nebo snad vidíte nejasnost v konstantní judikatuře Ústavního soudu k podmínkám zavedení nepravé retroaktivity právního předpisu? To sdnad ne. Ta judikatura je, myslím, jasná a zcela jednoznačná.

    Nebo tu nejasnost spatřujete ještě někde jinde? Nebo jste to mínil pouze obecně, bez vztahu k této diskusi?

    lake

    Vložil eva sůvová (bez ověření), 13. Listopad 2015 - 11:18

    Dobrý den, prosím laskavě, poraďte.
    Naše SVJ bylo zapsáno dne 1.12.2008 u Měs­tského soudu v Praze, Slezská 9. Podle NOZ máme připravenou změnu stanov. U nás šlo hlavně o změnu názvu společenství. ostatní změny se týkají pouze maličkostí. Vymazání slov výtah,plynu, který v domě není.Doplnili jsme dlohodobé zálohy. V článku 5, ods. 6,7,8 jsme doplnili částky. Teď máme dilema. Je potřeba ke schválení upravených stanov na schůzi svj pozvat notáře? (Je to pro nás zase větší výdaj). Některý soud účast notáře vyžaduje, některý ne. Jaké máte s tímto zkušenosti. Co přesně zákon úkládá. I notáři se k tomuto staví dvojsečně. Můžete nás pozvat i nemusíte. Pokud nepozveme co se stane. Pokud ano jaké toho plynou výhody. Děkuji.

    Vložil Pavel, 13. Listopad 2015 - 11:44

    Evo,

    VS Praha přítomnost notáře u změny stanov starých SVJ nevyžaduje, VS Olomouc přítomnost notáře vyžaduje.

    Já bych udělal změnu stanov bez notáře a podal na soud. Až pak bych řešil, podle reakce soudu.

    Snad vydá NS nějaké sjednocující stanovisko, již se na tom v zákulisí pracuje.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil PavelII (bez ověření), 14. Listopad 2015 - 17:49

    jestli je třeba při každé změně notářský zápis. Pokud tam ta větička není a krajský soud by jej snad vyžadoval určitě bych se odvolal. Není třeba se připokakat před každým soudním úředníkem. Oni si zas tak pečlivě ty původní stanovy nestudují. Mluvím z praxe z KS v Brně.

    Vložil P.V., 13. Listopad 2015 - 12:40

    Zda, či jak, se pracuje v zákulisí netuším. Co ale vím určitě je to, že dovolání k NS bylo podáno. Snad se tedy sjednocujícího stanoviska dočkáme v rozumné době.

    P.V.

    Vložil AnonyMous, (bez ověření), 13. Listopad 2015 - 10:57

    I laici se musí řídit zákonem. Neznalost zákona, ani to, že mu někdo nerozumí, neomlouvá. Je to jeho problém, což se vám asi nebude líbit.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".