změna stanov

Vložil vladan na půjčeném účtu (bez ověření), 7. Duben 2017 - 19:54 ::

Dobrý den, potřebujeme změnu stanov, ale nemůžeme toho docílit, protože se nás nikdy na shromáždění nesejde 3/4 všech vlastníků – tak to máme uvedeno ve stávajících stanovách. Můžeme změny docílit, když budeme měnit pouze jednotlivé články stanov? K tomu nám snad postačí většina přítomných na shromáždění a nebo také musí být pro změnu i jednoho článku stanov 3/4 všech vlastníků? Děkuji. Vladan

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil spvl.cyprichova, 7. Duben 2017 - 21:14

    Dílčí úprava článků ve stávajících stanovách se nazývá změnou stanov. Je jedno, jestli je to jedno slovo nebo deset odstavců. Právě pro tyto případy stanovují Vaše současné stanovy podmínku souhlasu 3/4 všech vlastníků, Nelze se tomu vyhnout, staré stanovy navíc vyjádření souhlasu podmiňují hlasováním na shromáždění vlastníků.

    Návrh řešení 1 – snaživý výbor : Pozvánky umístit po celém domě, na výtah, na dveře, kamkoliv. To pomáhá, aby vlastníci nezapomněli. Snaživý výbor také může osobně dopředu obcházet byty a ptát se „přijdete ?“. Kdo odmítne, na místě dostane do ruky podepsat plnou moc. Kdo neotevře, dostane do schránky dopis s plnou mocí. Jistě se blbové a kverulanti vyskytují ve všech domech, nebývá jich ale 25%. Pomocí plných mocí vyskládáte překvapivou hlasovací sílu.

    Návrh řešení 2 – atraktivní program : Objednejte na shromáždění na účet domu chlebíčky, nápoje k občerstvení zdarma. Musíte také vymyslet takový bod shromáždění, který si nikdo z domu ve vlastním zájmu nenechá ujít. Favoritem bývá návrh „navýšení příspěvku do fondu oprav“. Můžete také hlasovat o odměnách výboru. I nejpasivnější lidé budou chtít být u takových hlasování, oni nechtějí platit víc. Pořádejte rozhovory s otázkami před shromážděním, rozházejte vytištěné texty nových stanov do schránek jako přípravu. Prostě přitáhněte pozornost lidí. Je to těžké, ale funguje to.

    Návrh řešení 3 : Pokud neuspěje bod 1+2, shromáždění prostě proběhne jako neusnášeníschopné. Udělejte krátký zápis a nezoufejte. Svolejte nové shromáždění se stejným programem, přidejte bod „volba nového výboru“ a oznamte dopředu písemně dopisem (na adresu SVJ) rezignaci svoji nebo celého výboru. Ti lidé to konečně pochopí a přijdou napodruhé. Necháte se znovu zvolit a stanovy projdou.

    Návrh řešení 4 : Pokud neuspěje bod 3 a druhé shromáždění opět nebude úspěšné, nekandidujte už při hlasování. Udělejte krátký zápis. Počkejte na uplynutí lhůty rezignace, v klidu se rozmyslete a svůj byt prodejte. Takový těžký vlak byste sám neutáhnul a bude Vás to v budoucnu jen štvát.

    Hodně štěstí.

    Vložil .. (bez ověření), 8. Duben 2017 - 20:23

    Hloupost je věčná, dejte si jí patentovat.

    Vložil ab (bez ověření), 8. Duben 2017 - 9:17

    Vaše rady jsou vcelku zajímavé a taky úsměvné. Nejsou akceptovatelné body 3 a 4. Členové společenství mají povinnosti stanovené zákonem a nic na tom nemění skutečnot, zda je ve výboru Vonásek nebo Vocásek. Vonásek ani Vocásek nezastupují ve společentví vlastníky, ale právnickou osobu společentví, která má povinnosti stanovené zákonem. Pokud je skutečně potřeba změnit stanovy tak vlastníci přijdou a změní je. Když se domnívají, že to potřeba není a ve skutečnosti to nutné je a nepřijdou, pak ponesou následky. Proč by měl Vonásek s Vocáskem odstupovat, pokud svoji práci dělají v souladu se zákonem a členové to třeba nechtějí akceptovat. Takoví členové, kteří se domnívají, že oni jsou zákon existují.

    Vložil Anonymous1 (bez ověření), 8. Duben 2017 - 0:17

    Jejich staré stanovy by i v současnosti musely připouštět zastupování PM (s výjimkou spoluvlastnictví jednotky), jinak je nelze použít.

    Vložil eliška polcarová (bez ověření), 8. Duben 2017 - 6:28

    Jsme SVJ 2013. My nemáme ve stanovách vůbec nic o hlasování. Máme uvedeno, že změna stanov spadá do působnosti shromáždění, ale jak má vypadat hlasování a kolik je potřeba hlasů vůbec nikde není.Nenašla jsem to ani v NOZ. Takže článek s hlasovacími kvóry pro jednotlivé situace potřebujeme řešit a chceme to dát do stanov jako nový článek. Jenže ze 135 vlastníků chodí na shromáždění tak 39 důchodců, takže vůbec nevíme, zda má cenu něco dávat odsouhlasit, když nevíme jestli to bude platné, protože nám všichni říkají, že pro stanovy musí hlasovat všichni vlastníci, ale dnes po nějaké novele stačí 3/4 přítomných na shromáždění. Nikde jsem tato čísla nenašla. Můžete poradit?

    Vložil °° (bez ověření), 8. Duben 2017 - 13:32

    Píšete, že jste SVJ 2013. To máme chápat tak, že vaše SVJ vzniklo po r. 2013 podle NOZ? V tom případě, pokud nemáte ve stanovách vůbec nic o hlasování, tak platí NOZ. Není pravda, jak píšete, že v NOZ není uvedeno, jak má hlasování vypadat a kolik je potřeba hlasů.

    V NOZ to uvedeno je, takže pokud to nemáte řešeno stanovami, platí § 1206(2) „Shromáždění je způsobilé usnášet se za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů. K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů.“ Tzn., že u vás pro změnu stanov stačí souhlas většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek usnášeníschopného shromáždění.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".