Změna Prohlášení Vlastníka ve vymezení bytové jednoty z důvodu chyby bez změny výše spoluvlastnických podílů.

Vložil RxH, 5. Srpen 2012 - 20:58 ::

Dobrý den,

řešilo se již několikrát, ale tato situace jendou / dvakrát (sklepy). Tato situace je trochu jiná.

V prvním prohlášení vlatníka budovy o vymezení jednotek od developera, díky přehlédnutí (copy-paste) byla chybně vymezena naše jednotka jako 2KK, místo 3KK. Následně i takto zkolaudováno. První krok máme za námi. Stavební úřad již, opravil a vydal"ROZHODNUTÍ OPRAVA ZŘEJMÝCH NESPRÁVNOSTÍ". Nyní bychom chtěli změnit Prohlášení vlastníka budovy a následně podat Oznámení na KN.

POZOR! Vymezení podlahové plochy jednotky a tím i podílů na sčb se nemění! Chyba v překlepech, přeměřeno a ověřeno i při místním šetření SÚ.

Otázky zní:

  1. Řešili byste to na Vašem místě? Když to sleduji, spousta prohlášení vlastníka v popisu vybavení neodpovídá skutečnostem.
  2. Řešili byste jen dodatkem/změnou prohlášení nebo novým prohlášením?

3.Kdo má podepsat v tomto případěn změnu prohlášení vlastníka? Všichni, ikdyž se mění jen vnitřní uspořádání a vybavení jednotky (vana za sprchu) u naší jednotky? Jednak vzhledem k platnosti dokumentu a vzhledem k akceptaci KN.Podle pokynu KN č.24 by to mělo být min 75% avšak všichni jimž se mění podíly, takže vlastně 75%.

3. Kdo má nést náklady vyhotovení a ověřené podpisy? Já bych řekl, jak je uvedeno v aktuálně platném prohlášení vlastníka. Prosím neřešit žalobu o náhradu škody na developera.

4. Kdo podává na KN Oznámení? SVJ je již funkční a zapsáno v rejstříku. Podle mne tedy podle toho, jak je v rejstříku uvedeno.

Díky moc za odpovědi. P.S. Až vyřešíme toto, budeme řešit platnost smlouvy. Ale to je pro právníky.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Miki2 (bez ověření), 7. Srpen 2012 - 22:59
    1. Tento stav bych řešil co nejdříve než se na to zapomene a budou z toho později problémy (prodej, dědictví, atd.).
    2. Na tuto otázku nemám jednoznačnou odpověď. Nejčistší by bylo nové prohlášení, ale může se v něm nadělat spousta nových chyb. Takže, pokud to kat. úřad přijme udělal bych dodatek.
    3. Pokud se nemění velikost podílu tak stačí 75 % přítomných ( zák. 72/1994 §11 odst.4 „K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem prohlášení podle § 4, o schválení nebo o změně stanov, o uzavření smlouvy o zástavním právu k jednotkám a o rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky jednotek podle § 9a odst. 2 je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů.“
    4. Náklady bohužel ponese SVJ – tedy všichni spoluvlastníci. A náklady přefakturovat developerovi.
    5. Oznámení na katastr podává vedení SVJ spolu s kopií zápisu ze shromáždění kde došlo k schválení změny.
    Vložil RxH, 8. Srpen 2012 - 8:50

    Já moc děkuji za Váš komentář.

    Vložil RxH, 20. Srpen 2012 - 11:44

    Přikládám odpověď KÚ v Pze, na můj dotaz:

    "Vážený pane xxx,

    v katastru nemovitostí se u bytů a nebytových prostorů eviduje pouze jejich označení (číslo, typ a způsob využití jednotky) a velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu. Popis jednotky ohledně jejího uspořádání (počet, popis a velikosti jednotlivých místností) se v katastru nemovitostí neeviduje.

    Od účinnosti zákona č. 103/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky (katastrální zákon), ve znění zákona č. 89/1996 Sb., zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů, (tj. od 1. července 2000), se jiné změny prohlášení vlastníka budovy, než je změna označení jednotky a velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, katastrálnímu úřadu k zápisu do katastru nemovitostí neohlašují.

    Pokud se tedy ve Vašem případě změnilo pouze dispoziční uspořádání jednotky aniž došlo ke změně velikosti její podlahové plochy, tzn., že nedošlo ke změně velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu, pak se jedná o takovou změnu v prohlášení vlastníka, která se katastrálnímu úřadu k zápisu do katastru nemovitostí neohlašuje."

    Vaše komentáře vítány. Díky

    Vložil Ujec (bez ověření), 20. Srpen 2012 - 13:26

    Změna disposičního uspořádání je vcelku běžná úprava. V našem domě (panelák) si mnoho vlastníků bytů 3+1/L vybouralo nenosnou příčku mezi kuchyní a obývákem. Z 3+1/L tak vznikl 3+kk/L. Většinou měli stavební povolení a úprava byla následně zkolaudována. Není ale vyloučeno, že se našel někdo, kdo to udělal „načerno“.

    Nenosné příčky uvnitř bytu nejsou společnou částí domu. Proto jsme to nijak neřešili, ani jsme to neschvalovali, v prohlášení je stále původní stav, tj. samostatná kuchyň s podlahovou plochou 14 m2.

    Právě teď mě napadlo, že vybouráním příčky se zvětšila podlahová plocha bytu cca o 0,5 m2 (5m x 0,1m). Měl by se tedy změnit podíl, např. z 718/42568 na 723/42573. V případě opravy za 1.000.000 Kč by tedy vlastník takového upraveného bytu měl zaplatit 16.982 Kč, tj. asi o 115 Kč více než před úpravou, a vlastník stejně velkého neupraveného bytu o 2 Kč méně. Myslím, že to nijak řešit nebudeme. Tento případ se vás ale netýká, vám se podíly nezměnily.

    Vložil Jirka Dirka (bez ověření), 28. Červenec 2017 - 5:56

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kupuji byt v OV, který je vedený dispozičně jako 3+1, ale majitel odstranil nenosnou zeď mezi obývák a kuchyní, vznikl tak byt 3kk. Současně provedl rekonstrukci jádra, kdy zrušil umakartové jádro a na zdi použil ytongové cihly. Tyto úpravy dělal zřejmě bez povolení, přičemž WC i koupelna by měly být na původních místech a nemělo by dojít k nějakému narušení stoupaček. Mohou tyto změny provedené aktuálním vlastníkem pro mě jako nového vlastníka bytu znamenat někdy v budoucnu problémy? Muselo být nějaké povolení pro zmíněné úpravy?

    Děkuji

    Vložil JaVa, 28. Červenec 2017 - 8:44

    Pokud Vám při prodeji bytové jednotky předal původní majitel i kladné vyjádření(posou­zení) statika k její rekonstrukci,tak Vám v budoucnu žádné komplikace související s odstraněním nenosné příčky nehrozí.Jestliže jste si však od původního majitele žádnou dokumentaci(po­souzení statika,stavební dokumentaci k přestavbě bytového jádra včetně vybourání nenosné příčky a všechny revizní zprávy k rozvodům energií v bytě) nevyžádal,tak Vám doporučuji, si všechny tyto listiny co nejdříve opatřit a kopie předat právnické osobě SVJ..V případě jakékoliv škodní události(havárie) je po Vás bude pojišťovna vyžadovat. JaVa

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".