Změna prohlášení vlastníka a založení SVJ

Vložil majrou666, 26. Květen 2019 - 12:27 ::

Dobrý den, prosím o pomoc při založení SVJ. Jedná se o dům o 13 (zatím) rozestavěných jednotkách. Prohlášení vlastníka o rozdělení nemovité věci, které developer vložil do KN neobsahuje náležitosti stanov. Nyní proběhla kolaudace a developer chce zapsat do katastru změnu využití jednotek z rozestavěných na dokončené. Všechny jednotky vlastní developer, ale již byly uzavřeny budoucí smlouvy a na rozestavěných jednotkách váznou zástavní práva. Je možné v současné situaci provést změny prohlášení vlastníka, kde by se doplnily náležitosti stanov (bez souhlasu zástavních věřitelů – § 1169 odst. 1 NOZ)? Jde mi o to, že některé změny prohlášení vlastníka se v katastru neevidují (když se nemění např. podíly na jednotkách apod.). Nemáte zkušenost, jak v této situaci postupovat? Cílem je, vyhnout se získávání souhlasu od všech zástavních věřitelů a zapsat změny prohlášení do KN. Domnívám se, že řešením je založit SVJ u notáře a následně při převodech jednotek zapsat SVJ do rejstříku. Děkuji za odpověď. Milan Peterka

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 26. Květen 2019 - 17:58

  Zajímavý dotaz. Není obvyklé, že by se společenství zakládalo uvedením náležitostí stanov do až druhého Prohlášení vlastníka. Proč to ale dělat takto složitě? Nota bene s možnými problémy , které uvádíte.

  Využijte

  § 1200

  Založení společenství vlastníků (1) Společenství vlastníků se založí schválením stanov. Nebylo-li společenství vlastníků založeno prohlášením o rozdělení práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám nebo ujednáním ve smlouvě o výstavbě, vyžaduje se ke schválení stanov souhlas vlastníků všech jednotek.

  Toto provede sám developer a nic mu v tom nebrání , když je zatím jediným vlastníkem jednotek.

  Vložil majrou666, 27. Květen 2019 - 11:02

  Dobrý den, děkuji za odpověď. Prohlášení se bude měnit z důvodu doplnění dalších závazků. A když už se bude měnit, tak byl návrh, aby se doplnily i náležitosti stanov – není nutné platit notáře atd. Nemám to ještě ověřené na katastru (změna prohlášení o doplnění stanov), ale asi se budou muset schválit stanovy.

  Vložil taz (bez ověření), 27. Květen 2019 - 12:39

  Jakých závazků, co to blábolíte. Prohlášením se dům rozdělí na jednotky, vymezují se společné části domu, prohlášení určuje komu co patří. Jaké závazky do prohlášení chcete dávat?

  Vložil majrou666, 27. Květen 2019 - 15:04

  Vážený pane, prohlášení může a také zpravidla obsahuje i následující: § 1166 odst. 1 písm. c) občanského zákoníku:

  Při rozdělení práva k nemovité věci na vlastnické právo k jednotkám se uvedou alespoň jaká věcná a jiná práva a jaké závady přecházejí se vznikem vlastnického práva k jednotce na všechny vlastníky jednotek nebo na některé z nich.

  Vložil Radim. (bez ověření), 27. Květen 2019 - 10:58

  Brání tomu § 1198/2

  „(1) Nebylo-li společenství vlastníků založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, nejpozději po vzniku vlastnického práva k první převedené jednotce.“

  Založit SVJ jediným vlastníkem lze podle NOZ pouze uvedením stanov do prohlášení.

  Novela bytového spoluvlastnictví už ale založení SVJ jediným vlastníkem umožňuje už bez uvedení náležitostí stanov do prohlášení a to pouze schválením stanov (jejich vypracováním a založením do rejstříku). Platnost novely (pokud bude schválena v navrhovaném znění) se předpokládá od příštího roku).

  Vložil .. (bez ověření), 26. Květen 2019 - 14:29

  Do Prohlášení není doplňovat náležitosti stanov. Stanovy a prohlášení můžou existovat samostatně, nic tomu nebrání. Proč chcete do Prohlášení doplňovat náležitosti stanov, jaký to má význam?

  Vložil majrou666, 27. Květen 2019 - 11:04

  Dobrý den, význam to má takový, že když budou stanovy součástí prohlášení, tak se tím založí SVJ a nebude nutné schvalovat stanovy a čekat na převod 3 jednotek.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".