Změna korekčních činitelů zohledňujících polohy bytů

Vložil Alena Mágrová (bez ověření), 14. Únor 2014 - 11:01 ::

Dobrý den, nevím zda toto téma tady bylo řešeno ale nepovedlo se mi to najít. Dostali jsme vyúčtování (jako předseda SVJ jsem dostala vyúčtování všech vlastníku k náhledu)a zjistili jsme že korekční činitele na polohy bytů máme nastaveny na 1. Od správce domu mi bylo řečeno že koeficienty se domluvili na základe tepelně izolačních vlastností domu předpokládám že vtedy když v domě ještě nikdo nebydlel – máme novostavbu starou 4 roky. Každopádně porovnáním vyúčtování jsme došli k závěru že korekce polohy bytů by se měli upravit (nárožní byty a byty pod střechou platí obrovské zálohy a všichni za teplo doplácejí, přičemž byty mezi byty mají zálohy malé a všichni až na dvě výjimky mají přeplatky).

Konkretní příklad kdy máme nad sebou 3 stejné byty ploch 79m2 první byt je z půlky umístěn nad volným prostorem – parkovacím stáním, má spotřebu tepla témněř dva a půl krát větší než byt nad ním. A byt ve třetím patře má trojnásobní spotřebu tepla než uvedený byt uprostřed. Byty jsou orientované kratší stranou na západ, delší na sever, nad celým bytem ve třetím patře jsou terasy – takže má největší spotřebu.

Můj dotaz zní je možné korekce polohy a umístění bytů vůči stranám upravit dle aktuální situace, případně se toho dožadovat. Praxe totiž ukazuje že dům určitě nemá ideální tepelně izolační vlastnosti.

Děkuji Mágrová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil hudcovad, 21. Srpen 2014 - 9:38

    Dobrý den, máme stejný problém. Rozúčtování nákladů na topení nám dělala firma Enbra,a.s. a vlastníci krajních bytů zaplatili 2× víc, než ve stejně velkých bytech vnitřních. Rozdíl byl téměř 8000 Kč. Naše předsedkyně samosprávy má byt vnitřní, proto je spokojená, protože ty naše nedoplatky se jim rozdělily a proto s tím odmítla něco dělat. Pan Lake, který tady často a rád radí, mi v březnu napsal, že to musím sama reklamovat u firmy, která rozúčtování provedla. Firma Enbra a.s. ovšem se zákazníky nekomunikuje, na dopisy a e-maily neodpovídá, a když po několika měsících a urgencích odpoví, tak tvrdí, že je vše v naprostém pořádku. Postupně jsem se se stížností na rozúčtování obracela na jejich nadřízené v Brně, ovšem opět s nulovým výsledkem. S takovým jednáním jsem se já, ani nikdo s kým jsem o tom mluvila ještě nesetkali. Od března t.r. mi nebyli schopni (nebo spíš ochotni) vysvětlit jak došli k jednotlivým koeficientům. Zde jsem se dočetla, že se používají koeficienty radiátoru v hodnotě kolem 2, já mám ve svém rozúčtování koeficienty od 4,2 do 5,8. Také koeficient polohy bytu máme 10%, před měsícem po dlouhém jednání navrhli zvýšení na 15%. Každému musí být na první pohled jasné, že tím se rozdíl 8000 Kč nevyřeší. Když jsem toto popsala na www.okolobytu.cz , tak mě vševědoucí pan Lake začal napadat a urážet a tvrdil, že rozúčtování musím reklamovat u SVJ a ne u firmy Enbra a.s. Takže ty jeho rady asi nebudou tak jednoznačně věrohodné.

    hudcovad

    Vložil .-.- (bez ověření), 15. Únor 2014 - 5:25

    Paní Mágrová, vy mě stejně neposlechnete, ale já vám přesto něco doporučím. Změňte rozúčtovatele. Vyberte si rozúčtovatele, který se snaží v rozúčtování nákladů na teplo respektovat existující fyzikální principy. Tím najednou veškeré problémy, které vás trápí zmizí.

    Vložil lake, 14. Únor 2014 - 13:01

    To se zde řešilo. Korekční činitele nemohou být pouze výsledkem nějaké lidové tvořivosti. Nemohou být „domluveny“.

    SVJ je povinno tvrdit a prokázat, že existují schválená pravidla pro rozúčtování. Jejich součástí musí být i veškeré použité koeficienty. Pouze podle těchto pravidel pak může rozúčtovat a úspěšně vymáhat platby.

    • Pokud pravidla a koeficienty byly řádně schváleny podle § 11 odst. 4 ZoVB, nemá případná reklamace šanci na úspěch.
    • Pokud neexistují písemná pravidla, vyúčtování je nepřezkoumatelné a tedy neplatné. Není dokonce ani povinen hradit zálohy, neboť není známo, jak by mělo dojít k jejich vypořádání.
    • Pokud pravidla rozúčtování existují, jsou schválena, ale neobsahují koeficienty, vyúčtování je nepřezkoumatelné a tedy neplatné.

    SVJ je povinno na výzvu konečného spotřebitele prokazovat správnost svých koeficientů z hlediska fyzikálního a s přihlédnutím k vlivům, které mění tepelné ztráty místností v domě. Nechte koeficienty určit odborníkem – projektantem ÚT.

    lake

    Vložil ik (bez ověření), 23. Březen 2014 - 22:46

    A co když neexistují schválená pravidla pro rozúčtování. Koeficienty, které jsou nastaveny u nás byly převzaty automaticky do vyúčtování v r.1989 od byťáku, jsou z doby, kdy nám město prodávalo byty(koeficienty byly stanoveny u bytů pod střechou a bytů rohových). Slyšela jsem, že někdy kolem r. 1994 se měla provést úprava koeficientů dle polohy bytu, byla prý k tomu vydána i vyhláška. Moje známá(je ve výboru SVJ) mi potvrdila, že jejich správce jim připravil podklady pro nastavení nových koeficientů, které do vyúčtování byly zapracovány. Náš správce co vím nic takového výboru nedal, takže k žádným úpravám nedošlo. Jde o to, že v našem SVJ existují byty, které mají všechna okna na jižní stranu a ještě jsou to byty prostřední, a pak existují byty obrácené na stranu severní a nejsou to byty prostřední. Oba typy mají nastaven „polohový faktor“ 1. Je to tak správně?

    Vložil Alena Mágrová (bez ověření), 14. Únor 2014 - 13:42

    Dekuji za odpoved, jenom takovej blbej dotaz projektant ÚT – ta zkratka znamena co?

    Dekuji Magrova

    Vložil Milan Vlček (bez ověření), 14. Únor 2014 - 22:51

    To je prosím Ústřední Topení a TUV je Teplá Užitková Voda. Co se týká koeficientů k rozpočítávaní spotřeby tepla, pokud bude někdo trvat na tom, že jsou špatně určeny, nikdy mu nedokážete , že jsou správně. Koeficienty se v principu nedají přesně spočítat. Vždy to bude duchařina.

    Vložil lake, 15. Únor 2014 - 5:06

    Tvrdit, že u koeficientů jde o „duchařinu“ může jen člověk, který netuší o čem je řeč. Koeficienty používané při rozúčtování služby vytápění jsou zpravidla trojího druhu:

    • Koeficient výkonu otopného tělesa: to není „duchařina“, nýbrž výkon tělesa se změří přesným postupem podle normy ČSN-EN buď ve státní zkušebně, nebo ve vlastní zkušebně výrobce radiátoru.
    • Koeficient pro upevnění indikátoru na těleso: opět žádná „duchařina“,nýbrž výsledek měření doloženého protokolem; tyto koeficienty poskytuje uživatelům výrobce indikátorů a držáků k nim.
    • Koeficient pro polohu místnosti: opět žádná „duchařina“, nýbrž praxí prověřený výpočet tepelných ztrát podle příslušné normy. Podrobnosti sdělí každý projektant, který se zabývá návrhem vytápění budov. Ztráty závisejí na rozdílu vnitřní a venkovní teploty, na skladbě stavebních hmot a izolačních materiálů pro danou místnost, na umístění v budově. Přesná kalkulace počítá s vlivem světových stran (oslunění) a vlivem ochlazování prouděním vzduchu (vliv převládajícího směru větru, vliv výšky podlaží nad terénem). Na vše jsou tabulky, vzorce a výpočtové programy.

    Shrnuji, že koeficient polohy lze vypočítat a existuje k tomu i příslušné softwarové vybavení. Nad rámec výpočtu je možno ve sporných případech provádět zjištění skutečného stavu stavby (sondy do obálky budovy, termovizní zkoumání, které odhalí chyby při provádění stavby (odchylky od projektu, chybějící izolace, tepelné mosty, netěsnící spáry, …). To už jde nad rámec této diskuse a takové postupy se spíše uplatňují při předávání stavebního díla a při reklamacích vad stavby.

    Jestliže konečný spotřebitel nedostane uspokojivou odpověď ohledně způsobu určení použitých koeficientů, může reklamovat. Při neuznání reklamace se může obrátit na soud, který posoudí správnost použitých podkladů na základě svědecké výpovědi projektanta-výpočtáře, či podle posudku soudního znalce v oboru navrhování staveb.

    Zaříkávače duchů si soud opravdu nepředvolá, to mi věřte, pane Vlčku.

    lake

    Vložil správce předseda (bez ověření), 15. Únor 2014 - 5:31

    Je to přesně tak. Lidi tomu nerozumí a firma provádějící vyúčtování tepla se nenamaha něco vysvětlovat. Z toho pramení domněnka „duchareni“. Chybí osvěta!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".