změna domovního řádu na shromáždění vlastníků

Vložil Petra Kratochvílová, 13. Leden 2016 - 10:06 ::

Dobrý den,jako člen společenství jsem předala předsedovi výboru společenství návrh na změnu domovního řádu, ten slíbil tento návrh vyvěsit společně s pozvánkou na shromáždění a uvést tuto informaci v programu shromáždění. To ale neudělal a sdělil, že tento návrh mám podat v rámci diskuse na shromáždění. Je tento postup správný? Mohu já sama vyvěsit ve vestibulu domu na nástěnku můj návrh a informaci, že o tom chci jednat na shromáždění? Jedná se mi o to, aby ostatní členové společenství byli včas informováni o tomto návrhu. Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svjvmt, 15. Leden 2016 - 20:31

    Na co domovní řád, máte stanovy a obecně závazné právní normy. Půjde vám z toho hlava kolem. Už když čtu některé nové stanovy které jsem našel… Proč někteří píší, že se stanovy musí změnit?
    Nebude lepší počkat, co se ještě změní v normách? Co se stane, když se stanovy vůůbec nezmění? Hrozí sankce?

    Vložil Bob Bargel, 13. Leden 2016 - 16:53

    Podle mě stačí, když hned na začátku schůze, když předseda stanoví, že jste usnášeníschopni, navrhnete další bod. Lidé to odhlasují a pak o tom můžete v klidu jednat.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 13. Leden 2016 - 17:03

    nestačí, ledaže by bylo přítomno 100% a všichni odsouhlasili

    Vložil sus (bez ověření), 13. Leden 2016 - 12:30

    Jak řešíte jeho nedodržování, mě zajímá.

    Vložil lake, 13. Leden 2016 - 11:33

    Jakýsi domovní řád je pouze kus papíru. Nemá žádnou právní platnost pro nikoho. Tak proč se namáhat?
    Jinak by tomu bylo, kdyby Domovní řád byl přílohou stanov. Stanovy určují práva a povinnosti vlastníka jednotky. V tom případě by se ovšem muselo jednat o změně stanov.

    lake

    Vložil ik (bez ověření), 13. Leden 2016 - 19:14

    Nevím jestli p.Lake se mnou bude souhlasit, ale do stanov, které musí do konce letošního roku být změněny v souladu s NOZ je nutno zapracovat určení pravidel pro správu domu a pozemku,a také pravidel pro užívání společných částí domu, což je vlastně takový domovní řád. Zatím jsem v nově schvalovaných stanovách, které jsem si četla, toto zapracování zaznamenala. Každé SVJ to zpracovalo do svých stanov jinak, ale zapracovalo. Většinou je to nazváno " pravidla pro užívání společných částí". Proto je potřeba si zjistit, zda v platných stanovách to již je zapsáno, a pak není potřeba samostatný domovní řád vytvářet.

    Vložil lake, 13. Leden 2016 - 23:41
    • Ik píše: „Nevím jestli p.Lake se mnou bude souhlasit, ale do stanov, které musí do konce letošního roku být změněny v souladu s NOZ je nutno zapracovat určení pravidel pro správu domu a pozemku, …“

    Tak s tím určitě nebudu souhlasit! Není to pravda.

    „Pravidla pro správu společných částí domu, popřípadě domu jako celku“, jsou totiž od samého počátku povinně součástí prohlášení vlastníka budovy, viz § 4 ZoVB. Je tomu tak od okamžiku rozdělení domu na jednotky a společné části, tedy od doby před vznikem SVJ(2000) jako právnické osoby. Změna či rozšíření těchto pravidel je možná jedině přes změnu prohlášení vlastníka budovy (se souhlasem všech dotčených vlastníků jednotek).

    SVJ(2000) a stanovy SVJ(2000) s tím nemají nic společného. Toto SVJ je pouhý sluha a správce cizího majetku.

    Je tedy vyloučeno, že by se taková pravidla měla najednou objevit ve stanovách SVJ(2000). Co mají obsahovat stanovy SVJ(2000) určuje § 9 odst. 14 ZoVB. Pravidla pro správu domu zde nejsou zmíněna, protože jsou uvedena již v prohlášení. Stanovy SVJ(2000) podle ZoVB obsahují „práva a povinnosti členů společenství“. To je něco jiného – jde o členská práva a povinnosti, uplatňovaná mezi členem a právnickou osobou.
    --------------------------------------------------------------------

    Naproti tomu u právnické osoby SVJ(2012) podle NOZ je tomu jinak. Podle § 1200 NOZ jsou součástí stanov „pravidla pro správu domu a pozemku a užívání společných částí“. To je jeden z (nepřekonatelných) rozdílů mezi právní způsobilostí a svéprávností SVJ(2000) a SVJ(2012).

    Připomínám, že tyto dvě právnické osoby nelze směšovat dohromady. Nelze ani svévolně nahrazovat obsah stanov SVJ(2000) za obsah stanov SVJ(2012). Šlo by o absolutně neplatné ujednání. Podle NOZ totiž platí:

    89/2012 Sb. § 15
    (1) Právní osobnost je způsobilost mít v mezích právního řádu práva a povinnosti.
    (2) Svéprávnost je způsobilost nabývat pro sebe vlastním právním jednáním práva a zavazovat se k povinnostem (právně jednat).
    89/2012 Sb. § 16
    Právní osobnosti ani svéprávnosti se nikdo nemůže vzdát ani zčásti; učiní-li tak, nepřihlíží se k tomu.

    Abych to shrnul: Domovní řád může být v SVJ(2000) součástí stanov, ale nemůže nahrazovat či odlišně upravovat to, co je již o správě společných částí uvedeno v prohlášení vlastníka budovy.

    lake

    Vložil Petra Kratochvílová, 13. Leden 2016 - 13:41

    Díky za odpověď. Pokud bych tedy chtěla změnit stanovy – je potřeba návrh uveřejnit společně s pozvánkou na shromáždění? Je tam nějaký časový limit, jak dlouho musí být pozvánka na shromáždění s programem vyvěšena? K.

    Vložil mrk, 13. Leden 2016 - 20:35

    Paní Petro, nestačí návrh na změnu stanov uveřejnit spolu s pozvánkou. A to zejména ze dvou důvodů.

    Na schůzi se bude projednávat pouze to, co je uvedeno na pozvánce (kromě diskuze). Co uveřejníte vy na kousku papíru na nástěnku spolu s pozvánkou nemusí nikoho zajímat a ten kdo řídí schůzi k tomu nepřihlíží (pokud není přítomno 100% vlastníků).

    Pouhým uveřejněním návrhu na nástěnku není zajištěna povinnost. že všichni majitelé bytů musí být předem informováni o kterých bodech se bude na schůzi jednat, tj. vložení programu schůze do schránky majitelů bytů, případně zaslání na korespondenční adresu (elektronicky, SMS a pod.).

    Zkuste si přečíst vaše stanovy, tam je to jistě napsáno.

    Vložil JaVa, 13. Leden 2016 - 14:29

    Koukněte do dosud platných stanov,mělo by to tam být uvedeno.Pokud nejsou schváleny stanovy nové, vše se řídí těmi platnými,samozřejmě pokud v nich nemáte něco, co odporuje platným zákonům.JaVa

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".