změna dispozice z 3kk na 2kk a přepsání PV

Vložil Bersetti, 28. Říjen 2022 - 19:39 ::

Dobrý den, jsem členem SVJ a plánuji rekonstrukci bytu (OV) a to z 3kk na 2kk. Mám projekt, kladný souhlas statika i přes to, že nebudeme zasahovat do nosných zdí. Při rekonstrukci nebudeme zasahovat ani do společných částí domu a nezmění se podíl na společných částech domu ani pozemku. Dle stanov musí být každá změna jednotek oproti původnímu PV odsouhlasena nadpoloviční většinou vlastníků a proto bylo přistoupeno k hlasování per rollam. A nyní k dotazu. Výbor nám nařizuje, abychom zaplatili přepsání a ověření celého aktualizovaného PV, neboť – údajně nelze do PV vložit nové listiny a takto předložit na KN a do sbírky listin. Nejsme si jisti správným postupem výboru SVJ a to jak souhlasem vlastníků s rekonstrukcí (proč?) tak s úhradou nemalé částky za přepracování PV Děkuji za reakci Bersetti

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Hubert (bez ověření), 31. Říjen 2022 - 13:57

    Jsou to naklady vyvolane Vasi cinnosti, tj meli by jit za Vami, neco z toho muzete udelat sami, na neco potrebujete razitka.

    Co se tyce listin, lepsi je neco podat a o zbytek uz Vas urad vyzve aby jste doplnil, ale uz budete mij jednaci cislo.

    Vložil Justitianus, 29. Říjen 2022 - 17:51
    • Bersetti píše: „… údajně nelze do PV vložit nové listiny a takto předložit na KN a do sbírky listin.“

    Podle § 1220 je třeba do sbírky listin katastru vložit nové úplné znění prohlášení. Nedramatizujte to. Vklad prohlášení stojí 1000 Kč. Vy jste si vymyslel změnu vnitřní dispozice bytu, Vy to zaplatíte.

    • Bersetti píše: „Výbor nám nařizuje, abychom zaplatili přepsání a ověření celého aktualizované­ho PV … “

    Proboha! Nerozumím proč chtějí vaši statutáři platit nějaké zbytečné „přepsání“ celého prohlášení. Změní se jen pár řádků. To přece zvládnete sám. Psát umíte. Vynásobit dvě čísla a zaokrouhlit výsledek také umíte. Prohlášení tedy přepište sám a doručte to SVJ. Vždyť se v něm bude měnit jenom toto:

    • popis Vaší jednotky se změní z textu „3+kuchyňský kout“ na text „2+kuchyň“ (to platí jen pokud prohlášení takový popis obsahuje, jinak se nezmění nic),
    • ze seznamu místností bytu se škrtne jedna místnost (to platí jen pokud prohlášení obsahuje výčet místností bytu, jinak se nezmění nic),
    • změní se podlahové plochy dvou místností; to si můžete změřit a vypočítat v projektu, v reálu nebo lépe v nové stavební dokumentaci budovy; (to platí jen pokud prohlášení obsahuje údaje o podlahových plochách jednotlivých místností, jinak se nezmění nic).

    Co však budete muset zaplatit – to je pořízení nové aktuální stavební dokumentace budovy alespoň ve zjednodušeném rozsahu. To je povinost SVJ (uložená stavebním zákonem), a tuto dokumetaci nebude moci vypracovat laik bez kulatého razítka, jen tak na koleně. To se bude muset někomu zadat a zaplatit, a zaplatíte to Vy.

    Justitianus

    Vložil Gf (bez ověření), 28. Říjen 2022 - 20:30

    Pokud se nijak nezmeni podily, tak kolik stoji prepsani PV a oprava jedne jednotky?

    Neuvedl jste, jak dopadlo hlasovani, mate souhlas ke zmene?

    Vložil MartinII, 28. Říjen 2022 - 20:37

    „z 3kk na 2kk. … nebudeme zasahovat ani do společných částí domu a nezmění se podíl na společných částech domu ani pozemku. … údajně nelze do PV vložit nové listiny a takto předložit na KN a do sbírky listin“

    Doporučuji zeptat se na katastru.

    Vložil OK (bez ověření), 29. Říjen 2022 - 6:24

    Myslím že je soudní rozhodnutí, když se nemění velikost bytu není třeba měnit prohlášní, zkuste hledat v judikátech.

    Vložil Justitianus, 29. Říjen 2022 - 10:21
    • OK napsal: „Myslím že je soudní rozhodnutí, když se nemění velikost bytu není třeba měnit prohlášení …“

    Jistěže tomu může být jak píše OK, ovšem pouze pokud jde o jednotky(2012) podle občanského zákoníku. U jednotek(1994) je tomu zcela jinak. Rozhodujicí je jaké povinné údaje jsou obsaženy ve stávajícím prohlášení.

    Prohlášení vlastníka budovy v režimu podle § 4 zákona č. 72/1994 Sb. povinně obsahuje ohledně bytu „popis jednotek, jejich příslušenství, podlahovou plochu a popis jejich vybavení“.
    Popisem jednotek se míní výčet místností tvořících jednotku/byt.
    Prohlášení v režimu podle § 1166 zákona č. 89/2012 Sb. neobsahuje ohledně bytu vůbec nic.
    Z údajů o jednotce (jejíž součástí je byt) postačuje uvést pouze „pojmenování a označení jednotlivých bytů alespoň číslem a umístěním s určením účelu užívání“.

    Zcela odlišné je u jednotek(1994) a jednotek(2012) řešeno vlastnictví stěn mezi místnostmi bytu.

    Ve vlastnictví vlastníka jednotky(1994) je pouze prázdný prostor místností bytu a dále ze stavebních konstrukcí jen to co je uvedeno výslovně v prohlášení.
    Stěny mezi místnostmi jsou společné, pokud v prohlášení vlastníka budovy není výslovně uveden opak. Zásah do stěn mezi místnostmi je tedy zásahem do společných částí.
    U jednotek(2012) zákon výslovně uvádí v § 1175, že vlastník jednotky má právo uvnitř stavebně upravovat svůj byt.
    Z uvedeného plyne, že k tomu nepotřebuje ani souhlas ostatních vlastníků, ani souhlas shromáždění, ani souhlas SVJ, pokud nezasáhne do nosných konstrukcí.
    Je však možné, že bude potřebovat souhlas stavebního úřadu.

    Také pro podlahovou plochu bytu platí u obou druhů jednotek zcela odlišná pravidla.

    U jednotek(1994) platí, že podlahovou plochou bytu nebo rozestavěného bytu [je] podlahová plocha všech místností.
    Při změně příček mezi místnostmi zpravidla dojde ke změně podlahové plochy bytu; pokud nejde o změnu nepatrnou, má to za následek změnu spoluvlastnických podílů a tedy i povinnou změnu prohlášení vlastníka budovy.
    U jednotek(2012) platí,že podlahová plocha bytu v jednotce zahrnuje i plochu stavebních konstrukcí (pilířů, zdí, atd.) unitř půdorysu bytu.
    Takže při stavebních změnách příček mezi místnostmi bytu nemůže nikdy dojít ke změně podlahové plochy bytu v jednotce.

    Justitianus

    Vložil P_V (bez ověření), 29. Říjen 2022 - 16:53

    Od jakého čísla přestává být změna nepatrná? Podíly v katastru se obvykle odvozovaly z plochy bytu zaokrouhlené na decimetry čtvereční. To pak jen stačí natáhnout novou omítku a máte změnu patrnou, natož pak nějaké změny příček.

    Vložil Omítl (bez ověření), 29. Říjen 2022 - 19:18

    „To pak jen stačí natáhnout novou omítku a máte změnu patrnou, natož pak nějaké změny příček.“ (Vložil P_V (bez ověření), 29. Říjen 2022 – 16:53)

    To by mě zajímalo, zda někdo měří plochu místností včetně omítky. Plocha vnitřní omítky (tloušťka omítky) totiž patří k bytu.

    Plocha omítky zanedbatelná není. Příklad: Součet délek obvodů místností 100 m × tloušťka omítky 0,02 m = 2 m2. To dělá v kupní ceně novostavby 200 000 Kč.

    Vložil Justitianus, 29. Říjen 2022 - 17:43
    • P_V napsal: „Od jakého čísla přestává být změna nepatrná?“

    Na to se ptejte našich skvělých zákonodárců: § 480 odst. 2, § 483 odst. 3, § 1050 odst. 1, § 1173, § 1416, § 1424, § 2185 odst. 2, § 2337 odst. 2, § 2905.

    Justitianus

    Vložil OK (bez ověření), 29. Říjen 2022 - 13:15

    Ve svém rozboru čudla zapoměl na 1182 o. z., základní neznalost právních předpisů

    Vložil OK (bez ověření), 29. Říjen 2022 - 13:09

    Ty čudlo pak jsem to uvedla správnĕ, ty si ta oka, lodžie a balkony nikdy neopravil, v tom je ten rozdíl.

    Vložil OK (bez ověření), 29. Říjen 2022 - 6:35

    IV. ÚS 3230/14 IV.ÚS 3230/14 ze dne 25. 11. 2014

    Česká republika USNESENÍ Ústavního soudu

    Vložil OK (bez ověření), 29. Říjen 2022 - 6:54

    Zde se to řešilo na nižší úrovni, hlavně tedy je potřeba oznámit výboru provedení stavebních úprav, požádat stavební úřad a zněnu prohlášení 26 Cdo 886/2013 Justine zde pro tebe speciálně o oknech a lodžiích, počti si abys neustále netvrdil hlouposti, a to ne jen tady, ale i jinde, o prázdném vzduchu. Někdy je prázdno hlavně v hlavě :-))))

    Vložil OK (bez ověření), 29. Říjen 2022 - 7:28

    Jak se se vyhnout změně prohlášení? Nechat tam kus té původní zdi, vybourat jen horní část. Z jedné strany ke spodní části zdi dát stůl, z druhé strany gaučík, udělat dřevěnou desku na zbytek zdi. Pokud by to tak šlo, bylo by to naprosto bez problému spojení dvou místností. Vlk se nažere, koza zůstane celá.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".