Změna dispozice bytu

Vložil roliva, 1. Leden 2019 - 14:57 ::

Dobrý den,

bydlíme v cihlovém domě v SVJ. Soused provedl rekonstrukci ve vedlejší jednotce, kde zbouráním příčky udělal z 3+1 byt 3kk. Bohužel se pustil i do změny používání místností tím, že z kuchyně má teď ložnici a svou kuchyni namontoval přímo na zeď, za kterou my máme ložnici. Tím pádem veškerá manipulace s linkou (otevírání a zavírání skříněk, manipulace s nádobím pouštění vody apod.) je v naší ložnici velice rušivé. Za poslední týden jsem ho musel již dvakrát ve 23:00 upozornit na noční klid.
Co s tím? Neměl třeba mít na toto stavební povolení? Kam dát stížnost? Děkuji

  • stavební úpravy
  • § 1013 z.č. 89/2012
  • 1182 NOZ

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil jam2 (bez ověření), 26. Leden 2019 - 21:57

Nížeji „precedens“ má plnou pravdu, PavelII se mýlí. Vaši sousedé porušili sousedské vztahy i SZ. Zkuste se podívat do vašich Stanov, bývají mnohdy preciznější než je vymezení OZ a také příslušný SÚ může rozhodovat jinak než náš – u nás jsem jej musel o zákonných povinnostech i právech orgánů SVJ i ochraně vlastníků poučovat sám. My máme povinnost vlastníka seznámit se záměrem úpravy bytu orgány SVJ a před zahájením prací i sousedy, a v případě změn oproti původní stavební dokumentaci ohlásit změnu SÚ. Ten také v prvním kole „pasování“ kdo má větší pravdu nařídil jednomu vlastníkovi, co se choval podobně jako vás soused, odstranit v dodatečném stavebním řízení stavbu (při neohlášené úpravě bytu přesunul koupelnu a WC z původního umístění do prostoru komory)… A to si na nás (orgány SVJ) zaplatil advokáta, že si ve „vlastním“ bytě může dělat co chce. Jak víte i Vy, nemůže, byt není jen „jeho“, je podílem společných částí domu také náš a my se staráme o všechny a pro všechny. předseda

Vložil Jarda_, 5. Leden 2019 - 17:34

§ 1182 Upravuje-li vlastník jednotky stavebně svůj byt, umožní do bytu přístup pro ověření, zda stavební úpravy neohrožují, nepoškozují nebo nemění společné části, pokud byl k tomu předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu.

——

Toho jste mohli vyuzit a podniknout kroky, ted uz je pozde.

——

Kuchyn musi byt nekde pobliz stoupacky, ne? Jedine mu domluvte, aby korpus odhlucnil, jinak leda zacit mlátit na jeho kuchyn… anebo si zbudovat izolační predstenu nebo zmenit dispozice obdobným zpusobem…

Vložil roliva, 21. Leden 2019 - 9:44

No všichni normální lidé v baráku mají samozřejmě kuchyň tak, jak byla kdysi naprojektovaná a to za zády koupelny a WC hned u stupačky. Sousedi však vodu i odpad dotáhli od stupačky na druhou stranu bytu, což je cca 7 metrů. Vedené to mají v podlaze a myslím si, že tam nemůže být ani dostatečný spád odpadu, ale zatím jim to funguje a neucpává se.

Vložil Pavel II (bez ověření), 5. Leden 2019 - 17:20

do nosných nebo společných částí domu a nemění způsob užívání (kolaudovaný je bydlení) není třeba žádat o stavební povolení ani souhlas ostatních vlastníků domu. Řešením je pouze zbudováním hlukové izolace na úkor vlastního prostoru a na svůj náklad o který se lze soudit s nejistým výsledkem. Dvířka skříněk by ovšem mohl při troše dobré vůle odhlučnit. Stačí plstěné nebo i plastové dorazy. Stížnost na hluk lze podat na obecním úřadě.

Vložil frantaT (bez ověření), 2. Leden 2019 - 3:49
Vložil precedens, 1. Leden 2019 - 22:20

Pokud Vas soused jak pisete menil dispozici bytu tj. menil funkcni vyuziti mistnosti nebo take vlivem jeho zmen doslo ke zmene podlahove plochy jednotky tak tyto zasahy se musi oznamit mj. na stavebni urad k vyjadreni. Ten posoudi jake komplexni podklady si od stavebniku vyzada. Kdyz meni dispozici, tak dochazi ke zmene zpusobu uzivani. Zde musi stavebnik splnit zakonem stanovene podminky na zaklade kterych SU za ucasti DOSS vyda souhlas s uzivanim.

Dale si zkontrolujte zneni stanov, proh. vlastnika co rikaji o podminkach zmeny stavby. Pokud doslo i ke zmene podlahove plochy jednotky, ci dispozice podlazi BD tak se musi zmenit i PV v katastru dle §1169/2 NOZ.

Dale muzete omezovani uzivani vasi jednotky negativnimi zasahy vaseho souseda soucasne take resit obcanskopravni cestou.

K verejnopravni rovine vice napr. zde https://www.kr-karlovarsky.cz/…_uzivani.doc

Vložil Pavel II (bez ověření), 5. Leden 2019 - 17:24

se myslí vždy výroba-kancelář-obchod-sklad (tedy podnikání) nebo bydlení. Jestli si z obýváku uděláte ložnici nebo spíž SÚ neřeší.

Vložil precedens, 14. Leden 2019 - 1:24

Na zaklade duvodne, podlozene zadosti poskozeneho SU posoudi rozsah provedenych zasahu a dle toho bude dal postupovat. Pokud dotycny stavebnik ovlivnil IS, emise, prava 3 osob, zivot, zdravi osob, zvirat tak musi SU dolozit veskere podklady ze jeho stavebnetechnicke zasahy splnuji zakonne podminky, kriteria. SU si KPS na miste proveri k jakym zasahum doslo a ty zaprotokoluje.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".