živnost správce

Vložil Anonymous, 1. Duben 2009 - 8:08 ::

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jsme SBJ celkem 48 bytů. (zapsáno v rej.spol.vlas­.jedn. v roce 2003).Je toto společenství ze zákona povinno vést podvojné účetnictví? Osoba, která se stará o zálohy vlastníku,vyúč­tování,výběr dodavatelů, je správcem a místopředsedou zároveň. Musí mít na tuto činnost živnost nebo stačí dohoda o provedení práce? Ve stanovách není nic uvedeno.Bohužel s námi neochotně komunikuje a nic nám nevysvětlí,vy­účtování je bez razítka i podpisu,nep­řehledné, částky neodpovídají,. Jsme zoufalí a nevíme na koho se obrátit.Bohužel je nás málo abychom s tím mohli něco udělat.Ostatní to neřeší. lucka2

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 1. Duben 2009 - 8:37

    Živnostenské oprávnění na obstarávání správy domu včetně vedení účetnictví musí mít pouze externí správce, případně externí účetní. Je-li správa domu vykonávána členy SVJ, není živnostenské oprávnění třeba.

    SVJ je účetní jednotka, která musí vést podvojné účetnictví.

    Jestli se chcete dozvědět o účetnictví více, navštivte portál věnovaný skoro jenom účetnictví viz www.klaiex.webnode.cz.

    Pro účetní laiky jsou tam rubriky Základy účetnictví a Poradna pro mini SVJ. V poradně je i souvislý příklad vedení účetnictví.

    N. Klainová

    Vložil E56 (bez ověření), 1. Duben 2009 - 8:49

    A co když správu domu vykonává manžel členky (manželka člena) společenství? Potřebuje živnostenské oprávnění?

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 1. Duben 2009 - 9:04

    Podstatné je, jestli je nebo není členem společenství.

    N. Klainová

    Vložil Václav (bez ověření), 1. Duben 2009 - 9:37

    Rozumím tomu správně, že nečlen společenství (např. příbuzný, návštěva nebo nájemce člena společenství užívající byt člena) nesmí např. uklidit společné prostory domu, neboť jinak by došlo k daňovému úniku v souvislosti s nepeněžním plněním?

    Pokud naopak člen společenstí vymění např. žárovku ve společných prostorách domu, ač je tak povinen činit správce, je vše v pořádku?

    Nějak se mi toto celé rozlišování na člena a nečleny nezdá. Člen společenství je jiná osoba než společenství, stejně tak jako nečlen.

    Vložil E56 (bez ověření), 1. Duben 2009 - 9:20

    Členem není. Proč by to mělo být podstatné?

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 1. Duben 2009 - 11:35

    Já jsem se v příspěvku Živnost správce 2 zmiňovala o obstarávání správy domu, ne o provádění úklidu nebo o vyměňování žárovky. Nejsem právník, ale když potřebuji něco vědět, tak se snažím to někde nastudovat. Źe není všechno v zákonu, není moje vina, občas se podívám i jinam.

    Správu domu zajišťuje (obstarává) ze zákona společenství prostřednictvím voleného orgánu. Jeho členy mohou být jen členové SVJ – zatím.

    Zjistila jsem to z důvodové zprávy k návrhu ZoVB, kde je psáno, že „zákon nepřebírá z dnešní úpravy pravidlo, že členem voleného orgánu společenství může být jen člen společenství“.

    Pokud si tedy SVJ zajišťuje správu domu vlastními silami, činí to prostřednictvím voleného orgánu, a tím mohou být jen členové SVJ. Nejde o podnikání, živnostenské oprávnění není nutné.

    Činnosti spojené se správou domu jsou zatím vyjmenovány ve vzorových stanovách a vedení účetnictví mezi nimi nechybí.

    Ve vzorových stanovách je taky uvedeno, že v souladu s usnesením shromáždění mohou být některé činnosti spojené se správou domu vykonávány na základě smlouvy se správcem.

    Má-li být správa domu včetně vedení účetnictví nebo jen vedení účetnictví zajišťováno smluvně, musí to být na základě živnostenského oprávnění. Jinak by šlo o nedovolené podnikání.

    N. Klainová

    Vložil Anon (bez ověření), 1. Duben 2009 - 13:50

    A smlouva vznikne i konkludentně. Takže, nechceme-li spáchat trestný čin nedovolené podnikání, neuklízejmě v domě ani neměňme žárovky.

    Vložil Honza K. (bez ověření), 8. Duben 2009 - 20:54

    S tím nedovoleným podnikáním bych to neviděl tak tragicky. Aby nějaká činnost byla podnikání, musí splňovat mimo jiné podmínku „za účelem dosažení zisku“. To znamená, že kdo podniká neoprávněně, činí tak bez potřebného oprávnění (např. živnostenského) a má v úmyslu získat tím nějaký zisk. Pokud tedy manželka vlastníka jednotky bude pro SVJ dělat zdarma účetnictví, tak se nejedná o podnikání (tedy ani neoprávněné).

    Vložil Karel J. (bez ověření), 1. Duben 2009 - 8:22

    Takových společenství bude víc. Zákon ukládá vlastníkům povinnosti, které nejsou schopni splnit. Za doby PBH by správa domu fungovala.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".