Zdrav. a sociál. pojištění z odměny člena výboru družstevní samosprávy domu

Vložil Kuba. (bez ověření), 4. Leden 2019 - 12:26 ::

Jsme bytový dům, kde ještě nevzniklo SVJ (tzv. odložený vznik SVJ). Správce vykonává původní vlastník bytové družstvo. Jsem členem výboru samosprávy tj. ogranizační jednotky družstva složené s nájemníků družstva v našem domě.

Za výkon funkce člena výboru samosprávy jsem obdržel v prosinci 2018 od družstva odměnu ve výši 2880,– Kč hrubého. Z toho mě bylo sraženo 129,– Kč zdravotního pojštění (4,5%) a 188,– Kč sociálního pojištění (6,5%). Je to tak správně a nešlo to udělat nějak jinak, abych nemusel odvádět zmíněná pojištění?

  • odměny

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Pavel, 4. Leden 2019 - 23:19

Kubo,

pokud je to odměna za celý rok 2018, tak ji stačilo rozdělit na polovinu a vyplatit ve dvou měsících. Potom by se zdravotní a sociální neodvádělo.

V roce 2019 se z odměny ve stejné výši vyplacené v jednom měsíci již zdravotní a sociální neodvádí.

Až budete SVJ, tak Vám přibude zdravotní z jakékoliv částky.

Hezký den!

Pavel

Vložil Jouza, 5. Leden 2019 - 14:09

Jouza Dobrý den pane Pavle,ale naše účetní v bytovém družstvu tvrdí že od roku 2019 budu platit jak daň z příjmu ,tak plné i ZP i SP. Mám měsíčně za DPČ 2400 Kč,za funkci v KK 400 Kč a za funkci ve výboru samosprávy 200 Kč.Je to správně,nebo co s tím udělat,ona tvrdí že se musí všechny částky sečíst,což dává 3000 Kč a to už se musí platit všechno.Prosím Vás napište i pro ostatní jestli je to správně nebo jak je to správně.Děkuji i za ostatní.Jouza

Vložil občan právního státu (bez ověření), 4. Leden 2019 - 23:30

Zajímavé, velice zajímavé. V BD se v roce 2019 z odměny ve stejné výši vyplacené v jednom měsící zdravotní a sociální neodvádí, v SVJ ano. Tak tomu říkám rovný přístup v právním státě.

Vložil Pavel, 5. Leden 2019 - 0:14

Občane,

psal jsem, že nerovnost je pouze u zdravotního (§ 5/a/4 zákona č. 48/1997 Sb.).

U sociálního jsou mezi BD a SVJ rovné podmínky.

Hezký den!

Pavel

Vložil SGC (bez ověření), 11. Únor 2019 - 11:54

Dobrý den, prosím o ujasnění. Orgány SVJ, odměna:

  • ZP se hradí z jakékoliv částky,
  • SP se hradí z částky 3.000 Kč/měs. a více
  • hrubý příjem do 2.500 Kč/měs = srážková daň
  • hrubý příjem 2.501 Kč a více zálohová daň

Hrubá odměna 2.999 Kč

  • odvede se ZP
  • zálohová daň

Hrubá odměna 3.000 Kč

  • odvede se ZP, SP
  • zálohová daň

Moc děkuji SGC

Vložil Jasný (bez ověření), 5. Leden 2019 - 18:45

Pavle,

myslím, že je to trochu jinak. U členů statutárního orgánu se zdravotní platí vždy jak u SVJ tak u družstva. U družstva je statutárním orgánem představenstvo. Ale členové výboru družstevní samosprávy domu(organizační jednotky družstva) nejsou statutárním orgánem družstva, jsou posuzování jako že vykonávají pro družstvo práci a v takovém případě nemusí platit socíální aní zdravotní pojištění, pokud nedosáhnou hranice 2 5000,– hrubého.

Vložil Pavel, 6. Leden 2019 - 0:31

Pane Jasný,

stačí nahlédnout do § 5/a zákona č. 48/1997 Sb., na který jsem již odkazoval.

Ten o žádných statutárních orgánech nic neuvádí.

Toto ustanovení uvádí, že pojištěncem je osoba s příjmy podle § 6 ZDP mimo 7 výjimek. A výjimka č. 4 pokrývá jak člena statutárního orgánu, tak člena jiného orgánu např. kontrolní komise či výboru samosprávy.

Jinak pro rok 2019 se zvedla hranice započitatelného příjmu z 2 500 na 3 000 Kč.

Hezký den!

Pavel

Vložil Jasný (bez ověření), 6. Leden 2019 - 13:13

Máte pravdu Pavle.

Jak jste už uvedl, Kubovi bylo sraženo sociální i zdravotní pojištění protože přesáhl hranici 2 500,– Kč. Pokud by měl Kuba ještě příjem z jiného zaměstnání, znamenalo by to pro něj (pokud se opět nepletu) povinnost podat daňové přiznání. Ta odměna z družstva by měla být zdaňěna zálohovou daní (15%) ze supehrubé mzdy, což znamená souběžný příjem a povinnost podat daňové přiznání za r. 2018.

V případě, kdyby byla odměna z družstva rozdělena a nedosáhla hranice 2 500,– Kč ani v jednom měsíci, jak jste uváděl, tak by se nodvádělo pojištění a odměna by byla daněna srážkovou daní (15%) a v takovém případě by Kuba daňové přiznání podávat nemusel a 15% daň by byla nižší, protože by daň nezvyšovalo nulové pojištění.

Vložil Jasný (bez ověření), 5. Leden 2019 - 18:52

U té hranice příjmu jsem tam klepnul o jednu 0 více. Takže opravuji pro rok 2018 platila hranice příjmu 2 500,– Kč a pro rok 2019 3 000,– Kč.

Vložil občan právního státu (bez ověření), 5. Leden 2019 - 8:21

No a co má být. Nerovnost v právním státě nemá co dělat a to ani u zdravotní daně. Nebo se domníváte, že to je správně?

Vložil Pavel, 6. Leden 2019 - 0:24

Občane,

nedomnívám se, že je to správně.

Pouze jsem opravil Vaše chybné tvrzení, že nerovnost je i u sociálního. To zkrátka není pravda.

Hezký den!

Pavel

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".