zateplování

Vložil Karel Pazdera, 11. Září 2014 - 15:01 ::

Máme (SVBJ) v úmyslu provést zateplení jedné stěny panelového a sice stěny s balkony, které jsou dispozičně řešeny až od 2. nadzemního patra…rozměr panelového domu cca 30 m x 11 m x 11 m…tedy chceme zateplovat stěnu, která má rozměry 30m x 11m. Vzhledem tomu, že požadavky na schvalovací proces se mění…tak popíšu co se po nás chce:

  1. Dokumentace pro místní stavební úřad…ještě v loňském roce to nebylo potřeba
  2. Dokumentaci pro posouzení požární ochrany…rovněž loni to nebylo potřeba
  3. Průkaz energetické náročnosti…také prozatím nebyl potřeba a dle mne nebude jeho vystavení potřeba nejméně k 1.1.2016.

Proč zateplujeme jen jednu stěnu…dvě stěny (štítové) jsou již zatepleny a finanční prostředky máme jen na zateplení pouze jedné stěny.

Máme několik nabídek na zateplení…ale tím, že po nás chtějí různé organizace předložení projektů…tak musíme vypracování projektů svěřit projektové kanceláři…a tím vzniknou další náklady… Takže můj dotaz je…musíme opravdu shánět všechny podklady uvedené v bodě 1, 2, 3. Děkuji: Karel Pazdera,

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Karel Pazdera, 5. Duben 2015 - 8:55

    Prostředky na zateplení jedné stěny panelového domu máme, takže nebudeme potřebovat úvěr. Problém je zřejmě v tom, že každý ze dvou vchodů je samostatné SVBJ…tedy panelák má 2 SVBJ. Problém vytvoření jednoho SVBJ je finančně náročný…údajně 50 tisíc Kč, takže zase údajně existuje možnost po stanovení orgánů v každém SVBJ uzavřít mezi těmito dvěmi SVBJ smlouvu …můj dotaz zní.

    1. Je opravdu smlouva nutná…když veškeré problémy (střecha, porucha kanalizace, oprava soklu celého domu..) byla řešena ze spolešných peněz z FO…a nikdy nenastaly problémy
    2. Jaké jsou náklady na stanovení orgánů v každém vchodě.
    3. Předem žádám ty, co vědí a jsou k našemu problému arogantí, aby neuráželi a raději sezdrželi svých knížecích rad.
    4. Všem ostatním děkuji…
    Vložil Pavel, 5. Duben 2015 - 9:25

    A)je prapodivné, že 2 SVJ mají společné peníze. Jak to máte smluvně ošetřené? Vytvořili jste společnost? Pomíjím, že se asi nejedná o FO.

    B)nerozumím, co myslíte pod pojmem „stanovení orgánů v každém SVJ“. Předpokládám, že každé SVJ má svůj statutární orgán a není potřeba orgán stanovovat.

    ad1) obecně asi písemná smlouva není nutná podle NOZ. Ale vřele ji doporučuji. Kdyby se něco nedařilo, tak jen písemná smlouva může ukázat, jaká byla původní dohoda.

    ad2) viz B. Pokud podáváte nejasné informace, nemůžete očekávat použitelnou odpověď

    ad3) s Vámi je problém, že když dostanete praktickou radu, jako jít se zeptat na příslušný stavební úřad, tak to považujete za aroganci a knížecí radu

    ad4) prosím, rádo se stalo

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Karel Pazdera, 5. Duben 2015 - 19:38

    Odpovídám na jednotlivé body vašeho konstruktivního dopisu.

    A). Takže žádné společenství ze dvou nemá stanovené orgány…když jsme kupovali byty..byli jsme přesvědčeni že se jedná o jedno SVBJ, to že jsou dvě společenství jsem se dozvěděl někdy v r. 2007 až po jednání na katastru.

    B). Uznávám,že je to naše chyba…tedy vlastníků. Se správcem máme uzavřenou smlouvu z 5.12.1996, kde v bodě II.c)..se stanoví, že mezi povinnosti správce patří připravit finanční plán a plán oprav a rekonstrukcí…Smlou­vu vám můžu přeposlat na Váš mail.

    Ad1). Předpokládal jsem, že akce „zateplení“…pro­běhne tak jako akce minulé…oprava střechy, schodiště, kanalizace v domě…nyní však „prý“ musí být vytvořeno jedno SVBJ (celkem 12 bytů…a ještě k tomu byty města 4 byty). Správce však požaduje vytvoření jednoho SVBJ…tedy za úplatu…nebo stanovení dvou SVBJ…také za úplatu…ročně si správce účtuje náklady na správu ve výši 19 200Kč + inkasní položky 530 Kč. Úroky banky jdou do plusu…těch je 33 Kč/rok..

    Ad2)…snažím se poskytovat relevantní informace, pokud je potřebujete rozšířit rád je poskytnu

    Ad3) Pochopitelně na Stavebním úřadě jsem byl, požaduje projekt…ten vypracuje dodavatelská firma stavby zateplování…s tím však nesouhlasí správce..Stavební úřad ještě v loňském roce nepožadoval projekt na zateplení…stačila jen vítězná nabídka

    AD4) Asi jste pochopil, že celou situaci nechci hrotit…ale peníze na účtu banky nepřinášejí žádný efekt…spíš ztrátu… takže chci je využít aspoň na zateplení…v pa­neláku žijí většinou důchodci..

    Děkuji za odpověď. k.p.

    Vložil Karel Pazdera, 9. Říjen 2014 - 5:58

    Ještě jednou žádám o relevantní informace o k nutnosti dokumentace pro stavební řízení na místním stavebním úřadě, dále předložení průkazu energetické náročnosti a posouzení požární ochrany, při zateplování systémem EPSF tl.120 mm. Z místně příslušných orgánů dostávám různé informace. Ještě doplňuji můj původní dotaz…okna na zateplované straně mají rozměr 113 m čt takže po zateplení se změní 24% fasády domu. Podotýkám, že doposud stavební úřad nevyžadoval stavební řízení při zateplování podobných domů. Dále žádám o sdělení příslušných vyhlášek, zákonů či norem, zda výšeuvedené dokumenty uvedené pod bodem 1 až 3 musím pro stavební řízení předložit. Doplňuji, že nebudeme žádat o dotaci.

    Děkuji. k.p.

    Vložil § (bez ověření), 9. Říjen 2014 - 6:30

    Pane Pazderko, nebuďte trapný. I když různé stavební úřady můžou skutečně vyžadovat různé podklady, vy přece musíte splnit požadavky toho vašeho stavebního úřadu. Tak se tam vypravte, oni vám řeknou co požadují a vy jim to musíte dodat. Co je na tom nepochopitelného?

    Vložil Karel Pazdera, 9. Říjen 2014 - 9:02

    Vážený § (bez ověření),

    když nechcete poradit…tak neurážejte…musí přece existovat předpis, norma zákon, který je platný pro všechny i pro úředníky…a ne rozhodnut jak se kdo vyspal…navíc pane § (bez ověření) jste si neopsal ani správně mé jméno…od Vás tedy informaci nechci. Než se tam ů „vypravím“ …musím mít dost relevantních informací.

    k.p.

    Vložil § (bez ověření), 9. Říjen 2014 - 9:27

    Zda se, že jste spolykal všechnu moudrost světa.Jen se na ten úřad hezky vypravte, prospěje vám to.

    Vložil §§§ (bez ověření), 9. Říjen 2014 - 9:09

    Pane Pazdero, předpisy jsou jedny, ale výklady jsou různé. Proto je rada od § (bez ověření) praktická. Sice si můžete číst v zákonech, ale to je jen pro základní orientaci. Rozhoduje úřad, který potom můžete žalovat.

    Vložil Emill (bez ověření), 12. Září 2014 - 17:32

    Naší výhodou bylo, že okolní pozemky dotčené např. stavbou lešení jsou naše. Získal jsem písemný souhlas vlastníků sousedního domu. Abychom předešli udání a kontrolám požádali jsme SÚ o vyjádření k záměru opravy domu, kde jsme uvedli opravu při níž se nemění podstatné části budovy. Obdrželi vyjádření, že stavba nepodléhá ani stavebnímu řízení ani ohlášení. (Bumážka potřebná pro SFŽP akce Zelená úsporám). Pokud na sebe všechno napráskáte pak musíte platit a nosit co bude SÚ požadovat.

    Vložil Karel Pazdera, 13. Září 2014 - 7:02

    Problém je ve stanovení..co je změna podstatné části budovy…dotaci od SFŽP nepožadujeme, zateplovat chceme jednu stěnu…tedy tu na které jsou pověšeny balkony…navíc touto stěnou protéká dešťová voda do dvou bytů…takže ten problém se vyřeší…budova, tedy panelák zůstane stejný…jen na půdorysu přibude cca 10 cm na straně zateplení…údajně je to změna o více než 20%…neb se počítá celá stěna zateplení…její rozměry jsem uvedl v minulém mailu…jsme na začátku…takže řehtající šiml státní mašinerie si toho ještě vymyslí…mne by spíš zajímalo, zda je předepsáno v mém konkrétním případě…stavební povolení, v jakém rozsahu se musí předložit projektová dokumentace, ti co zateplují v současné době…tedy letos ji nemuseli předkládat…nyní ji stavební úřad požaduj…také PENB…ten prozatím nemusím mít…ale jsem zvědav, zda si jej někdo nevymyslí

    Děkuji za příspěvek…k.p.

    Vložil lake, 13. Září 2014 - 8:25

    Pane Pazdero, žádná „změna podstatné části budovy“ právně neexistuje. Tento pojem je neurčitý. Není použit v žádném celostátně platném právním předpisu, takže na něj můžete klidně úplně zapomenout.

    Zateplení NENÍ opravou, což se zde snažil tvrdit Emill. Jisto je, že za stavební úpravu se považuje též zateplení pláště stavby – toto výslovně stanoví Stavební zákon.

    Pokud byste ohlásili stavební úpravu a dodali souhlasy, projekt a případně souhlasné stanovisko HZS (hasiči), mohla by se stavba řídit režimem ohlášení. V žádném případě nejste povinni předkládat PENB.
    -----------------------------------------------------------------

    Poznámka: Zatékání vody se děje zpravidla shora, střechou či oplechováním atiky. Voda teče svislou spárou a na vnitřní povrch stěny se dostává úplně jinde. Zateplením stěny se problém zpravidla nevyřeší. Ddosáhne se pouze toho, že zateklá voda zůstane pod zateplením a nebude se odpařovat. Očekávejte plísně.

    lake

    Vložil ing. Vladimír Hrouda, 13. Září 2014 - 11:57

    Povinnost zajistit zpracování PENB (průkazu energetické náročnosti budovy) má stavebník, vlastník budovy, nebo společenství vlastníků při větších změnách dokončené budovy, tj. když se mění více než 25 % obálky budovy (§ 7a zákona 406/2000 Sb o hospodaření energií)

    ing. Vladimír Hrouda +420 739 046 0­41 hrouda1@gma­il.com www.hrouda.cz

    Vložil lake, 13. Září 2014 - 12:26

    Pro pana Hroudu:

    Nikoliv. Tazatel nemá dnes takovou povinnost. Neznáte právní úpravu, snad jen něco opisujete, aniž byste pochopil význam. Rozhodování Stavebního úřadu o stavební úpravě není nijak spojeno s existencí či neexistencí PENB pro dům.

    Mimochodem, povinnost mít PENB ve skutečnosti vznikne teprve dne 1. ledna 2015, a to pouze pro domy se vztažnou plochou větší než 1500 m2. To se ale nijak netýká ani této diskuse, ani postavení SVJ jako stavebníka.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".