Zateplení pouze bočních stěn domu.

Vložil Ondřej. (bez ověření), 8. Únor 2012 - 9:53 ::

Dobrý den.U nás v domě SVJ rozhodla většina vlastníků o zateplení domu ale pouze bočních stěn.Je pravda že jsem už několik takových domů zateplených viděl.Bude to sice lacinější,ale nevím zda to bude mít ten pravý účel.Nemáte prosím s tímto bočním zateplení někdo zkušenosti?děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil FrantaF, 9. Únor 2012 - 15:05

    Hlavním důvodem, proč se zateplovaly především štítové stěny, byly velké úniky tepla u místností se dvěma a třemi vnějšími stěnami. Některé z těchto bytů si oprávněně stěžovali, že nemohou byt řádně vytopit a mají problémy s plísní, zvláště u styků vnějších stěn. Řešily se tedy hlavně problémy bytů na štítech, ale vzniklé úspory se promítaly také do nákladů zbývajících bytů, protože se snížily polohové redukce, které u těchto bytů dosahovaly před zateplením výše 60 až 80 %. Většinu zvýšených nákladů těchto bytů tedy platili všichni. Samozřejmě se úspory rozdělené mezi všechny byty zdají být zanedbatelné. Naše zateplení bylo prováděno před 11 lety a bylo nedostatečné. Teprve při komplexním zateplení celého domu v minulém roce, byly štíty zatepleny odpovídajícím způsobem. Důležité poučení, polovičatá práce se nevyplácí.

    Samotné zateplení štítů nemá velký smysl pro celý dům. Je spíše morální povinností u dříve postavených domů. U nás se také námitky proti zateplení opíraly o tvrzení, že to má význam pouze pro několik bytů. Lidé si totiž většinou neuvědomují, že bytů zvýhodňovaných polohovými redukcemi je daleko více, nejen byty štítové. Po upozornění, že v našem nízkém domě je větší počet zvýhodněných bytů (o čtyři), než počet středních bytů, se situace zlepšila a většina přijala názor, že zateplíme celý dům, včetně střechy a sklepů. Díky tomu jsme dosáhli na dotaci 50% nákladů. FrantaF

    Vložil Hubert (bez ověření), 8. Listopad 2023 - 3:19

    Nestacilo to rict kratce, ze ty stity jsou vetsinou orientovane na sever a jih, ale dotaci dostanete jen kdyz zateplite cely blok.

    Koeficienty polohy jsou pak urceny vypoctem tepelnych ztrat bytovych jednotek.

    Vložil Tomáš P. (bez ověření), 7. Listopad 2023 - 19:53

    super komentář, děkuji za vysvětlení!!! (čtu v listopadu 2023) :-D :-)

    Vložil Petr82 (bez ověření), 8. Únor 2012 - 20:13

    No nám nejdříve SBD udělalo zateplení bočních stěn, a potom jsme si hnedka založili SVJ aby jsme si mohli udělat dozateplení vč.oken a nové střechy, protože boční stěny jsou na prd a ani na úspoře nákladů to znát nebylo. V těch pár bytech to prý znát bylo ale celkové náklady na teplo neklesli vůbec.

    Vložil Ferat, 8. Únor 2012 - 18:32

    Pane Ondřeji, přidám svůj osobní laický názor. Určitě je lepší nějaké zateplení než žádné, zvláště pokud se jedná o návětrnou nebo severní stěnu. Na druhou stranu to může zavdat do budoucna prostor pro hádky vlastníků, protože ti co nemají žádnou zateplenou stěnu nebo jen kousek budou závidět těm co mají zatepleno více. Kamarád v takovém domě bydlí, tam se také rozhodli pouze pro boční stěny (severní a jižní), nikoli návětrnou západní a nastala u nich cca po roce výše popsaná situace – rozhádali se téměř všichni.

    Vložil Kabelka (bez ověření), 9. Únor 2012 - 15:37

    Pane Ferat, přidám svůj osobní odborný názor. Zateplovat konstrukci v dílčích plochách je z ekonomického pohledu mrhání prostředky. Technicky vše proběhne tak, že jedna firma provede zateplení štítů a druhá firma po x letech už nikdy neprovede dozateplení stejným technologickým postupem, stejným materiálem a za stejných povětrnostních podmínek, což může mít zásadní vliv na dlouhodobé chování stavby. (barevná stálost, reklamační podmínky v navazujících konstrukcích atd.) Z pohledu úspor z dílčího zateplení jde o zanedbatelné hodnoty, protože tepelná energie má tu nevýhodnou vlastnost, že teče cestou menšího odpporu. Odtud již známý pojem „tepelný most“, kterým se stane zbytek domu. Jediným přínosem je zvýšená tepelná pohoda v místnostech přiléhajících ke štítu. Mé osobní doporučení tedy zní oplácat izolantem kolem dokola včetně střechy a suterénu. Otázkou pro mě zústává, jestli zateplovat strop suterénu zespodu, nebo suteréní zdivo pod terén. Více se kloním k zateplení suteréního zdiva pod terén(cca 80cm) s výměnou sklepních oken za plastová. Zateplení stropu v suterénu má nevýhodu výše zmíněných tepelných mostů – příčky, instalace, nosné konstrukce.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".