Zateplení domu a okna v bytech

Vložil Anonymous, 9. Květen 2010 - 20:44 ::

Jsme společenství 23 bytu, chceme zateplit dům. Jen jeden vlastník je proti, nesouhlasí abychom z úvěru zaplatili okna v bytech. Sám má vyměněné 2 okna ze 3. Za 2 nové nechce vyplatit peníze a zbývající 1 okno nedovolí vyměnit. Právník nám řekl, že z peněz vybraných do FO můžeme financovat jen společné prostory, nemůžeme zaplatit okna v bytech, dle prohlášení vlastníka k budově jsou okna v bytech součástí bytu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr, 12. Květen 2010 - 8:45

    Podstatné je, že okna jsou v prohlášení částí bytu, nikoli společná. Takže ze společných peněz nikoli.

    Vložil lake, 12. Květen 2010 - 3:28

    Anonymous, podepisujte se nějak. Stejných Anonymousů je zde plný pytel.
    Pokud jde o financování oken, patřících k jednotkám, z dlouhodobé zálohy na opravy a údržbu domu (DZOÚ, nesprávně "fond oprav"):

    Společenství vlastníků není oprávněno poskytovat půjčky z DZOÚ.
    Společenství je v pozici správce a hospodaří s cizími finančními prostředky - prostředky vlastníků jednotek. Pokud společenství vlastníků poskytne z DZOÚ půjčku určitým vlastníkům (například na výměnu jejich VLASTNÍCH oken), jedná se o smlouvu o půjčce uzavřenou mezi jednotlivými vlastníky jednotek a to v poměru jejich spoluvlastnických podílů, přesněji řečeno v tom poměru, v jakém přispívali na DZOÚ. Z toho plyne, že bez souhlasu všech nelze takovou půjčku poskytnout.

    U smlouvy o půjčce není povinnost sjednávat úroky a sousedé v jednom domě nejsou považováni za spojené osoby ve smyslu § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů.

    lake

    Vložil Čotík (bez ověření), 12. Květen 2010 - 7:27

    Společensví běžně poskytuje půjčku energetickým závodům, dodavatelům plynu, vody ad., když hradí dříve, než bylo plněno.

    Čotík

    Vložil lake, 12. Květen 2010 - 8:21

    Pane Čotíku,
    napřed si ujasněte rozdíl mezi zálohami na služby a zálohami na správu. Ten rozdíl je dosti podstatný. A mimochodem, nejde o půjčky.
    A mimochodem, tazatel se neptal na služby.
    lake

    Vložil answer (bez ověření), 11. Květen 2010 - 11:00

    Právník má pravdu. Okna jsou vaše, každý ma jiný počet, jiný rozměr. Pokud by se platili ze společného ten kdo má drahé okna by ušetřil naopka jiní by dopláceli. Kdyby mi někdo platil okna tak si přiobjednám žaluzie, lepší skla, síťky.....

    Vložil Marianne, 10. Květen 2010 - 17:44

    Jsme společenství vlastníků bytů.Ještě,když byty patřili městu,nechali jsme si udělat okna jako jediný v celém baráku.Město byty odprodalo nám,vytvořili jsme si společenství vlastníků bytů.Ostatní nájemnici si vzali půjčku od města a nechali hromadně udělat okna.A teď pro nás nastal problém.My ty naše okna,které jsme si už jednou zaplatili ještě splácíme našemu společenství.Když jsme se s manželem ozvali,že se nám to nelíbí,že proč bychom měli platit okna 2×,řekli nám,že jsme neměli dělat okna sami.Myslíte,že mají pravdu? Marianna

    Vložil Petr, 12. Květen 2010 - 8:56

    Ze smlouvy či prohlášení vlastníka vyplývá, zda okna máte vlastní či společná. Pokud společná, tak skutečně jste si je vyměnili na vlastní riziko.

    Vložil lake, 10. Květen 2010 - 17:55

    Už se zde řešilo, a to mnohokrát. Zadejte hledat 'refundace'.
    lake

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 10. Květen 2010 - 7:03

    Ten právník vám to řekl správně. Proč to sem sdělujete?

    Vložil Anonymous, 10. Květen 2010 - 7:11

    „prohlášení vlastníka k budově jsou okna v bytech součástí bytu“

    Jsou názory, že toto ustanovení není v souladu se zákonem. Už se zde diskutovalo, trochu hledejte.

    Vložil jana999 (bez ověření), 11. Květen 2010 - 20:25

    Tak nám bylo řečeno, že naše okna nejsou!!!!! Stejně jako obvodové zdivo, topení, stoupačky, a dokonce ani balkon. Na všem má každý nějaký podíl, ale žádné rodině nepatří vyloženě celé okno, celá zeď atd… Tak jak to tedy je?

    Vložil Petr, 12. Květen 2010 - 8:58

    Podstatné je co je psáno, ne co je někým (třeba úmyslně špatně) řečeno.

    Vložil Jana999 (bez ověření), 15. Květen 2010 - 12:42

    V kupní smlouvě od města je to popsáno. Jenže správce zase tvrdí, že podle týhle smlouvy se vůbec nemáme řidit, tak to jsem nepochopila :o)

    Vložil lake, 15. Květen 2010 - 14:34

    Pro Jana999
    Je bezvýznamné, co říká správce nebo kdokoliv jiný, i co je v kupních smlouvách. Rozhodující je pouze a jedině Prohlášení vlastníka. Výbor SVJ jistě má kopii Prohlášení, takže nahlédněte. Nemají-li kopii, jsou neschopní a tedy změňte výbor, ihned.

    lake

    Vložil Anonymousss (bez ověření), 10. Květen 2010 - 7:40

    Zrušte prohlášení.

    Vložil Steve (bez ověření), 15. Květen 2010 - 15:00

    V minulém roce jsme řešili s okny obdobný problém jen s tím rozdílem, že v Prohlášení vlastníka byla okna z 50 % „prohlášená“ jako součást bytové jednotky a z 50 % „prohlášená“ jako společná část domu (je možné se dohadovat, proč předešlý vlastník tento problém takto řešil: snad využil stavu, kdy dřevěná okna jsou složená skutečně ze dvou dílů, vnitřní a vnější část, a že z odborně stavebního hlediska je možné okna také zahrnout do pláště domu, který je současně určen jako společená část domu). Využili jsme proto možnosti Stanov (viz i stanovy „vzorové“: čl. VII odst. 3 písm. a); čl. VII odst. 13 písm. b) a 75 % většinou přítomných na jednání shromáždění jsme změnili Prohlášení vlastníka: okna se tak stala společnou částí domu a my jsme mohli i vnitřní část oken financovat z fondu společenství. Pro případ pozdějších „sporů“ jsme zajistili, aby se všichni členové k tomuto problému vyjádřili na zvláštním podpisovém archu. Zde došlo ke 100 % odsouhlasení. Steve

    Vložil Anony (bez ověření), 17. Květen 2010 - 1:30

    To se tak dělilo hlavně kvůli natírání oken. Zvenčí jednotně a ze společných peněz. Vnitřní strana jak kdo chtěl a za své. Takhle to máme také. Při výměně za plastová okna však nastal problém s financováním, který dosud není vyřešen. Každý (téměř) si umí spočítat, co je pro něj výhodnější a takovou variantu prosazuje. Nechápu, jak se vám podařilo se dohodnout na změně prohlášení. Vždyť jen někdo získal výhodu.

    Vložil Steve (bez ověření), 17. Květen 2010 - 11:26

    Vážený Anony, rád bych vám odpověděl, ale poslední věta vašeho příspěvku mi zní nesrozumitelně. Proš si myslíte, že změnou Prohlášení vlastníka „…pouze jen někdo získal výhodu…“? Všichni jsou na tom v našem diskutovaném případě naprosto stejně: okna se jim vymění z „fondu oprav“ a ti, kteří si je již vyměnili v minulosti, obdrží z tohoto fondu refundaci ve výši poměru nákladů na jeden „měněný“ byt. Pokud by se jednalo o atipická okna, která se již u ostatních bytů nenachází, i to lze přesně realizační firmou spočítat. Důležité je to, že okna jsou financována z „fondu oprav“, do kterého přispívají jednotliví členové dle svého podílu. Steve

    Vložil Anony (bez ověření), 17. Květen 2010 - 11:59

    Všichni jsou na tom stejně jen v případě, že náklady na výměnu v BJ jsou přímo úměrné podílu na spol. částech domu. To je určitě splněno, jsou-li všechny BJ stejné. V paneláku (systém VVÚ-ETA) jsou byty 3+1/L (72 m2) a 2+kk (44 m2). Náklady na výměnu v bytě 3+1/L jsou více než 2× větší než v 2+kk, ale velikosti podílů tomu neodpovídají. Majitelé malých bytů si dobře spočítali, že změna prohlášení (okna a balk. dveře jsou společné) je pro ně nevýhodná. Ponechat prohlášení jak je, je také problematické. Nikdo nemůže být nucen vyměnit si svou půlku, ale vyměnit jen vnější půlku také nejde. Pokud nikdo neustoupí, tak řešení nevidím.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 17. Květen 2010 - 12:08

    Řešením i do budoucna je změna prohlášení vlastníka. (Jak budete v budoucnu dělit okna na půl?)

    Myslím si, že je to jen otázka ceny. Majitelé bytů 3+1/L by měli nějakým způsobem „vyplatit“ majitele bytů 2+kk.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".