Zatékání vlivem kondenzace ve střeše

Vložil M.Koutová (bez ověření), 21. Prosinec 2012 - 9:53 ::

Dobrý den, bydlím v posledním patře staršího panelového domu. Vždy v zimě, pokud spadne teplota k 0°C začnou se nad jedním oknem tvořit mokré fleky. Je to tím horší, čím větší mráz je. Pak voda na několika místech vyloženě kape na parapet. Ve spoji strop-stěna už jsou vymleté praskliny.

Na společenství vlastnííků jsem to několikrát hlásila, vloni si to někdo přišel zakreslit. Ale tento pán mi řekl, že bude opravovat spáry, kterými zatéká zvenku. Ale mě při dešti, ani při tání nezatéká. Po hledání na internetu si myslím, že kondenzuje voda ve střeše a stéká mi nad oknem do bytu.

Do řešení mého problému se ale nikdo nehrne, ať jsem žádala předsedu společenství ústně, či písemně.

Chtěla bych se zeptat, jaké jsou možnosti opravy, mohu s tím udělat něco já u sebe doma (pomoihlo by zateplit strop zevnitř), nebo je nutné nechat opravit samotnou střechu? Dále pak mám právo požadovat opravu, když se společenství tváří, že jediný, co může udělat, je nechat opravit místa, kudy zatéká voda klasicky? Existuje na to nějaká směrnice, zákon?

M.Koutová

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Svoboda ebaca4 Martin (bez ověření), 27. Říjen 2019 - 14:48

  Našli jste na webu SeznamSVJ.cz také vaše SVJ?

  Vložil M.Koutová (bez ověření), 27. Prosinec 2012 - 16:19

  Dobrý den, doplňuji, že okna mám plastová. Byt je ale pod střechou a poměrně chladný. Dům není zateplený a spárami v panelech tahne u podlahy, když jsem hledala kritická místa, v některých to i zhasne plamen na zapalovači. Proto si myslím, že další větrání by smysl nemělo, nějakého většího vytopení bytu nejsem schopna dosáhnout. Určitě by tedy bylo zajímavé podívat se na snímky z termovize, mohu si toto měření objednat i já jako fyzická osoba? Jaká by byla cena? A pokud by se objevila závada ve střeše, jakým způsobem postupovat vůči společenství vlastníků? M. Koutová

  Vložil Ing. Tomáš Peterka, 27. Prosinec 2012 - 20:04

  Samozřejmě, můžete (konec konců je to váš byt), pokud by se musela kontrolovat střecha (zejména pokud by bylo potřeba např. udělat sondu do skladby), pak by bylo dobré s tím seznámit i SVJ. Termografie stojí většinou tak kolem 3–4 tisíc (vč. dopravy z rozumné vzdálenosti, protokolu), případně že by bylo potřeba odhalit netěsnosti v obálce, pak je dobré kombinovat měření s blowerdoor testem (dvoje měření termokamerou, jednou při běžných podmínkách, jednou při podtlaku) to cenově pak je navíc cca další 3–4 tisíce. Samozřejmě lze najít i nižší nabídky, hodně záleží na regionu. Kdyžtak se mi ozvěte po mailu. tp.

  Vložil lake, 27. Prosinec 2012 - 17:13

  Jestliže není známa příčina stavu, ohlaste závady prokazatelně a vyzvěte SVJ ke zjištění důvodu. Není-li vůle k tomuto postupu, nechte provést zjištění sama soudním znalcem. Součástí posudku (či posudků) by mělo být i konstatování zda jde o hygienickou závadu v obyvatelnosti bytu. Pokud se zjistí závada na společných částech domu, požadujte na SVJ uhradit veškeré účelně vynaložené náklady na posudek znalce a provedená měření. Pokud závady nebudou zjištěny, ponesete náklady na posudky sama.

  Žádejte odstranění zjištěných závad. Nebude-li vůle k opravě závad, obraťte se na Stavební úřad, ohlaste hygienickou závadu v bytě a předejte kopie posudků. SÚ nejspíše provede místní šetření a přikáže vlastníkovi stavby provést opravu, opatření či udržovací práce.

  Nebude-li toto splněno, můžete buď požadovat po Stavebním úřadu, aby konal (udělování opakovaných pokut vlastníkovi stavby), nebo nechejte opravu provést sama vlastním nákladem a vymáhejte na SVJ uhrazení částky.

  Pokud by mělo jít o opravu většího rozsahu, kterou nelze provést bez součinnosti SVJ, domáhejte se na shromáždění, aby bylo odhlasováno odstranění závady. Nebudete-li úspěšná, můžete se obrátit na soud jako přehlasovaný vlastník. Je vhodné co nejdříve požadovat finanční kompenzaci za snížený komfort v bytě, pokud jste schopna toto soudu prokázat.

  lake

  Vložil petr01 (bez ověření), 26. Prosinec 2012 - 22:06

  Nám na toto pomohlo zateplení paneláku od té doby se nám nekondenzuje voda v panelech a máme klid.do té doby také fleky jako blázen a stříkat jedině savem.

  Vložil Ing. Tomas Peterka (bez ověření), 21. Prosinec 2012 - 17:05

  Dobrý den, na rozumnou radu by bylo potřeba znát podrobněji váš objekt (konstrukční soustava, skladba střechy apod.) a případně provést prohlídku bytu, střechy a případně další diagnostiku (např. termovizi apod.).

  Pokud je to dvouplášťová větraná střecha, pak může docházet ke kondenzaci na horním plášti případně na atikovém dílci, kondenzát pak skapává na dolní plášť a vytéká v interiéru, někdy se tyto problémy objevují když jsou například otvory něčím utěsněny (zateplení, někdy to ucpou lidi sami protože jim prochládá strop apod.), zatékáním se tento problém v některých případech projeví až po oblevě (kondenzát na horním líci namrzne a až při zvýšení teploty roztaje a vyteče do interiéru). V případě dvoupláště může být také problém v případných netěsnostech mezi stěnovým panelem a stropem, vzduch z interiéru tudy může pronikat do dvoupláště a na chladných místech kondenzuje a stéká do interiéru. Možná náprava – buď koncepční změna střechy, v případě, že to je ucpání otvorů znovu je zprůchodnit, případně zkontrolovat trhliny apod. V případě, že střecha je jednoplášťová pak problém může být jak v povrchových teplotách na vnitřní straně stěny , tak i kondenzací ve skladbě. Povrchovou kondenzaci lze velmi snadno ověřit termovizí. V tomto případě by vnitřní zateplení mohlo pomoci (s tím ale opatrně). Další možnost jak omezit případnou kondenzaci je úprava vnitřního prostředí (víc větrat).

  Příčin ale může být více, vypsal jsem jen to nejčastější s čim se člověk setkává. Je potřeba opravdu nejprve provést diagnostiku a pak vymýšlet nápravná opatření, ne obráceně. tp.

  Vložil Veronika Sl. (bez ověření), 11. Listopad 2018 - 21:26

  Dobrý den,jak říká pan dost tomu rozumíte,máte nějakou firmu?a mohli by jste mi pomoci resim take problem se zatekanim dekuji slomkova

  Vložil Martin Hruban (bez ověření), 26. Červen 2013 - 8:52

  Dobrý den, narazil jsem na vaše příspěvky ohledně zatékání a mám pocit, že střechám docela rozumíte :) nezabýváte se náhodu opravami nebo alespoň přesnou diagnostikou? Problém s protékající střechou řeší náš SVJ už skoro rok, byly tu firmy, provedly se i jakési opravy, ale nic nepomohlo. Díky Martin Hruban

  Vložil pd (bez ověření), 21. Prosinec 2012 - 11:14

  Zapoměla jste sdělit, jaké máte okno.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".